تعهدات ضامن چک

ضامن چک چه مسئولیتی در قبال عدم پرداخت چک دارد؟

 

یکی از مراودات مالی که بسیار در بازار رایج است قبول چک به جای پول نقد می‌باشد. معمولا افراد در مقابل قبول چک از صادر کننده می خواهند که شخص معتبری پشت چک را امضا کند.
ضامن اغلب با درج عباراتی مثل پرداخت این چک تضمین می‌شود و امضا آن، پرداخت چک را ضمانت می کند. البته ضامن چک می‌تواند برای جلوگیری از از این که چک چندین دست بچرخد و فرد دیگری مبلغ چک را طلب کند، ضمانت چک را محدود فقط به یک فرد کند.

نکته ای که لازم است در پشت نویسی و ضمانت چک اجرا شود این است که واژه ضمانت باید حتما در چک قید شود.
اگر این واژه در پشت نویسی چک رعایت نشود حکم ظهرنویسی داشته و امضا کننده چک به جای مسئولیت های تضامنی مسئولیت انتقال چک را بر عهده خواهد داشت.
ضامن چک در اصل باید به این مورد توجه داشته باشد که صادر کننده چک اگر توانایی پرداخت مبلغ چک در موعد مقرر را نداشته باشد، طلبکار می تواند بدون مراجعه به افراد دیگر مبلغ چک را مستقیما از ضامن مطالبه کند.

در این مقاله گروه وکلای چک آهوپای به سوالات زیر به طور مشخص پاسخ می‌دهد:

 

ضامن چک چه مسئولیتی در قبال چک دارد؟

یکی از متداول ترین پرسش هایی که معمولا مراجعان مالی از وکیل چک آهوپای می‌پرسند این است که مسئولیت فردی که پشت چک را امضا کرده و پرداخت آن را ضمانت می‌کند تا چه میزان است؟
آیا ضامن چک ممکن است تحت تعقیب قانونی قرار بگیرد؟ چه مدارک و تشریفاتی برای تعقیب قانونی ضامن چک وجود دارد؟

برخی مراجع حقوقی و قضایی بر این باورند که ضامن چک به همراه صادر کننده مسئولیت تضامنی ندارد.
ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که مسئولیت تضامنی به چه معناست؟

مسئولیت تضامنی یعنی اگر طلبی در موعد مقرر پرداخت نشد، فرد طلبکار می‌تواند برای تصفیه حساب به هر یک از افراد شریک در آن سند تجاری مراجعه و مبلغ مورد نظر را طلب کند.

لازم به ذکر است بیشتر اساتید حقوق و قضات بر این باورند که ضامن چک مشابه صادر کننده و شرکای چک مسئولیت تضامنی داشته و قانون مجازات اسلامی نیز اغلب بر این پشتوانه اجرا می‌شود.

 

مسئولیت ضامن چک

 

در نتیجه دقت داشته باشید اگر به عنوان ضامن پشت چک فردی را امضا کرده و پرداخت آن را امضا می‌کنید باید به این موضوع واقف باشید که در صورت عدم پرداخت، طلبکار می تواند علیه شما اقامه دعوی کرده و خیلی راحت با پیگرد کیفری شما را راهی میله های زندان کند.

 

بر اساس ماده ۲۴۹ قانون تجارت، شخصی که با ظهرنویسی چک را منتقل می‌کند؛ از جمله مسئولان سند به شمار می‌رود و در حقیقت صادرکننده و ضامن هر دو در پرداخت وجه چک مسئولیت تضامنی دارند.

آیا بانک ضامن را از برگشت خوردن چک مطلع می کند؟

هنگامی که چک (به دلیل عدم وجود وجه کافی) برگشت می خورد و به اصطلاح گواهی عدم پرداخت دریافت می‌کند، ضامن به صورت مستقیم به هیچ وجه از این موضوع اطلاع نمی‌یابد.
این موضوع متاسفانه یکی از اشکالات بزرگی است که به سیستم و نظام بانکی ما وارد است چرا که ضامن به عنوان یکی از متعهدان چک باید از این موضوع اطلاع یابد حتی به شکل یک تماس تلفنی کوتاه یا یک پیام.

البته لازم به ذکر است این کار مشکلاتی نیز برای بانک دارد چرا که اغلب پشت چک صرفا با یک عبارت تضمین و امضا شده است و بانک قطعا در شناسایی ضامن چک به مشکل خواهد خورد.

صادرکننده و ضامن، در پرداخت وجه چک مسئولیت تضامنی دارند.

چند نکته بسیار مهم در مورد تضمین چک

ـ برای شکایت از ضامن چک می بایست باید طی دو هفته گواهی عدم پرداخت تهیه و در بازه ای یک ساله طرح دعوی انجام شود

ـ فردی که امضا ندارد حتی اگر چک را خرج کرده باشد مسئولیتی در حوزه اسناد تجاری و پرداخت آن نخواهد داشت.

ـ اگر فردی با قبض و اقباض چکی را منتقل کند، به صورت قانونی مسئولیتی در قبال وصول چک نداشته و طلبکار نمی‌تواند برای وصول چک به او مراجعه کند و مسئولیت پرداخت وجه چک را بر عهده وی بگذارد. در اصل تمام مسئولیت های اسناد تجاری و البته چک وقتی مورد قبول قانون قرار میگیرد که لفظ و امضاء در سند درج شده باشد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *