بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث، مهم ترین رکن در تصادفات رانندگی

اصولا بیمه یکی از موارد سازمانی با اهمیت در بین همگان است که پوشش های آن بخش های گوناگونی را در بر میگیرد و متعلق به بخش های چه بسا تخصصی میباشد؛ اما یکی از موارد و انواع مهم، بیمه شخص ثالث میباشد.
اگر شما مالک یک وسیله نقلیه همانند اتوموبیل و موتور سیکلت هستید، یقینا با این نوع از بیمه مقداری آشنایی دارید که یکی از علل این آشنایی اجباری بودن بیمه شخص ثالث است و از آن گذشته در هنگام تصادفات نقش اصلی خود را ایفا میکند؛ با این وجود خیلی از رانندگان تازه‌کار و حتی با تجربه درک درستی از مفهوم بیمه شخص ثالث ندارند و گاهی اوقات نداشتن دانش کافی در این زمینه باعث بروز مشکلات و هزینه‌هایی برای راننده‌ها می‌شود. در این مقاله تلاش میشود با استناد به آخرین قانون های اصلاح شده، به ابهامات ذهنی مخاطبان در این زمینه و در کل تصادفات پاسخی داده شود.

 


(حوادثی چون تصادف دو وسیله نقلیه از حساسیت بالایی برخوردار است، شما هر زمان که بخواهید میتوانید برای پیگیری امور مربوطه و یا مشاوره از وکیل تصادفات رانندگی آهوپای بهره گیرید)


بیمه شخص ثالث دقیقا چیست و به چه کسی شخص ثالث گفته میشود؟

شخص ثالث یعنی همه افرادی (چه شخص حقیقی و چه شخص حقوقی) که وسیله نقلیه ای به آن‌ها خسارت جانی یا مالی وارد کرده باشد، به جز راننده مقصر در حادثه هرچند در قوانین جدید(اصلاحات مواد قانونی در سال95) بخشی به عنوان بیمه حوادث راننده هم در نظر گرفته شده که مربوط به خسارت‌ها و هزینه‌های درمانی راننده مقصر می‌شود. در اصطلاح حقوقی، مالک وسیله نقلیه شخص اول در نظر گرفته می‌شود، شخص دوم شرکت بیمه است و کلیه افرادی که در حادثه آسیب مالی یا جانی دیده باشند، شخص ثالث محسوب می‌شوند.

 

در صورتی که شما در حین رانندگی توسط اتومبیل و یا موتور سیکلت بر اثر حادثه خسارتی وارد کنید و در آن حادثه مقصر شناخته شوید ، طبق قانون، مسئول جبران این خسارت به زیاندیدگان میباشید؛ بنابراین این نوع بیمه در زمره بیمه مسئولیت قرار دارد. بیمه مسئولیت، جبران کننده خطرات و زیان‌های رخ داده برای اشخاص ثالث است.

 

قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث در شهریور ماه سال ۱۳۸۷ به طور آزمایشی تصویب شد، بعد از این سال با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث به عنوان یکی از انواع بیمه نامه های اجباری قرار گرفت و طبق ماده 47 قانون بیمه و مسئولیت مدنی در سال 1395 نیروی انتظامی مکلف است به استعلام برخط وضعیت بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه و چنانچه وسیله نقلیه ای فاقد بیمه شخص ثالث باشد باید توقیف شود و لازم به ذکر است نداشتن بیمه شخص ثالث جرم محسوب میشود. که البته در اصلاحات جدید بحث مسئولیت مدنی و بیمه شخص ثالث از یک دیگر تفکیک شد.

 

پوشش بیمه شخص ثالث دایره

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارت را جبران می‌کند:‌مالی و جانی. خسارت جانی همانطور که ازنامش پیداست به هر نوع آسیب‌دیدگی جسمی ناشی از تصادفات گفته می‌شود. میزان خسارت به وسیله قانون‌گذار در قانون مشخص شده است و یا در برخی آسیب دیدگی‌ها از سوی پزشکی قانونی و دادگاه تعیین می‌شود. هر نوع جراحت، آسیب، شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی و یا مرگ زیر مجموعه بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد؛ خسارت مالی هر نوع آسیب به اموال قربانیان حادثه گفته می‌شود. بارزترین مثال برای خسارات مالی، آسیب دیدگی خودرو ناشی از تصادفات است که می‌تواند هزینه‌های سرسام‌آوری به منظور تعمیرات به قربانی تحمیل کند.

 

نکته: واضح است بعضی از خسارات همچون خساراتی که به وسیله نقلیه مسبب حادثه و یا محصولاتی که در آن قرار دارد وارد شود ( خودرو مقصر حادثه )مشمول پرداخت نمیباشد.
نکته۱: طبق قانون تمامی افراد سرنشین باید از پرداخت خسارت برخوردار شوند(چنانچه خسارت جانی باشد) و پرداخت خسارت منحصرا برای شخص راننده نیست.

پرداخت خسارت بدون صدور حکم

در مادۀ61قانون اصلاحی مقرر شده بود كه شركتهای بیمه میتوانند بدون رأی قضایی نسبت به پرداخت خسارت بدنی اقدام كنند .در مورد خسارات بدنی غیرفوت 20درصد آن به صورت علی‌الحساب پرداخت میشد و در مورد خسارت منجر به فوت با توافق امکان پرداخت كل دیه بدون رأی قضایی وجود داشت.

مادۀ31قانون جدید همان مادۀ 61قانون اصلاحی است، ولی موارد ذیل نیز اضافه شده و قابل توجه است:

الف)در مادۀ31قانون جدید راننده مسبب حادثه نیز میتواند درخواست كند كه خسارت بدون صدور حکم پرداخت شود، درحالیكه این امر در قانون اصلاحی وجود نداشت.
ب )بیمه گر نیز میتواند بدون درخواست اشخاص ذینفع نسبت به پرداخت دیه اقدام كند.

 

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال ۹۷

تا پایان سال 96 به همراه برگه بیمه‌نامه ثالث علاوه بر مشخصات وسیله نقلیه و مالک، ۴ کوپن اعتباری وجود داشت که در هنگام بروز حواث و در صورت لزوم پرداخت خسارت از این کوپن‌ها استفاده می‌شد. کوپن از ابتدای سال 97 از بیمه‌نامه حذف شد و در برخی بیمه‌نامه‌ها هنوز به صورت ظاهری وجود دارد اما قابلیت استفاده ندارند.علت حذف این است که چون تمامی سوابق در سیستم ثبت میشوند دیگر صدور کوپن لزومی نخواهد داشت. همچنین از تغییرات دیگر میتوان به محاسبه تخفیف ها اشاره کرد که در سال های اخیر تغییراتی را ایجاد کرده است.

جمع بندی

بحث تصادفات، دیه، و خسارت در حوادث این چنینی در مصدر قانون جای صحبت بسیار دارد که به طور قطع مجال پرداختن به تک تک آن را نمیتوان یافت اما شما میتوانید ضمن مطالعه و کسب اطلاعات عمومی درصورت تمایل، از وکلای تصادفات رانندگی آهوپای  اقدام به دریافت راهنمایی های جزئی تر کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *