سرقت هویت

سرقت هویت و انواع آن (راهنمای جامع)

هنگامی که خبری از سرقت می‌شنوید در ذهن خود سرقت از طلا، پول، ماشین و… را تصور می‌کنید. در دنیای امروز که همه چیز در مسیر دیجیتالی شدن است؛ شاهد نوع دیگری از جرایم هستیم که در گذشته وجود نداشته‌اند. سرقت هویت یکی از خطرهایی است که امروزه افراد زیادی در معرض آن هستند. سرقت هویت انواع مختلفی دارد؛ مانند: سرقت هویت پزشکی، سرقت هویت مالی، سرقت هویت کیفری و…

در این مقاله قصد داریم تا شما را با سرقت هویت، انواع آن و راه های محافظت از خود در برابر این نوع سرقت را به شما آموزش دهیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

وکیل سرقت هویت در تهران

حال که نزدیک به ۱۰ ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد؛ متوجه شده‌اید که سیستم های آنلاین و تلفن های همراه اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده‌اند. بسیاری از کالاهایی که خرید آن‌ها در گذشته به‌صورت آنلاین ممکن نبود، اکنون فقط در بستر فضای آنلاین به‌فروش می‌رسند و همین امر فرصت خوبی را برای کلاهبرداران فراهم می‌کند. آهوپای همواره در تلاش است تا شما عزیزان در زمینه وکالت سرقت و دعاوی سرقت راهنمایی کند. در صورت نیاز به وکیل سرقت در تهران می‌توانید با آهوپای تماس بگیرید.

سرقت هویت چیست؟

 

کلاهبرداری هویت

 

همانطور که می‌دانید سرقت به معنای ربودن مال متعلق به غیر است. در اینجا سرقت هویت در زیر شاخه های جرایم رایانه‌ای قرار می‌گیرد اما چیزی از ماهیت سرقت بودن آن کم نمی‌شود بلکه فقط نوع ربودن و سرقت تفاوت دارد.

سرقت هویت چیست؟ سرقت هویت به گونه ای از جرایم گفته می‌شود که دربردارنده سوءاستفاده از شماره حساب، تقلب مالی، جعل، قاچاق انسان و حتی تروریسم است. به عبارتی دیگر در سرقت هویت، اطلاعاتِ فرد (چه عمومی و چه خصوصی)‌ ربوده می‌شود و از آن اطلاعات سوءاستفاده می‌شود. شاید بهتر باشد به جای اصطلاح “سرقت هویت” از “جعل هویت” و یا “کلاهبرداری هویت” استفاده کرد.

سرقت هویت و یا همان جعل هویت چند نوع است؟

بر اساس تحقیقات انجام شده سرقت هویت را میتوان به ۶ دسته تقسیم کرد:

  • سرقت هویت پنهانی
  • سرقت هویت کیفری
  • سرقت هویت ترکیبی
  • سرقت هویت پزشکی
  • سرقت هویت کودک
  • سرقت هویت مالی

سرقت هویت پنهانی چیست؟

 

جعل هویت پنهانی، جعل اثر انگشت

 

در این نوع سرقت، سارق هویت شخص دیگری را به منظور پنهان کردن هویت اصلی خود جعل می‌کند. انگیزه های زیادی از این کار وجود دارد؛ مثلا اگر شخص بدهکار باشد با این کار می‌تواند هویت خود را مخفی کند و از دست طلبکارها فرار کند.

سرقت هویت کیفری

تصور کنید مجرمی توسط پلیس دستگیر می‌شود و هویت خود را پنهان می‌کند و از هویت شخص دیگر استفاده می‌کند. در این‌صورت جرم به نام فردی ثبت می‌شود که در این جرم دخالتی نداشته است. پاکسازی این سوابق کیفری کار آسانی نیست و روند بسیار پیچیده و طولانی و سختی دارد. در این زمان نیاز است تا با آهوپای تماس بگیرید و تقاضای بهره‌مندی از وکیل سرقت را داشته باشید. بعد از هماهنگی های لازم و قبول وکالت سرقت شما توسط وکلای آهوپای می‌توانید با خیالی آسوده روند پرونده جعل هویت را دنبال کنید.

جعل هویت تاثیرات بسیار زیادی را بر زندگی قربانیان می‌گذارد و در موارد بسیار زیادی می‌تواند زندگی شغلی و اجتماعی آنان را به حالت تعلیق درآورد؛ پس در واگذاری پرونده خود به یک وکیل سرقت هویت تعلل نکنید!

سرقت هویت ترکیبی – رایج‌ترین نوع جعل هویت

اگر بخواهیم خیلی ساده این نوع سرقت را تعریف کنیم، می‌توان گفت در سرقت هویت ترکیبی، سارق با شیوه های خاصی و با ترکیبی از هویت چند نفر، دست به اعمال مجرمانه می‌زند. کشف و تعقیب این نوع جعل بسیار دشوار است!

سرقت هویت پزشکی

این نوع سرقت نه تنها در گذشته بلکه در حال حاضر نیز یکی از مرسوم ترین انواع جعل هویت است. در سرقت هویت پزشکی، فردی از اطلاعات بیمه فرد دیگر برای دریافت کالا یا خدمات استفاده می‌کند. البته از این نوع سرقت به دلیل پیگیری های بیشتر مراجع مربوطه، تا حدی جلوگیری می‌شود اما اگر بخاطر داشته باشید در سال‌های قبل بسیاری از افراد از دفترچه بیمه فردی دیگر برای ویزیت دکتر و دریافت نسخه استفاده می‌کردند، این کار نوعی سرقت هویت پزشکی است!

سرقت هویت کودک؟ آیا این کار امکان‌پذیر است؟

 

جعل هویت کودکان

 

شاید تعجب کنید؛ ولی بله! این کار امکان‌پذیر است. به ندرت دیده شده است که افراد سودجو از اطلاعات کودکان برای منافع شخصی خود استفاده می‌کنند. زیرا کودکان فاقد اطلاعاتی هستند که به آن‌ها وابسته باشد؛ از این رو تا زمانی که آن ها توانایی پیگیری مسائل را نداشته باشند، این جرم کشف نشده باقی می‌ماند.

سرقت هویت مالی

سرقت هویت مالی همان سرقت اطلاعات مالی و تجاری است. در واقع ربودن اطلاعات مالی و تجاری اشخاص حقوقی و حقیقی به منظور کسب منفعت و خدمات مالی، سرقت هویت مالی محسوب می‌شود.

وکیل سرقت هویت در تهران

در صورت بروز هریک از جرایم بالا می‌توانید با آهوپای در تماس باشید و از خدمات گروه وکلای آهوپای بهره ببرید. آهوپای با داشتن پرونده های موفق در زمینه وکالت دعاوی سرقت توانسته رضایت موکلان خود را جلب نماید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *