طلاق خلع

آیا طلاق از شوهر به دلیل کراهت امکان پذیر است؟

در سال های اخیر نرخ رشد طلاق افزایش بسیار زیادی داشته که در این میان، مسائل اجتماعی و اقتصادی در این افزایش بی رویه، بی‌تاثیر نبوده است. طلاق را می‌توان به عنوان راه حلی برای خاتمه دادن به یک زندگی تلخ شمرد اما معایبی را نیز با خود به همراه دارد که در بیشتر ابعاد زندگی افراد تاثیر خود را نشان می‌دهد. در این مقاله قصد داریم در کنار بررسی طلاق به دلیل کراهت (طلاق خلع)، به معایب طلاق نیز بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

طلاق و انواع آن در قانون و شرع

طلاق به معنای خاتمه دادن به نکاح و جدایی بین زن و شوهر است. طلاق را می‌توان به دو دسته بائن و رجعی تقسیم بندی کرد. در طلاق بائن هنگامی که زن و شوهر از هم جدا می‌شوند، در زمان عده مرد نمی‌تواند به همسر خود رجوع کند و این طلاق غیر قابل رجوع است. طلاق بائن برعکس این نوع طلاق است و مرد می‌تواند در مدت زمان عده به همسر خود رجوع کند، بدون نیاز به خواندن صیغه نکاح.

انواع طلاق

علل شایع طلاق در زندگی امروزی چیست؟

از طلاق می‌توان به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی که علل زیادی دارد، یاد کرد. همیشه طلاق به دلیل مشکلات و مسايل بزرگ نیست بلکه گاهی موارد کوچک نیز می‌تواند منجر به طلاق شود مانند: سرک کشیدن های نابه جا فامیل، دخالت های گاه و بی‌گاه خانواده، پنهان کاری و…

شهرنشینی و تغییر الگوی زندگی افراد باعث شده است کراهت و قبح طلاق از بین برود و در صورت بروز مسائل کوچک، به جای تلاش برای رفع آن، زوجین اقدام به طلاق می‌کنند. البته منظور این نیست که زوجین تحت هر شرایطی باید به زندگی با یکدیگر ادامه دهند؛ بلکه منظور این است که در صورت وجود مشکل ابتدا به مشاوره های تخصصی بروید و در صورت عدم وجود راه حلی برای ادامه زندگی، دادخواست طلاق خود را تنظیم کنید.

پیامدهای طلاق بر زندگی اجتماعی و فردی

در دین اسلام، حق طلاق یکی از حقوقی است که برای زن و مرد قرار داده شده است؛ اما در متون دینی و احادیث از آن به عنوان منفورترین حلالِ خدا یاد می‌شود. اگر قبل از ازدواج طرفین به بلوغ فکری رسیده باشند و با بررسی تمامی شرایط موجود اقدام به ازدواج کنند، به مرور می‌توانیم شاهد کاهش آمار طلاق باشیم. بیشترین آسیب را فرزندان طلاق می‌بینند؛ زیرا این کودکان شاهد تنش های خانوادگی و دعوا بوده اند و همین امر سبب حساس شدن و شکننده شدن آن ها می‌شود. البته درصدی از کودکان طلاق، پرخاشگر و سرکش می‌شوند و در آینده مشکلات دیگری را به دنبال خود خواهند داشت. این کودکان با فقدان پدر/ مادر بزرگ می‌شوند و به طبع عدم برخورداری از یک خانواده سالم، باعث بروز مشکلات روحی می‌شود.

برای پدر و مادر هم طلاق وجهه خوبی ندارد و سبب ایجاد نگرشی منفی نسبت به زندگی زناشویی می‌شود. در جامعه شرایط برای زنان سخت تر است زیرا در جامعه نگاه مثبتی به زنان مطلقه وجود ندارد و درصد شانس آن ها برای ازدواج مجدد، بسیار کم است.

طلاق خلع چه نوع طلاقی است؟

حال که نگاهی بر آثار و پیامدهای طلاق بر زوجین و فرزندان آن ها انداختیم نوبت به بررسی طلاق خلع می‌رسد. بر اساس ماده ۱۱۴۶ قانون اساسی، طلاق خلع عبارت است از طلاق و جدایی زن از شوهر به دلیل کراهت و تنفری که از او دارد. برعکس این حالت نیز امکان پذیر است؛ یعنی مرد می‌تواند به دلیل کراهت از زن، به دادگاه مراجعه کند و درخواست طلاق دهد.

اگر طلاق از جانب زن باشد، باید بخشی از مهریه یا کل مهریه را ببخشد و یا حتی بسته به نوع شرایط مقداری بیشتر از مهریه را پرداخت کند تا بتواند از مرد طلاق بگیرد. به این مال که زن به مرد برای طلاق گرفتن از او پرداخت می‌کند، فدیه می‌گویند و مقدار مشخصی برای آن تعریف نشده است.

اگر کراهت دوطرفه باشد، طلاق خلع چگونه است؟

از آنجایی که عامل اصلی طلاق خلع، کراهت است؛ در صورتی که هم مرد از زن و هم زن از مرد کراهت داشته باشند (کراهت دو طرفه)، طلاق مباراتی تلقی می‌شود. در دادگاه ها بیشتر طلاق خلع نوبت اول رایج است؛ اگر زن و شوهر قبلا از یکدیگر طلاق نگرفته باشند، طلاق خلعی از نوع نوبت اول است در غیر این‌صورت، طلاق خلعی نوبت دوم است.

مراحل طلاق خلع به چه صورت است؟

اولین قدم مراجعه به دادگاه خانواده و تنظیم درخواست طلاق است. سپس برای رسیدگی به پرونده نوبت دهی می‌شود. پس از بررسی پرونده اگر حکم طلاق به زن داده شود، مرد می‌تواند اعتراض کند و دادگاه در رای خود تجدید نظر کند. مرحله آخر پرداخت فدیه برای جدایی رسمی است.

وکالت طلاق خلع آهوپای در تهران

گروه وکلای آهوپای از وکلای حرفه ای و خبره تشکیل شده که با بررسی پرونده شما، می‌توانند کمک شایانی برای تحقق اهداف و دفاع از حقوقی قانونی‌تان کنند. ارتباط با آهوپای بسیار ساده است؛ در صورت نیاز به وکیل طلاق در تهران می‌توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و قبل از مراجعه حضوری مشاوره تلفنی یا آنلاین دریافت کنید. با سپردن وکالت دعاوی طلاق به آهوپای می‌توانید از به نتیجه رسیدن پرونده خود اطمینان حاصل کنید.

 

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *