حق سرقفلی در فروشگاه های مجازی

حق سرقفلی در فروشگاه های مجازی به چه صورت است؟

قبل از وارد شدن به مقوله حق سرقفلی و کسب و پیشه در فروشگاه های مجازی بهتر است ابتدا با مفاهیمی آشنا شوید که شاید قبلاً اطلاع کاملی درباره آن نداشته اید. در گذشته کسب و کارها به‌صورت سنتی اداره می‌شدند و به طبع برای این کسب و کارها باید قوانینی وضع می‌شد تا بتوان به اوضاع آن سر و سامان داد. با پیشرفت در زمینه تکنولوژی بسیاری از این کسب و کارهای سنتی به فضای آنلاین روی آوردند تا کار خود را در این فضا نیز گسترش دهند. بسیاری دیگر نیز بساط کسب و کار سنتی خود را برچیدند و کاملا به‌صورت آنلاین در حال فعالیت هستند.

حقوقی مثل سرقفلی، کسب و پیشه، خلع ید و… برای کسب و کارهای سنتی وجود دارد؛ حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا برای فروشگاه های مجازی حق سرقفلی و کسب و پیشه نیز وجود دارد یا خیر؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

از آنجایی که مقوله سرقفلی و حق کسب و پیشه بسیار پیچیده است توصیه می‌کنیم تا از وکیل سرقفلی آهوپای و وکیل دعاوی ملکی آهوپای برای رسیدگی به دعاوی خود کمک بگیرید.

حق سرقفلی چیست؟

به بیانی ساده سرقفلی، حقی است بین موجر و مستاجر. حال این حق چگونه است؟ تصور کنید یک ملک تجاری را اجاره کرده اید، پس از گذشت مدتی توانسته اید کسب و کار خود را رونق ببخشید و مشتری های فراوانی را کسب کنید؛ در این زمان ممکن است قرارداد شما به اتمام برسد و به ناچار مجبور هستید آن محل را ترک کنید و در جایی دیگر دوباره همین فرآيند را برای جذب مشتری تکرار کنید. به این نکته دقت کنید که  کار شما باعث رونق آن محل شده است و مالک می‌تواند بدون صرف هیچگونه انرژی و هزینه ای از آن محل بهره ببرد. قانون در این موارد به حمایت مستاجر آمده است و حقی به عنوان حق سرقفلی و حق کسب و پیشه را تعریف کرده است. دقت کنید که سرقفلی فقط برای املاک تجاری است نه مسکونی!

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه این امکان را برای مستاجر فراهم می‌کند تا قرارداد به‌صورت خودکار تمدید شود و مالک نتواند مستاجر را از ملک بیرون کند در غیر این‌صورت باید مبلغی را به عنوان حق کسب و پیشه به مستاجر پرداخت کند.

شرایطی که مالک می‌تواند قرارداد خود را با مستاجر به پایان برساند:

  • مالک به ملک خود نیاز داشته باشد.
  • قصد تخریب یا بازسازی داشته باشد.
  • از ملک برای سکونت استفاده کند.

روند کسب و کار فروشگاه های مجازی

روند کسب و کار فروشگاه های مجازی

همانطور که می‌دانید برای کسب و کارهای سنتی باید ملکی را در نظر گرفت، اما برای فروشگاه های تجازی لزوماً نیازی به مکان جغرافیایی، انبار و… نیست. مالک فروشگاه مجازی می‌تواند تنها با ثبت یک دامنه و ایجاد یک سایت، کسب و کار خود را آغاز کند. با این اوصاف نیازی به ملک تجاری نیست، پس ارزش ملک و سرقفلی برای این‌گونه فروشگاه ها صفر است.

فرق نام تجاری و علامت تجاری در فضای الکترونیک چیست؟

به عنوانی که تاجر به آن به تجارت می‌پردازد، نام تجاری می‌گویند. یک تاجر نیاز دارد تا هویت شخصی، نام تجاری، مکان جغرافیایی و نشان الکترونیکی خود را اعلام کند تا بتواند کسب و کار خود را در فضای دیجیتال راه اندازی کند. علامت تجاری، حروف و ارقامی هستند که برای شناسایی و جداسازی محصولات از یکدیگر استفاده می‌شود.

چگونه می‌توان از نام تجاری دیگران در آدرس اینترنتی فروشگاه مجازی استفاده کرد؟

روش قانونی ای که برای این کار وجود دارد، انتقال سرقفلی است که همانند فروشگاه های سنتی می‌باشد. انتقال سرقفلی به این صورت است که مالک امتیاز ملک تجاری خود را در برابر مبلغی به مستاجر می‌دهد و مستاجر مالک سرقفلی می‌شود.

در فضای الکترونیک نیز این حرکت می‌تواند انجام شود. به‌عنوان مثال اگر شما دارای یک فروشگاه اینترنتی هستید که موقعیت بسیار خوبی نیز دارد؛ در این‌صورت می‌توانید در قبلا مبلغی به عنوان سرقفلی، حق بهره برداری از سایت فروشگاهی خود را به مستاجر بدهید. در واقع این کار هیچ تفاوتی با اجاره دادن یک ملک تجاری ندارد. البته اکنون اجاره یک وب سایت فروشگاهی و پرداخت سرقفلی آن، زیاد رواج ندارد ولی این امر در آینده ای نزدیک تحقق می‌یابد.

حق کسب و پیشه فروشگاه مجازی

تصور کنید وب سایت فروشگاهی خود را به شخصی برای یک مدت معین اجاره داده اید؛ مستاجر در طول این مدت توانسته رونق خوبی به وب سایت ببخشد و باعث افزایش ارزش تجاری آن شود. در این‌صورت پس از اتمام قرارداد مالک موظف است حق کسب ­و پیشه را به مستاجر بپردازد؛ زیرا در اثر فعالیت های مستاجر، فروشگاه مجازی رونق گرفته است.

وکیل دعاوی سرقفلی و حق کسب و پیشه آهوپای

در صورتی که دچار مشکلاتی در زمینه دعاوی سرقفلی، دعاوی حق کسب و پیشه و تجارت و… شدید و نیاز به یک وکیل سرقفلی در تهران داشتید، آهوپای آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. شما می‌توانید به‌صورت حضوری، تلفنی و یا انلاین از آهوپای مشاوره  و راهنمایی دریافت کنید.

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *