جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی

نشر اکاذیب و تحریف اذهان عمومی در فضای مجازی چه حکمی دارد؟

گسترش فضای مجازی و دسترسی عمومی به آن در کنار سرعت بالای انتقال داده و اطلاعات جدا از منافع بسیار زیادی که برای ما داشته است موجب برخی بزه ها و مشکلات نیز شده که اغلب توسط افراد سودجو ایجاد می‌شود.

یکی از این مشکلات که  ممکن است علاوه بر ایجاد تشویش و استرس، حیثیت افراد حقیقی یا حقوقی را نیز زیر سوال ببرد و گاه با زندگی افراد باز کند؛ نشر اکاذیب و اخبار دروغ در فضای مجازی می‌باشد.

 

 

به صورت کلی معمولا نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از مواردی هستند که اغلب به پشتوانه هم ایجاد شده و معنای مکملی دارند.

 

 

در نشر این اخبار و مطالب کذب به هیچ وجه نمی‌توان شبکه های اجتماعی و سیستم ها وبلاگی پرمخاطب را هدف قرار داد و با ایجاد محدودیت برای آن ها صورت مسئله را پاک کرد. در اصل این فضاهای ارتباطی به مانند یک چاقو بوده که از آن می‌توان استفاده خوب و یا بد کرد.

 

در اصل انگشت اتهام باید لایه های عمیق تری همچون: تربیت اجتماعی، فرهنگ سازی استفاده از شبکه های مجازی و نهادهای فرهنگی را نشانه بگیرد تا بتواند این محیط را به شکل موثری کنترل و مدیریت کند.

در این مقاله گروه وکلای جرایم اینترنتی و سایبری وبیلا قصد دارد به موضوعاتی چون جرم انگاری تشویش اذهان عمومی، مصادیق آن و در آخر مجازات نشراکاذیب در فضای مجازی بپردازد و شما را نسبت به بایدها و نباید های بخش کوچکی از جرایم فضای مجازی آگاه سازد.

 

نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی یعنی چه؟

تشویش اذهان عمومی به معنای ایجاد نابسامانی در جامعه و اذهان عمومی با پخش یک خبر(جعلی) می‌باشد.

این خبر می‌تواند به صورت پخش یک گفتار،نوشتار و حتی یک ویدئو در سطح جامعه باشد و موجب شود تفکر و عقاید مردم نسبت به یک شخص حقیقی، حقوقی، یک جریان فکری و … تغییر کند و با این کار اذهان عمومی خدشه دار شود. (البته این خبر باید جعلی، دروغ و در مواقعی خلاف صلاح جامعه باشد!)

 

نکته۱: آزادی بیان و دموکراسی یکی از ارکان جوامع مدرن می‌باشد اما این آزادی نباید موجب تشویش اذهان عمومی و برهم خوردن نظم عمومی جامعه شود.

نکته۲: در اصول فقهی، تشویش اذهان عمومی به معنای غیبت، دروغ، افترا و توهین میباشد.

 

نشر اکاذیب ذر فضای مجازی

مصادیق نشراکاذیب و تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی

اخبار دروغین در مورد روابط شخصی افراد نامدار و معروف

پخش اخبار تحریک کننده که موجب خدشته دار شدن اذهان عمومی شود ( دارای ابهام)

پخش اخبار دروغین و اغراق شده در مورد انتخابات مهم

تبلیغات ضد دینی و گسترش شبهات

پخش خبر کذب گسترش و شیوع بیماری های مختلف و واگیردار

شایعه پراکنی در مورد حوادث طبیعی و جنگ که موجب برهم خوردن آرامش اجتماعی شود

 

نکته: لازم به ذکر است شاید بسیاری از اخبار در حیطه این موضوعات  باشند و پخش آن تشویش اذهان عمومی نباشد  و موضوعاتی خارج از لیست فوق جرم انگاری نشر اکاذیب باشد.

جدا از آن، برخی شایعات ممکن است به صورت مهندسی شده و توسط افرادی خارج یا داخل کشور به قصد تخریب یک جریان یا افراد حقیقی و حقوقی در بین افراد گسترش داده شود و اهدافی مشخص را

دنبال کند. تمییز درست یا غلط بودن این اخبار و این جریانات دقیقا به سواد و تربیت اجتماعی و رسانه ای درست برمیگردد که جز وظایف نهاد های نظارتی و البته فرهنگی می‌باشد.

 

 

نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی چه مجازاتی به همراه دارد؟

 

طبق ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای جمهوری اسلامی ایران؛

هر یک از افراد جامعه به قصد ضرر به دیگران، تشویش اذهان عمومی و …، با استفاده از سیستم های رایانه ای و مخابراتی به انتشار اکاذیب بپردازد و در دسترس دیگران قرار دهد و یا با همان قصد، کارها و سخنانی خلاف حقیقت به صورت مستقیم یا نقل قول به اشخاص حقیقی، حقوقی و یا مقامات رسمی نسبت دهد حتی اگر به آن افراد ضررمادی، معنوی و … وارد نشود به مجازات زیر بنا بر مصلحت و حکم دادگاه محکوم خواهند شد:

علاوه بر اعاده حیثیت به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی معادل ۵ تا چهل میلیون ریال و یا اشد مجازات که جمع دو مجازات فوق می‌باشد، محکوم خواهند شد.

 

 

جمع بندی

بسیاری از افراد گمان می‌کنند به دلیل صحت مطالب (از دید شخصی)، بزرگ و غیرقابل دسترس بودن فضای مجازی و … این جرایم قابل پیگیری و شناسایی نخواهد بود و در قبال این مطالب مسئولیتی ندارند.

لازم به ذکر است تمام افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با مراجعه به پلیس فتا و طرح شکایت علیه این افراد آن ها را تحت پیگرد قانونی قرار داده و به دادگاه بکشانند.
دقت داشته باشید که شیوع اخباری که ممکن است اذهان عمومی را تحریک کند و در این اوضاع، فشارهای روانی و استرس به جامعه تزریق کند نه عرفا و نه اخلاقا درست نمی‌باشدپس بهتر از قبل از اشتراک گذاری اخبار مختلف از صحت آن مطمئن شوید.

همانطور که گفته شد دسترسی عمومی و گسترش فضای مجازی جدا از فواید بسیاری که برای ما داشته است قطعا یکسری مشکلات را نیز با خود به همراه داشته است که نهادهای فرهنگی مستقیما وظیفه آموزش همگانی و بالابردن سواد رسانه ای را باید بر دوش خود حس کنند تا این موضوعات مشکلات متعدد را برای جامعه و افراد به وجود نیاورد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *