تخفیف مجازات اعدام

بررسی طرح تخفیف مجازات اعدام مجرمین موادمخدر

در سال های اخیر طرح فوریتی کاهش مجازات اعدام محکومین مواد مخدر با ارائه نظرات موافق و مخالف نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.
در این مقاله بررسی خواهیم کرد که در کلیات این طرح چه مواردی ذکر شده است و در چه صورت مجرم مواد مخدر به اعدام محکوم خواهد شد.

 

طرح کاهش مجازات اعدام

 در کلیات طرح کاهش مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر آمده است که مجازات اعدام تنها برای قاچاقچیان خطرناک و مسلح مواد مخدر اعمال می‌شود و سایر قاچاقچیان به حبس‌های طولانی با شرایط سخت محکوم شوند.

 بر این اساس مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر در مواردی که اقدام به حمل سلاح گرم یا سرد کنند، سردسته ی گروه مجرمان سازمان یافته باشند، سابقه محکومیت به اعدام یا ۱۰ سال حبس داشته باشند و یا به ساخت، تولید یا وارد کردن مواد بیش از چند کیلوگرم اقدام کنند، مفسد فی الارض محسوب می شوند و به ۲۵ الی ۳۰ سال حبس درجه یک محکوم خواهند شد.

 

انتقادهای طرح کاهش مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر

لازم به ذکر است که حجم انتقادها به جزئیات این طرح موجب شد تا این طرح مجدداً به کمیسیون قضایی و حقوقی جهت اصلاح ارجاع داده شود.
 در این میان نظرات متعددی پیرامون بندهایی از این ماده موجب شد اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مصرانه بررسی جزئیات این طرح را بر حسب وزن و میزان مواد مخدر سنتی و صنعتی در دستور کار خود قرار دهند و پس از اصلاحات تخصصی‌تر دوباره به هیئت رئیسه مجلس ارسال کند.

 

اعدام مجرمین موادمخدر

حکم اعدام در جرایم مواد مخدر مشمول چه افرادی می‌شود؟

بعد از اجرای این طرح به کمیسیون قضایی مجلس و بررسی نظرات برخی حامیان مبارزه با مواد مخدر، برخی مسئولان قوه قضاییه وزارت دادگستری و دادستانی کل کشور که بر «تعیین وزن» جهت تعیین مجازات اعدام تاکید داشتند، شرایط مجرمان برای کاهش مجازات اعدام به شکلی در کمیسیون قضایی و حقوقی رقم خورد که علاوه بر قید وزن برای تولید، توزیع، حمل، نگهداری و وارد کردن مواد مخدر کسانی هم که بدون سوء پیشینه و حمل سلاح گرم اقدام به حمل وزن خاصی مواد مخدر صنعتی و سنتی کنند اعدام می‌شوند.

 همچنین اعدام مشمول سرکرده های قاچاق مواد مخدر و کسانی می‌شود که با استفاده از سلاح گرم مرتکب این جرم می‌شوند و یا به دفعات دست به این کار زده و چند بار دستگیر شده اند.

 

چه افرادی در حوزه جرایم موادمخدر در عوض اعدام به حبس محکوم خواهند شد؟

مجلس با طرح تخفیف کاهش مجازات اعدام به دنبال این است که سرکرده های اصلی و قاچاقچیان عمده باید مجازات شوند. مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر در موارد زیر مفسد فی الارض محسوب شده و از سایر موارد که اعدام و حبس ابد در نظر گرفته شده اند که بیش از ۲۵تا۳۰ سال حبس درجه یک محکوم می‌شوند.

 

ـ مواردی که مباشر جرم یا حداقل یکی از شرکا حین ارتکاب سلاح گرم همراه داشته یا از سلاح گرم و سرد برای تهدید یا ترساندن استفاده کند.

ـ مواردی که مرتکب به عنوان سرکرده گروه مجرمانه (باند) دستگیر شده باشد.

ـ مواردی که مرتکب سابقه محکومیت به اعدام یا ۱۰ سال حبس یا بیش از آن یا گذراندن حداقل ۵ سال حیس به علت ارتکاب جرائم موضوع مواد مخدر را داشته باشد.

ـ سابقه ساخت، تولید، وارد کردن مواد مخدر را داشته باشد.

 

جمع بندی

با توجه به آنچه از فقه و قوانین جمهوری اسلامی برداشت می‌شود این است که می‌توان به عنوان فساد فی الارض، تعزیرات حکومتی و … بر اساس مصالح و مفاسدی که حاکم و ولی فقیه تشخیص می‌دهد از مجازات اعدام برای جلوگیری و مبارزه مواد مخدر بهره جست. اما این حکم همانطور که گفته شد دارای ضوابط خاص بوده و باید عناصر مادی و معنوی این جرم محقق گردد.
شما عزیزان در این حوزه می‌توانید برای مشاوره رایگان و پرسش سوالات خود با وکلای مواد مخدر پایه یک گروه وکلای آهوپای تماس حاصل فرمایید.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *