جاسوسی رایانه ای

جاسوسی رایانه ای چیست؟ (تعریف، مجازات و …)

جاسوسی رایانه ای، همانطور که از نامش پیداست جرمی است که در بستر رایانه اتفاق میوفتد؛ با توجه به اینکه ارتکاب به این جرم تا قبل از وجود رایانه امکان پذیر نبوده است، جرم انگاری و پیدایش آن نسبتا جدید است. کشور ایران هم به جهت مصون ماندن در برابر لطمه های ناشی از جاسوسی رایانه ای، قوانینی را در دستگاه قضایی خود به کار گرفته است که به همین منظور شما میتوانید کلیاتی از آن را که توسط وکیل جرائم رایانه ای آهوپای گردآوری شده است، مطالعه کنید.

رایانه با طرح مسائل جدید تغییراتی را در موارد مختلف از جمله مسائل حقوقی ایجاد کرده است و آن را تحت تاثیر قرار داده است زیرا اصولا رایانه و ابزار های هوشمند ارتکاب به جرائم مختلف را تسهیل کرده و به علاوه، جرائم جدیدی را هم به وجود آورده است؛ البته لازم به ذکر است اینگونه جرائم مجازات خاص خودش را هم میطلبد و موارد فراوانی برای آن در نظر گرفته شده است. جاسوسی رایانه ای از همین موارد است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

جاسوسی چیست و جاسوس به چه کسی گفته میشود؟

جاسوس به فردی اطلاق میشود که در پوشش مخفی و یا تقلبی به نفع شخص یا گروهی دیگر و یا خودش اقدام به تفحص و جستجو درباره اطلاعات، مدارک و یا اسرار مهم میکند. اهداف جاسوسی بسیار وسیع میباشد و میتواند موارد اقتصادی، سیاسی-نظامی و فرهنگی را در بر بگیرد. جاسوسی رایانه ای یکی از مهم ترین جرائم علیه امنیت است که از طریق سامانه های رایانه ای انجام میشود. جاسوسی رایانه ای از حیث مادی مانند نوع سنتی خودش میباشد و قانون گذار هنگام وضع ماده های مختلف به آن توجه داشته است؛ به این دلیل به مجازات و عنصرهای قانونی این جرم در ادامه خواهیم پرداخت.

به کار گیری شرایط سخت برای جاسوسان سایبری

در آئین نامه اجرایی سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور آمده است که کسانی که به جاسوسی سایبری علیه امنیت دست زده اند، در دوران به سر بردن حبس، مرخصی به آن ها تعلق نمیگیرد و این موضوع برخورد جدی افراد قانون گذار با این جرائم را نشان میدهد و همچنین درماده 25 قانون جرائم رایانه ای، بخش یکم-جرائم و مجازات ها گفته میشود که مصداق های ذکر شده جاسوسی رایانه ای است و افراد به حبس حداکثر یک سال یا پرداخت جزای نقدی و یا هر دو میشوند:

الف) تولید یا انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می رود.
ب) فروش یا انتشار یا در دسترس قراردادن گذر واژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را بدون رضایت او فراهم می کند.
ج) انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز و تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.

تعزیرات و مجازات های بازدارنده درباره جاسوسی رایانه ای

در ماده 3جرائم رایانه ای عینا ذکر شده است که هر کس به طور غیرمجاز نسبت به داده های سری درحال انتقال یا ذخیره شده در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده مرتکب اعمال زیر شود، به مجازاتهای مقرر محکوم خواهدشد:
الف) دسترسی به داده های مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا شصت میلیون ریال یا هر دو مجازات.
ب) در دسترس قراردادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت، به حبس از دو تا ده سال.
ج) افشاء یا در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای دولت، سازمان، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال.

تبصره1ـ داده های سری داده هایی است که افشای آنها به امنیت کشور یا منافع ملی لطمه می زند. بنابر این اگر جاسوسی اطلاعاتی را افشا کند که در امنیت خللی ایجاد نکرده است مشمول این مجازات نمیشود.
تبصره2ـ آئین نامه نحوه تعیین و تشخیص داده های سری و نحوه طبقه بندی و حفاظت آنها ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت اطلاعات با همکاری وزارتخانه های دادگستری، کشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهدرسید.

ملاک تشخیص جاسوسی سایبری

در قسمت قبل در یکی از تبصره ها گفته شد که در شرایطی میتوانیم افشای اطلاعاتی را جاسوسی تلقی کنیم که به امنیت لطمه زده باشد اما همیشه از این تبصره نمیتوان راه نجات پیدا کرد زیرا ملاک تشخیص جرم در برخی موارد تفاوت دارد و بسیاری از آن بیخبرند و آن هم این است که در طبقه بندی در طبقه بندی، بعضی اسناد و مدارک ثابت نمیماند مثلا ممکن است سندی در زمان نگارش وتنظیم دارای ارزش باشد و افشای آن در امنیت اختلال به وجود آورد اما در مدتی بعد همان سند ارزشش تنزل پیدا کرده است و در نتیجه افشای آن به منافع ملی آسیبی نرسانده است. در این شرایط گفته میشود که ملاک زمان وقوع جرم ملاک عمل برای محاکم است و ارزش هر سند و اطلاعاتی در همان هنگام در نظر گرفته میشود نه در زمان تنظیم آن.

 

جمع بندی

دانستیم که در جرم جاسوسی یارانه ای، رایانه به منظور موضوع جرم بوده و به دخالت در سیستم رایانه ای که در آن داده های محرمانه و دارای ارزش میباشد گفته میشود؛ اگر بگوییم که یکی از پرتکرار ترین پرنده ها در دادگاه ها و حتی در سطح بین الملل مربوط به جاسوسی به طرق مختلف مانند هک کردن سیستم، تخربب داده ها و شنود غیر مجاز است.اگر برای شرکت و نهاد شما در این زمینه مشکلی پیش آمده است میتوانید ضمن برخورداری از مشاوره رایگان، از وکیل مربوط به جرائم رایانه ای آهوپای کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *