وکالت جرم سرقت آهوپای

مراحل قضایی شکایت از جرم سرقت و نمونه شکواییه سرقت

سرقت از آن دسته جرم هایی است که پیشینه طولانی‌ای در زندگی بشر دارد و امروزه شاهد افزایش آمار جرم سرقت هستیم. سارقان با ابداع شیوه و روش های جدید، دست به هرگونه سرقتی می‌زنند؛ از سرقت منزل، ماشین، پول، طلا و جواهرات گرفته تا سرقت هویت و…! سرقت انواع گوناگونی دارد و مجازات آن کاملا به نوع سرقتی که سارق مرتکب شده است، دارد.

رکود اقتصادی، کاهش کیفیت زندگی، تورم بالا، وجود شکاف عمیق بین پولداران و فقیران جامعه و بسیاری از عوامل دیگر، زمینه سرقت را فراهم می‌کنند. متاسفانه به لطف تدابیر اندیشیده شده جامعه به سمتی پیش می‌رود که دیگر قشر متوسط در جامعه وجود ندارد و افراد یا فقیرند و یا پولدار. تا زمانی که شرایطی در جامعه مهیا نشود که همه افراد بتوانند از امکانات موجود استفاده کنند و سهم یکسانی در پیشرفت داشته باشند، نه تنها شاهد جرم سرقت بلکه شاهد سایر جرم ها نیز خواهیم بود.

در این پست به بررسی مراحل قضایی برای شکایت از جرم سرقت می‌پردازیم، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید…

جرم سرقت و انواع آن

سرقت یعنی ربودن مال از شخص دیگری به صورت پنهانی یا آشکار.

سرقت به دو نوع حدی و تعزیری دسته بندی می‌شود که در پست های پیشین راجع به این دو نوع سرقت، توضیحات مفصلی را داده‌ایم.

حتما بخوانید: انواع سرقت و نحوه اثبات جرم سرقت حدی

سرقت حدی و تعزیری تفاوت های زیادی با هم دارند. به‌عنوان مثال: سرقت اوراق بهادار در دسته سرقت حدی قرار نمی‌گیرد و یا مال مورد سرقت باید حداقل ارزشی برابر با ۵/۴ نخود طلای مسکوک داشته باشد و قابل خرید و فروش و معامله با پول باشد.

اثبات جرم سرقت چگونه است؟

برای اثبات جرم سرقت چند راه وجود دارد:

  • اگر دو مرد عادل شهادت دهند که فردی مرتکب سرقت شده است.
  • قاضی با توجه به اسناد و مدارک و با استناد بر نتیجه تحقیقات بتواند سرقت حدی را اثبات کند.
  • نیاز است تا سارق دو بار به جرم خود اقرار کند؛ اگر یک‌بار اقرار کند سرقت حدی نیست و مال مسروقه به مالک اصلی آن بازگردانده می‌شود.

تفاوت مجازات سرقت حدی با سرقت تعزیری

مجازات سرقت حدی بسیار سفت و سخت است و تبعات سنگینی دارد؛ این مجازات به‌گونه ای است که با توجه به تعداد دفعات ارتکاب جرم، منجر به قطع انگشتان دست، قطع پای چپ، حبس ابد و یا اعدام می‌شود.

مجازات سرقت تعزیری این گونه است که سارق باید مال مسروقه را به مالک برگرداند و یا قیمت آن را طبق قیمت روز محاسبه کند و حبس و شلاق نیز در مجازات او گنجانده می‌شود. البته سارق می‌تواند با صلاحدید قاضی، مجازات حبس خود را نقدی بپردازد. به این نکته نیز باید توجه کرد که حتی در صورت رضایت شاکی، سارق باز هم مجازات خواهد شد.

شکایت از جرم سرقت چند مرحله قضایی دارد؟

ذکر این نکته لازم است که در این مرحله شما نیاز به وکیل دعاوی سرقت آهوپای دارید تا وکالت سرقت خود را به او بسپارید. بی شک بدون حضور یک وکیل خبره و مجرب مشکلات فراوانی در مسیر شما قرار می‌گیرد؛ از این رو نیاز است تا فردی که به قوانین تسلط کافی دارد در این مسیر شما را یاری کند.

ابتدا شما باید شکایت نامه خود را به‌صورت کتبی تنظیم کنید و به کلانتری محل تحویل دهید. در این شکایت نامه باید مشخصات کامل خود را وارد کنید و اگر سارق کسی است که شما او ر امی‌شناسید، باید نام او را هم ذکر کنید.

سپس تحقیقات مقدماتی صورت می‌گیرد و شما باید ادله و اسنادی برای اثبات جرم ارائه کنید. پرونده به دادگاه عمومی جزایی فرستاده می‌شود و قاضی پس از بررسی مستندات موجود و اقرار سارق، حکم صادر می‌کند.

به‌صورت کلی مراحل قضایی شکایت به‌ شرح زیر خلاصه می‌شود:

  • تشخیص مرجع صالح
  • تنظیم شکواییه
  • تحقیقات مقدماتی
  • ادله اثبات دعوی
  • ارسال پرونده به دادگاه کیفری
  • تجدیدنظر خواهی
  • اجرای حکم

نمونه شکواییه سرقت از منزل و نحوه تنظیم آن

شاکی: خانم/آقا ………. / کد ملی: ……………/ آدرس: …………………………..

مشتکی عنه (متهم): خانم/آقا …………………….. / کد ملی: …………………………./ آدرس: ………………………….

موضوع جرم: سرقت اموال از منزل شخصی

محل وقوع جرم: در این محل نشانی منزل به صورت دقیق باید نوشته می شود.

ریاست محترم دادسرای …………

با سلام و عرض ادب

احتراما اینجانب ………………………… به عنوان شاکی پرونده شکایت خود را تحت عنوان مجرمانه سرقت اموال به شرح ذیل تقدیم می‌نمایم:

در تاریخ ……………………… یک نفر با هویت …………….. در ساعت …………….. در زمانی که اینجانب و خانواده‌ام در منزل حضور نداشتیم، به محل سکونت اینجانب به آدرس ……………… مراجعه نموده و در نبود اینجانب قفل درب را شکسته و وارد منزل شده و اقدام به سرقت اموال با ارزش اینجانب از جمله طلا و پول، نموده است.

وکالت دعاوی سرقت آهوپای

گروه وکلای آهوپای در تمامی این مراحل می‌توانند شما را یاری کنند. در صورتی که نیاز به وکیل سرقت در تهران داشتید، با آهوپای تماس بگیرید و مشاوره تلفنی دریافت کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *