ازدواج موقت و شرایط آن (راهنمای کامل)

ازدواج موقت و شرایط آن (راهنمای کامل)

زن و مرد با ازدواج بنیان خانواده را تشکیل می‌دهند و بحث نکاح و احکام آن از اهمیت ویژه‌ای در حوزه حمایت از خانواده برخوردار است. همانگونه که می‌دانید در ایران و دین اسلام دو نوع نکاح داریم: نکاح دائم و نکاح موقت (عقد موقت). در این مقاله قصد داریم به بررسی مسائل مهم در نکاح موقت بپردازیم.

از دید قانون و اسلام نکاح چیست؟

اگر بخواهیم نکاح را به‌صورت لغوی معنی کنیم، کلمه پیوستن مترادف مناسبی برای نکاح است. از لحاظ حقوقی و قانونی نکاح به معنای قراردادی است که به موجب آن زن و مرد می‌توانند با هم زندگی کنند و شریک یکدیگر شوند. نکاح موقت نیز نوعی تشکیل خانواده است با این تفاوت که مد زمان معین و مشخصی دارد.

نکاح دائم چیست؟

وقتی صحبت از ازدواج به میان می‌آید منظور ازدواج دائم و نکاح دائم است. امروزه صیغه موقت و عقد موقت از رواج کمتری برخوردار است. اصلی ترین تفاوت نکاح دائم با موقت این است که در ازدواج دائم، صیغه محرمیت تا همیشه بین زن و شوهر پابرجاست و پس از مدت معینی منقضی نمی‌شود.

شرایط صحت عقد موقت چیست؟

در عقد موقت تعیین مدت و تعیین مهریه از اهمیت بسیاری برخوردار است و بدون تعیین این موارد صیغه محرمیت درست نیست. از دیگر تفاوت های صیغه دائم با صیغه موقت این است که در عقد موقت به زن نفقه تعلق نمی‌گیرد مگر اینکه قبل از جاری شدن صیغه دو طرف توافق کرده باشند.

چرا ازدواج موقت؟

از گذشته تاکنون نگاه جالب و مثبتی به ازدواج موقت نبوده و نیست. در دین اسلام توصیه های زیادی در این زمینه شده است. انسان نیازهای اساسی مانند نیاز جنسی دارد و اگر پاسخ مناسبی به آن داده نشود نه تنها روی فرد بلکه روی جامعه هم آثار مخرب و زیان‌بار خود را نشان می‌دهد. در واقع دین اسلام برای جلوگیری از انحطاط جامعه توصیه به نکاح موقت کرده است. البته به این صورت نیست که هر کس بتواند این کار را انجام دهد بلکه طرفین باید از شرایط خاصی برخوردار باشند تا بتوانند عقد موقت را انجام دهند.

جرم زنا چیست و چه مجازاتی در پی دارد؟ (مقاله جامع)

در چه شرایطی می‌توان عقد موقت را انجام داد؟

  • زن در زمان نکاح موقت به همسری شخص دیگری درنیامده باشد!
  • به ثبت و گرفتن شاهد در عقد موقت نیازی نیست و صرفا رضایت طرفین ملاک است.
  • در این نوع نکاح طلاق وجود ندارد و با تمام شدن مدت زمان صیغه محرمیت باطل می‌شود.
  • اگر دختری باکره باشد نمی‌تواند به عقد موقت مردی درآید مگر اینکه از پدر یا جدپدری خود اجازه بگیرد!
  • کسی که صیغه می‌خواند باید بالغ و عاقل باشد و از سلامت عقلی برخوردار باشد!
  • زن زمانی که در عقد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ زیرا اگر مردی با زن شوهرداری زنا کند برای همیشه آن زن بر او حرام می شود.
  • بدون تعیین مدت زمان و پرداخت مهریه، نکاح باطل است.
  • اگر طرفین سر مهریه توافق کرده باشند به محض خواندن صیغه مرد موظف است مهریه را پرداخت کند. اگر مرد مدت زمان باقی مانده صیغه را ببخشد و با زن ارتباط جنسی برقرار نکرده باشد باید نصف مقدار مشخص شده را پرداخت کند.
  • اگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربی صحیح بخوانند به هر لفظی که صیغه را بخوانند صحیح است.

آیا فرزندان متولد شده در عقد موقت مشروع هستند؟

بهتر است در صورتی که قصد جدی برای تشکیل خانواده دارید ازدواج دائم را مدنظر خود قرار دهید. ازدواج موقت صرفا راهی برای تخلیه هیجانات و ارضای نیازهای جنسی است که مسئولیت های نکاح دائم را ندارد و به همین خاطر شرایط آن بسیار ساده است تا افراد واجد شرایط بتوانند از آن استفاده کنند. ولی اگر فرزندی از این رابطه متولد شود مشروع بوده و تحت کنترل و حمایت قانونی قرار می‌گیرند و دارای حق ارث نیز هستند و همانند دیگر فرزندان مرد از ارث بهره می‌برند.

گروه وکلای آهوپای در تهران

در صورتی که در زمینه دعاوی خانواده و مسائل مربوط به ازدواج نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشید؛ گروه وکلای آهوپای آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. آهوپای با داشتن پرونده های موفق توانسته رضایت موکلان خود را جلب کند. برای وکالت دعاوی خانواده در تهران می‌توانید با آهوپای تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *