مجازات مصرف گل در ایران

مجازات کشت، نگهداری، حمل و مصرف گل در ایران

وید، گراس، مار جوانا، سیگاری و … از عناوینی است که امروزه به ماده مخدری که در جامعه اغلب به اسم گل شناخته می شود نسبت داده می‌شود.

این ماده به دلیل کشت راحت نسبت به مواد مخدر دیگر و ایجاد حواس و حالات گوناگون و البته مخرب چند سالی می‌شود که به شکل گسترده ای بین جوانان رایج شده است.

ماری‌جوانا از برگ و گل گیاه شاه دانه بدست آمده و مثل تمام فرآورده های گیاه شاهدانه THC دارد، این همان ماده ای است که موجب ایجاد حال سرخوشی در بدن افراد شده و در عین حال آثار جبران ناپذیری را نیز بر مغز انسان برجا می گذارد.


از عوارض کوتاه مدت مصرف گل می توان به سرخوشی کاذب (که موجب افسردگی می‌شود)، خنده های عصبی و غیرعادی، خشکی دهن، گرسنگی، اختلال در مهارت های حرکتی و اضطراب اشاره کرد.
از عوارض بلند مدت این ماده مخدر نیز می توان به اعتیاد فکری و روانی، کاهش قدرت تجزیه تحلیل و تفکر منطقی و مشکلاتی نظیر افسردگی و اختلال های رفتاری اشاره کرد.

خیلی از جوانان گمان می‌کنند مصرف مخدر ماری جوانا اعتیاد ندارد که این نظربه دلیل سیاست ها و رواج تفکرات غلط من باب فروش آن توسط عده ای، متاسفانه مطرح و گسترش یافته است.

مصرف ماری جوانا در کشورهای اروگوئه، هلند، کانادا و بخش هایی از کشور آمریکا منع قانونی ندارد. بسیاری از این مطلب به عنوان دلیلی بر عدم سو مصرف ماری جوانا استفاده می‌کنند در حالی که هدف این کشورها از آزاد سازی این ماده بیشتر به سیاست های کنترل مصرف و مباحث اقتصادی که خارج از موضوع ماست معطوف می‌شود.


فرضیه «ماری جوانا به مثابه ورود» مدعی است که مصرف ماری جوانا احتمال آنکه افراد به مواد دیگری روی بیاورند را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد.نحوه مصرف ماده مخدر گل

این ماده به سه شکل تدخین، خوراکی و زیرزبانی اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ـ روش تدخین همان کشیدن و استنشاق آن برای ورود و رسیدن دود حاصل از سوختن آن به ریه می‌باشد.

ـ روش خوراکی آن به شکل محدود و به صورت خاص در برخی کشورها مصرف می شود جالب است بدانید عوارض و اثرگذاری نوع خوراکی ماری جوانا بسیار بیشتر از حالت تدخین می باشد.

ـ روش زیرزبانی اغلب توسط شرکت های دارو سازی تولید و توسط پزشک برای درمان برخی بیماری های خاص با دوز و میزان مصرف کاملا کنترل شده تجویز می شود.

علت شیوع و گسترش ماری جوانا در بین جوانان


از دلایل شیوع و گسترش مصرف ماده مخدر گل، تبلیغات بالا و گسترده، راحتی مصرف، قیمت کم و دست یابی آسان به آن می توان اشاره کرد.

مجازات حمل گل در ایران

بسیاری از حقوق دانان در پی تدوین قانون جامع و کاملی در رابطه با مصرف ماری جوانا هستند، این در حالی است که در قوانین مبارزه با مواد مخدر به حشیش، شاهدانه و گراس به صورت کلی اشاره شده است.
نکته: اسمی از گل در قانون مبارزه با مواد مخدر آورده نشده است.

مصرف گل جرم است؟

طبق گفته رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر مصرف گل جرم بوده و در صورت مشاهده، ماموران نیروی انتظامی می‌توانند نسبت به برخورد و بازداشت فرد مصرف کننده اقدام کنند.

مجازات نگهداری، حمل و تولید گل یا ماری جوانا در ایران

طبق ماده ۵ قانون مبارزه با مواد مخدر هرکس مواد مخدر سنتی(که در ماده ۴ به طور کامل به آن اشاره شده است) نظیر گراس را خرید، نگهداری، حمل یا مخفی کند با توجه به میزان کشف شده ماده به مجازات های زیر محکوم خواهد شد:

مجازات نگهداری گل در ایران


الف) از ۱ تا ۵۰ گرم : تا ۳ میلیون ریال جریمه نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق
ب) از ۵۰ تا ۵۰۰ گرم: بین ۵ تا ۱۵ میلیون ریال جریمه نقدی و ۱۰ تا ۷۴ ضربه شلاق
ج) از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم: از ۱۵ میلیون تا ۶۰ میلیون ریال جریمه نقدی، ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ تا ۵ سال حبس
د) از ۵ تا ۲۰ کیلوگرم: ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی، ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلا و همچنین ۵ تا ۱۰ سال حبس
نکته: در صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر تکرار مجازات فوق، مصادره اموال ناشی از همان جرم و برای بار سوم اعدام و مصادره تمام اموال به غیر از هزینه های تامین زندگی برای خانواده محکوم توسط دادگاه اعمال خواهد شد.
ه) از ۲۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم: علاوه بر مجازت بند فوق، به ازا هر یک کیلوگرم دومیلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه می شود و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم توسط دادگاه در دستور اجرا قرار خواهد گرفت.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *