فروش مواد مخدر

مجازات قاچاق و فروش مواد مخدر

مطالعه پاره ای از نمونه های مربوط به مشکلات مصرف مواد مخدر و الگوهای آسیب شناسی در این سبک، بیانگر این میباشد که نیاز به مصرف مواد مخدر، افرایش چشمگیری پیدا کرده است و در این هنگام است که بازار تولید و فروش آن هم، دستخوش افزایش عرضه بیشتر میشود. انواع مواد مخدر چه سنتی و چه صنعتی تأثیرات مخربی بر ذهن و مغز فرد مصرف کننده بجای می گذارد که با هیچ دارو و درمانی قابل جبران نخواهد بود.

با هربار استعمال مواد مخدر تعداد بسیاری از سلولهای خاکستری مغز از بین می روند به همین دلیل است که افراد با مصرف مواد مخدر پس از مدتی دچار فراموشی یا کم شدن حافظه می گردند.

 


( پیشنهاد میشود برای مطالعه و اطلاع از دسته بندی دقیق مخدر ها مقاله‎ی نا گفته های مواد مخدر را مطالعه کنید)


 

متاسفانه با وجود آموزش های همه گیر در باب پرهیز از مصرف مواد مخدر به ویژه در جوان، باز هم تولید کنندگان و خریداران از طریق راه های نوینی محصول خود را به فروش میرساند. در مطالب پیش رو مقصود آن است تا اطلاعات کلی ای از قوانین مهم قاچاق و مبارزه با مواد مخدر داده شود اما پیش از آن در صورت بروز هرگونه مشکل میتوانید با وکیل مواد مخدر آهوپای تماس بگیرید.

مجازات فروش و قاچاق مخدرهای شیمیایی

هر کس هرویین، مرفین، کوکایین، متادون و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکایین و نیز عصاره‌ی شیمیایی حشیش و روغن حشیش را وارد کشور کند یا تولید یا توزیع یا صادر کند یا خرید و یا فروش کند و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی و یا حمل کند با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهد شد:

-تا پنج میلی گرم، از دویست تا پانصد هزار ریال جریمه‌ی نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق
-بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از یک میلیون تا سه میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و سه تا هفتاد ضربه شلاق
-بیش از یک گرم تا چهار گرم، از چهار میلیون تا ده میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و دو تا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق
-بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از ده تا بیست میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و سه تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق
-بیش از پانزده گرم تا سی گرم، از بیست میلیون تا سی میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق
-بیش از ۲کیلو گرم هرویین و ۳ کیلو گرم شیشه، اعدام و مصادره‌ی اموال به استثنای هزینه‌ی تأمین زندگی متعارف برای خانواده‌ی محکوم

تبصره1:هر گاه محرز شود مرتکب جرم موضوع بند (۶) این ماده برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آن هم نشده است دادگاه وی را به حبس ابد و هفتاد و چهار ضربه شلاق و مصادره‌ی اموال به استثنای هزینه‌ی تأمین زندگی متعارف برای خانواده‌اش محکوم می‌نماید.

تبصره ۲: در کلیه‌ی موارد فوق چنان چه متهم از کارکنان دولت یا شرکت‌های دولتی و شرکت‌ها و یا مؤسسات وابسته به دولت باشد، علاوه بر مجازات‌های مذکور در این ماده به انفصال دایم از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد.

اگر خود رو حامل مواد مخدر شناسایی شود چه مجازاتی در پی دارد؟

براساس اصلاحات ماده 30 قانون مبارزه با مواد مخدر، وسائل نقلیه ای که حامل مواد مخدر شناخته می شوند به نفع دولت ضبط و باتصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختیار سازمان کاشف قرار می گیرد. چنانچه حمل موادمخدر بدون اذن و اطلاع مالک وسیله نقلیه صورت گرفته باشد وسیله نقلیه به مالک آن مسترد می شود.

تبصره ـ کلیه افرادی که به هر نحو اقدام به ساخت یا تعبیه جاسازی جهت حمل موادمخدر در وسائل نقلیه می نمایند، در صورت وقوع جرم به عنوان معاون در جرم ارتکابی و درغیر آن از سه ماه تا شش ماه حبس و حسب مورد از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می شوند.

نکته: لازم به ذکر است که فارغ از نوع مخدری که چاقاق شده است، اگر به صورت عمده باشد مجارات آن قابل تعویق و بخشش نیست.

محل فروش و قاچاق مواد مخدر

نظر به ماده 13 قانون مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با محلی که اختصاص به خرید و فروش مواد است آ مده است که اگر کسی واحد صنعتی ، تجاری ، خدماتی و یا محل مسکونی خود را برای انبار کردن ، تولید و یا توزیع مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی معد سازد و یا مورد استفاده قرار دهد و یا بدین منظور آنها را در اختیار دیگری بگذارد و نیز هر گاه نماینده مالک بااطلاع یا اجازه وی مرتکب این امور شود. موافقت اصولی و پروانه بهره برداری واحد صنعتی یا جواز کسب واحد تجاری و خدماتی مربوط لغو و واحد یا واحدهای مذکور در این ماده به نفع دولت ضبط می گردد.

نتیجه گیری

علارغم نکات گفته شده، در مواد مختلف قوانین مبارزه با مواد مخدر، مجازات های هر نوع مواد صنعتی و سنتی به شکل روان بیان شده است اما در اینجا تلاش شد تا مواردی که کمتر به آن اشاره شده است بازگو شود در کنار این موارد میتوانید جهت مشاوره دقیق در این مبحث، با وکیل مواد مخدر ارتباط برقرار کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *