نکات پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی

چطور از کلاهبرداری اینترنتی جلوگیری کنیم (دستور العمل کامل)

اینترنت با گسترش سریع خود بین مردم در دهه های اخیر، زمینه حضور کسب و کارهای مختلف را در فضای دیجیتال فراهم ساخته است.
این موضوع موجب شده است بسیاری از معاملات تجاری خرد و کلان مخصوصا در این روزها (به علت شیوع بیماری کرونا) به صورت آنلاین و از یا طریق درگاه های اینترنتی انجام می‌شود.


این موضوع از طرف دیگرموجب شده تا سودجویان با اعمال نفوذ و ارتکاب اعمال غیر قانونی و غیر اخلاقی به کلاهبرداری اینترنتی اقدام کنند.


به دلیل مراجعه متعدد مالباختگان به گروه وکالت کلاهبرداری اینترنتی آهوپای در خصوص کلاهبرداری اینترنتی و جرایم سایبری در سال جاری، ما تصمیم گرفتیم با ارائه مقاله ای جامع نکاتی که همه ما باید در فضای مجازی و همچنین خریدهای اینترنتی خود رعایت کنیم را برای شما عزیزان شرح دهیم.

با بازنشر و یا ارسال لینک این مقاله به دوستان و عزیزان خود، باهم به بالا بردن آگاهی جامعه کمک کنیم.

جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

نکات لازم برای پیشگیری از وقوع کلاهبرداری اینترنتی

۱) برای عملیات بانکی یا خریدهای اینترنتی خود به هیچ وجه از کافی نت ها و یا سیستم افرادی که آن ها را نمی‌شناسید استفاده نکنید. (راه های زیادی اطلاعات شخصی کارت شما هنگام استفاده از سیستم های ناشناس وجود دارد.)

۲) به ایمیل های اسپم و یا پنجره های پاپ آپ که اطلاعات شخصی شما را می‌خواهند پاسخ ندهید و حتی الامکان از بازکردن آن اجتناب کنید.

۳) سایت مورد نظر شما برای خرید اینترنتی و یا سامانه اینترنت بانک مقصد شما علاوه بر پروتوکول https باید دارای صفحه کلید مجازی، لوگوی پرداخت و کد امنیتی باشد.

۴) ادرس سایت را خودتان وارد کنید و حتی الامکان از اعتماد به نتایج گوگل با توجه به کلمه کلیدی خود ( در این مواقع) جلوگیری کنید.
بسیاری از کلاهبرداران اینترنتی با طراحی سایتی مشابه سایت مقصد شما و با اعمال تغییرات کوچک در نام دامنه سایت اقدام به برداشت اطلاعات کارت شما میکنند. به این روش هک، فیشینگ می‌گویند.

نکته: اگر به هر دلیل مجرم بتواند اطلاعات کارت شما را سرقت کند چون رمز دوم شما مادام در حال تغییر است، مجرم نمی‌تواند به اطلاعات کارت دسترسی پیدا کند و با استفاده از آن خرید انجام دهد. اینجا است که رمز پویا موثراست و جلوی فیشینگ را میگیرد.
اما …
رمز دوم پویا احتمال فیشینگ را صفر نمیکند.
نرم افزارهایی که از طریق گروه های تلگرامی، پاپ آپ ها و سایت های غیر معتبر بر روی سیستم شما نصب می‌شود می‌تواند به عنوان یک عامل نفوذ بر روی سیستم، رمز شما را هنگام تغییرات رصد کرده و به کلاهبرداران مخابره کنند.

۵) برای انتقال وجه، تغییر رمز دوم اینترنتی، مسدود کردن کارت خود، پرداخت قبوض، دریافت صورت حساب و … از سیستم اینترنت بانک استفاده کنید.

۶) به هیچ وجه پرداخت های اینترنتی خود را از طریق سایت های متعلق به موسسات غیر معتبر انجام ندهید.

۷) در صورت خرید اینترنتی سعی کنید هنگام ورود اطلاعات کارت خود از صفحه کلید مجازی که خود سایت در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید.

۸) نام کاربری و رمز عبور خود را در سایت های اینترنتی حتما بین ۹ تا ۱۲ کاراکتر قرار داده و از ترکیب اعداد و حروف استفاده کنید.

۹) شماره پیگیری صادر شده در سیستم اینترنت بانک، رسید تأیید عملیات است و باید برای حفظ و نگهداری آن اقدام کرد.

۱۰) درخواست ارسال پیامک در انجام تراکنش‌ها و ورود به خدمات غیرحضوری مانند اینترنت بانک، و غیره سبب آگاهی مشتری از سوء استفاده احتمالی و جلوگیری از سوء استفاده بیشتر است. به محض دریافت چنین پیامکی در صورتی که خودتان تراکنشی انجام نداده‌اید برای تعویض رمز خود اقدام کنید.

۱۱) بدون خروج قطعی از اینترنت بانک، سیستم خود را ترک نکنید.

همانطور که به این موضوع قبلا نیز اشاره شد به هیچ وجه نرم افزاری را از طریق شبکه های اجتماعی، ایمیل و پیامک دانلود نکنید. مجرمین معمولا با ارائه این دست از اپلیکیشن های جعلی در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری و رصد اطلاعاتی شما میکنند.

نکات پایانی

هرگز برای اموری غیر از خرید به شخصی در اینترنت پول پرداخت نکنید.
خرید خود را از شرکت ها و سایت های اینترنتی معتبر انجام دهید.
اگر در قرعه کشی برنده شدید نیاز به ارائه اطلاعات خود نداشته و فقط کافی است که کد ۱۶ رقمی کارت خود را برای منبع رسمی ارسال کنید.
قبل از استفاده از هردرگاه اینترنتی حتما اطلاعات تماس با ما را مطالعه کرده و نماد اعتبار الکترونیکی را بررسی کنید.

شما عزیزان همچنین می توانید با از طریق صفحه وکالت کلاهبرداری اینترنتی با وکلای ما در تماس بوده و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *