جرم شرب خمر

از شرب خمر چه می‌دانید؟ (راهنمای کامل)

یکی از مشکلاتی که امروزه گریبا‌ن‌گیر بسیاری از افراد جامعه شده است، اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی یا شرب خمر است. مشکل دیگر پایین آمدن سن مصرف است؛ همین امر سبب می‌شود تا جوانان و نوجوانان در معرض رفتارهای انحرافی قرار گیرند و در کنار مصرف الکل، جرم های دیگری را انجام دهند. طبق بررسی ‌های انجام شده، تعداد پرونده های مربوط به وکالت شرب خمر با رشد زیادی روبه‌رو است که این خود نگران کننده است.

عوارض و تاثیرات مضر مصرف الکل

 

مصرف الکل در دراز مدت سبب می‌شود تا فرد به یک زوال اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برسد. از طرفی می‌تواند زمینه ساز جرایم خشن دیگر نیز شود. مصرف الکل نه تنها باعث آسیب‌های روحی می‌شود، بلکه عوارض جسمی را نیز به دنبال دارد. تغییرات خلق و خو، اشکال در به‌خاطر سپاری وقایع، اختلال در قضاوت، سرطان دستگاه گوارش و… همگی ناشی از مصرف بی رویه مشروبات الکلی است.

حتما بخوانید: رانندگی در حالت مستی و مجازات آن (راهنمای جامع)

شرب خمر به چند دسته تقسیم می شود ؟

 

 مستی تعمدی: اگر کسی از تاثیری که مشروبات الکی بر او دارد، آگاه بود و عمدا اقدام به شرب خمر کند؛ این نوع مستی تعمدی است. اگر فردی اتفاقی مست شده باشد برای جرايمی که در حال مستی مرتکب شود مسئول قلمداد نمی‌شود؛ به این نوع مستی، مستی اتفاقی می‌گویند.

مستی مزمن: اگر فردی برای مدت طولانی مشروبات الکلی مصرف کرده باشند و به آن اعتیاد پیدا کرده باشد به مستی مزمن مبتلا شده است.

مستی از دیدگاه فقه اسلامی چگونه است ؟

خمر در لغت به مايعی گويند که نوشيدنش مستی آورد .هم چنين به معنی ستر و پوشاندن چيزی است. هر چيزی که با آن يا به وسيله آن پوشانده شود خمار نيز گفته می‌شود. جرم انگاری در هر نظام کيفری ريشه در ارزش‌های پذيرفته شده آن مکتب دارد و به همين دليل نظام کيفری در هر جامعه نشان دهنده ارزش‌های مورد تاييد آن جامعه است. اسلام اداره امور زندگی انفرادی و اجتماعی انسان را به دست عقل سالم سپرده است.

استعمال مشروبات الکلی شديدا در اسلام ممنوع و حتی نسبت به نوشيدن يک قطره از مسکرات ۸۰ تازيانه مجازات تعيين شده است. خوردن مشروبات الکلی در ميان ساير کارهای مزاحم عقل و تدبير تنها عملی است که سرو کارش مستقيما با عقل و شعور است و تنها به منظور کشتن تعقل و تقويت عواطف بی‌سرپرست انجام داده می‌شود و به همين جهت آثار شوم و نتيجه های زشت و ناهنجاری را در پی دارد.

چگونه می توان جرم شرب خمر را اثبات کرد ؟

 

برای اثبات جرم مصرف مشروبات الکی، سه راه وجود دارد: خود شخص از طریق نوشتن یا هر روش دیگر بدون ابهام اعلام کند. برای اثبات یک بار اقرار کافی است. اگر متهم ادعا کند که اقرار او در اثر شکنجه، آزار جسمی و روحی بوده است؛ اقرار وی فاقد ارزش می‌شود و نیازی به ارائه مدرک برای اثبات ادعا نیست.

راه دوم شهادت شخص ثالثی است که در هنگام وقوع جرم حضور داشته و شاهد تمامی ماجرا بوده است. برای اثبات جرم شرب خمر ۲ مرد عادل، عاقل، بالغ و مسلمان باید شهادت دهند.

راه سوم هم علم قاضی است که قاضی با توجه به مدارک و شواهد می‌تواند این جرم را اثبات کند.

 

مجارات شرب خمر

در شرع شرایط مجازات این جرم بیان شده است و جرم شرب خمر یک جرم حدی است. استعمال مشروبات الکلی در اماکن و معابر منجر به ۲ الی ۶ ماه حبس تعزیری می‌شود. تاسیس مکان‌هایی برای مصرف مشروبات الکی ۳ ماه تا ۲ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق را در پی دارد. اگر فردی هم مکانی را برای جرم شرب خمر تاسیس کند و هم مردم را به آن دعوت کند، به حداکثر مجازات محکوم می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرب خمر می‌توانید با وکیل شرب خمر آهوپای در تماس باشید.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *