مجازات مصرف مشروبات الکلی

مجازات مصرف مشروبات الکلی (شرب خمر) ‌چیست؟

طبق گزارش های موجود، در ماه های اخیر مصرف مشروبات الکلی افزایش بسیاری داشته است. مصرف مشروبات الکلی تقلبی حتی باعث مرگ بسیاری از افراد در استان های مختلف شده است. این آمار بسیار نگران کننده است و نیازمند توجه ویژه ارگان های مربوطه است. طبق قانون، برای مصرف مشروبات الکلی یا همان شرب خمر مجازات هایی در نظر گرفته شده است؛‌ اما باز هم پرونده های مربوط به دعاوی شرب خمر بسیار زیاد بوده و همین امر، نیاز به وکیل شرب خمر را تشدید می‌کند.

دعاوی شرب خمر چیست و چرا امروزه این دعاوی افزایش چشمگیری داشته است؟

شرب خمر به معنای نوشیدن و مصرف (نوشیدن، تزریق کردن، دود کردن و…) هرگونه مایع مست کننده است. در اسلام شراب خواری (شرب خمر) عمل حرامی بوده و به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است و در قانون هم برای آن مجازات زیادی در نظر گرفته شده است. با اینکه شرب خمر خود یک جرم بوده ولی از آنجایی که مصرف مشروبات الکلی باعث مختل شدن حواس و عقل انسان می‌شود؛ همین جرم می‌تواند سبب وقوع جرایم دیگر نیز شود.

اما چرا دعاوی شرب خمر در سال های اخیر افزایش داشته است؟ برای پاسخ این سوال بهتر است نگاهی به عوامل اجتماعی که تاثیر فراوانی در گرایش به شرب خمر دارند، انداخت.

ممکن است تعجب کنید اما طی تحقیقات انجام شده، تمایل به شرب خمر و مصرف الکل در افرادی که از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار هستند، بیشتر است! علاوه بر این، فرهنگ خانواده و محل زندگی، کمبود تفریحات سالم و گران بودن آن ها، الگو برداری از فیلم های غربی و مواردی از این قبیل می‌تواند تاثیر زیادی در گرایش به مصرف الکل داشته باشد.

در قانون برای شرب خمر(مصرف مشروبات الکلی) چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

وکیل شرب خمر

همانطور که گفته شد، شرب خمر از نظر اسلام یک عمل حرام است و در قانون برای آن مجازات حدی در نظر گرفته شده است. به این صورت که مجازات جرم شرب خمر در شرع تعیین شده است و طبق قانون مجازات اسلامی سال ۹۲، حکم آن ۸۰ ضربه شلاق است.

برای مجازات شرب خمر اندازه ای تعیین نشده است و مهم نیست مقدار مصرف مشروبات الکلی کم بوده یا زیاد، در هر صورت شامل مجازات می‌شود. توجه داشته باشید که اگر خوردن آبجو حتی باعث مستی نیز نشود، باز هم شامل حد می‌شود.

شرب خمر در اماکن عمومی چه مجازاتی را در پی دارد؟

با وجود آن که مصرف الکل در بسیاری از کشورها جرم تلقی نمی‌شود؛ اما شرب خمر در اماکن عمومی ممنوع بوده و مجازات قانونی را در پی دارد. در ایران نیز طبق قوانین حاکم، اگر فردی اقدام به استعمال مواد مست کننده در انظار عمومی و یا مکان های عمومی کند، فرد خاطی علاوه بر حد، که ۸۰ ضربه شلاق تعیین شده است، به حبس تعزیری نیز محکوم می‌شود. این حبس بین ۲ تا ۶ ماه است.

چگونه مصرف مشروبات الکلی و شرب خمر می‌تواند باعث بروز جرایم دیگر شود؟

استفاده از مشروبات الکلی به این دلیل در اسلام و قانون مورد نکوهش قرار گرفته است که باعث اختلال در عملکرد ذهنی فرد می‌شود. در هنگام مستی فرد نمی‌تواند درک درستی از محیط پیرامون خود داشته باشد و یا تصمیمات درست بگیرد. کم نیستند افرادی که در هنگام مستی دست به قتل، تجاوز، آسیب رساندن فیزیکی و جسمی به دیگران زده اند. از این رو دراسلام و قوانین اسلامی، مجازات سفت و سختی برای شرب خمر در نظر گرفته شده است. زیرا فرد نه تنها به خود آسیب می‌رساند، بلکه باعث آسیب به دیگران و بروز اتفاقات ناگوار و برهم زدن نظم و امنیت اجتماعی نیز می‌شود.

گروه وکلای شرب خمر آهوپای

گروه آهوپای متشکل از برترین و حرفه ای ترین وکلا در سطح تهران است. در صورت وجود دعاوی مصرف مشروبات الکلی و نیاز به وکیل شرب خمر در تهران، می‌توانید به‌صورت آنلاین، تلفنی و یا حضوری از مشاوره متخصصان مربوطه بهره ببرید. لازم به ذکر است که گروه آهوپای سابقه درخشانی در دفاع از حقوق قانونی موکلان خود داردو از این نظر می‌توانید بدون هیچ نگرانی، وکالت دعاوی شرب خمر خود را به آهوپای بسپارید!

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *