وکالت دیه تصادفات رانندگی

قانون دیه در تصادفات رانندگی منجر به جرح یا فوت چگونه است؟(راهنمای جامع)

یکی از رایج ترین اتفاقات ناخوشایندی که در زندگی شهری، ممکن است برای هرکسی اتفاق بیافتد وقوع تصادفات رانندگی است.
در برخی تصادفات رانندگی که با هوشیاری و تصمیم درست طرفین، به آسیب ها و مشکلات جدی ختم نمی شود می‌توان از طریق بیمه خسارات وارده را پیگیری و مشکل را تا حد قابل قبولی مرتفع کرد، اما برخی تصادفات رانندگی (مخصوصا در جاده ها) که متاسفانه به جرح یا فوت یکی از طرفین تصادف منجر می شود قانون دیه به چه صورت خواهد بود؟

در این مقاله از گروه جرایم و تصادفات رانندگی آهوپای، وکیل تصادفات رانندگی به این موضوع خواهد پرداخت و به سوالات شما در مورد دیه تصادفات رانندگی پاسخ خواهد داد.

 

قانون دیه در تصادفات منجر به جرح چگونه است؟

در تصادفات رانندگی که منجر به ایجاد جراحت (سطحی یا عمیق) بر یکی از طرفین، طبق ماده ۱۶ قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت بدنی غیر از فوت، بیمه گر وسیله نقلیه مسبب حادثه و یا صندوق تامین خسارات بدنی باید بعد از دریافت گزارش از صحنه کارشناس راهنمایی رانندگی، پلیس راه، سایر مقامات انتظامی و یا گزارش پزشکی قانونی بلافاصله حداقل نیمی (۵۰٪) از دیه تقریبی را به شخص ثالث زیان دیده پرداخت کرده و مابقی دیه را پس از تعیین دقیق میزان دیه پرداخت کنند.

 

رسیدگی به تصادفات منجر به جرح چه مراحلی دارد؟

در صورت وقوع تصادفات منجر به جرح، کارشناس راهنمایی رانندگی و یا پلیس راه با نظارت و مشخص کردن ابعاد تصادف (کروکی) از نحوه وقوع تصادف گزارش تهیه می‌کند.
نکته: البته در این میان لازم است کادر درمان مراتب لازم جهت رسیدگی و انتقال مجروحین به بیمارستان را در دستور کار قرار دهند که این موضوع اغلب از طریق کارشناس راهنمایی رانندگی حاضر در محل و یا خود طرفیت تصادف اطلاع رسانی می‌شود.

پس از آن هر دو خودرو توقیف شده و طرفین تصادف باید به دادسرای عمومی و انقلاب برای ترخیص خودرو، مراجعه به پزشکی قانونی و دریافت خسارت را طی کنند. بعد از طی این مراحل و تشکیل پرونده در دادسرا، پرونده به دادگاه کیفری فرستاده شده تا دادگاه در مورد پرونده حکم صادر نماید.

 

 

قانون دیه تصادف رانندگی

 

قانون دیه در تصادفات منجر به فوت چگونه است؟

در تصادفات منجر به فوت، موضوع کمی متفاوت می‌باشد چرا که این دست تصادفات دارای دو جنبه خصوصی و عمومی است.
مجازات هایی از قبیل حبس و جزای نقدی به جنبه عمومی و پرداخت دیه به جنبه خصوصی این دست از تصادفات برمی‌گردد که در صورت مطالبه طرف آسیب دیده می‌بایست پرداخت شود.
و اما دیه این تصادفات به چه صورت است:

هرگاه در اثر بی احتیاطی و همچنین عدم رعایت قوانین راهنمایی رانندگی، راننده وسیله نقلیه منجر به فوت (قتل غیر عمدی) شخص یا اشخاص دیگری شود، مرتکب جرم طبق قانون به شش ماه تا ۳ سال حبس محکوم شده و در صورت مطالبه اولیای دم باید به صورت کامل دیه را پرداخت نماید.

نکته۱: در صورت مستی، سرعت غیر مجاز، نقص فنی اتوموبیل، عدم رعایت اماکن مخصوص به عابران پیاده و همچنین نداشتن گواهینامه، مرتکب به اشد مجازات محکوم شده و احکام فوق به تشخیص دادگاه به میزان ۱.۵ برابر برای وی به اجرا در خواهد آمد.
نکته۲: هزینه های مازاد بر دیه مثل هزینه بیمارستان و درمان، معمولا از طرف اولیای دم قابل مطالبه بوده و فرد زیان دیده یا ارائه درخواست حقوقی می تواند آن را از مرتکب مطالبه کند.

شرکت های بیمه نیز در این موارد بر اساس بیمه نامه مختص وسیله نقلیه فرد مرتکب تصادف، مسئولیت پرداخت دیه را دارند اما این موضوع باید حتما از طرف دادگاه در حکم دادگاه قید شود مگرنه شرکت های بیمه به هیچ عنوان خود را مقید به پرداخت دیه تصادفات منجر به جرح نمیدانند.


مطالعه مقاله «آیا در تصادفات رانندگی عابر پیاده می ةواند مقصر باشد؟» به شما توصیه می‌شود.


 

رسیدگی به تصادفات منجر به فوت چه مراحلی دارد؟

پس از تصادف و با آگاهی نیروهای انتظامی و همچنین امدادی، فرد مجروح و یا فوت شده به بیمارستان منتقل شده و کارشناس راهنمایی رانندگی نیز طبق دستورکار به کشیدن کروکی و تهیه گزارش می‌پردازد و خودرو فرد مقصر یا هردو طرف را به کلانتری و پارکینگ منتقل میکند.

پس از تشکیل پرونده در کلانتری و ثبت شکایت (آسیب دیده)، مقصر به ادگاه احضار شده و حکم به طرفین ابلاغ می‌گردد.
در این مرحله شما می‌توانید هم به رای دادگاه اعتراض کنید و پس از حکم دادگاه در دریافت دیه به بیمه مراجعه و پس از تحویل مدارک و نظر کارشناس بیمه، دیه را به صورت کامل از بیمه دریافت کنید.
در مقالات بعدی حتما در مورد جزییات تشکیل پرونده برای دریافت بیمه در تصادفات، زمان پرداخت دیه توسط بیمه و … با شما صحبت خواهم کرد.

امیدوارم شما هیچ وقت دچار این دست مشکلات و مسائل نشده و همیشه در صحت و سلامت باشید.
گروه وکلای تصادفات رانندگی آهوپای

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *