وصول چک برگشتی

طریقه پیگیری و وصول چک های برگشتی و قوانین حاکم بر آن

سال های زیادی است که چک به سبب اهمیتی که در آسان سازی مبادلات دارد، تجارت های زیادی به واسطه سند بودن آن صورت میگیرد اما بحث مشکل ساز، مسئله عدم اعتبار چک های صادره و افزایش چک های بلامحل یا برگشتی است که هزینه های اضافه و البته لطمه ای به اقتصاد وارد میکند ضمن اینکه منجر به موارد چون کاهش امنیت و اعتماد در فعالیت های اقتصادی و دشواری های دادرسی هم میشود.
صدور چک بلا محل که اکثریت آن را با نام چک برگشتی میشناسند، موجب نقض قوانین مرتبط با چک در دستگاه قضا است که صادر کننده طبق آن مشمول مجازات میشود. در ادامه وکیل چک آهوپای به سریع ترین و بهترین راهکار برای پیگیری امور چک برگشتی و توضیحات آن پرداخته است.

 

چک برگشتی چیست؟

هنگامی که افراد برای دریافت مبلغ چک خود به بانک مراجعه میکنند، اگر با خالی بودن و یا کسر مبلغ نسبت به وجه چک مواجه شوند میتوانند اقدام به برگشت چک خود کنند البته خود این موضوع مشروط به شرایط خاصی است، مثلا برخی از چک ها مانند چک سفید امضا، چک مدت دارد، منوط به شرط و… شامل موارد برگشتی نمیشوند. بخش اصلی از جایی شروع میشود که پس از آن فرد باید اقدام به شکایت برای رسیدن به وجهی که چک برای آن صادر شده است انجام دهد. بسیاری از افراد گمان میکنند برگشت زدن چک معادل تنظیم شکایت و رسیدن به حقوق خود است اما درواقع برگشت زدن چک، مقدمه ای برای پیگیری های مربوطه است.

از این رو در مقالات ” هرآنچه که درباره چک کیفری باید بدانید” و “چک حقوقی چیست؟” به طور کامل به تعریف، طریقه شکایت، مفاد قانونی و تبصره های آن پرداخته شده است که میتوان به پاسخ سوالات خود برای رسیدگی و شکایات خود برسید و از اطلاعات موجود بهره ببرید.

مجازات فردی که چک برای آن برگشت خورده است چیست؟

هرگاه پرونده مربوط به اتهام صدور چک بلا محل طبق موازین قانونی معد برای اظهار نظر باشد ، رسیدگی و صدور حکم در غیاب متهم خالی از اشکال است ، در مواردی که شاکی گذشت نماید دادگاه به موجب ماده 159 قانون تعزیرات و ماده 11 قانون صدور چک مصوب تیر ماه 1355 مکلف به صدور ردی به موقوفی تعقیب می باشد ، بنابراین آراء شعب 89 و53 و167 دادگاه های کیفری دو تهران از این جهت به نظر اکثریت اعضاء هیأت عمومی دیوان عالی کشور صحیحاً صادر گردیده است.

 

همچنین در ماده 7 قانون صدور چک آمده است، هرکس بزه صدور چک بلامحل گردد به شرح ذیل محکوم خواهد شد: الف- چنانچه مبلغ مندرج در متن چک کمتر از ده میلیون ریال باشد به حبس تا حداکثر شش ماه محکوم خواهد شد. ب- چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال باشد از شش‌ماه تا یک‌سال حبس محکوم خواهد شد. ج- چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از پنجاه میلیون ریال بیشتر باشد به حبس از یک سال تا دو سال و ممنوعیت از داشتن دسته‌چک به مدت دوسال محکوم خواهد شد و در صورتی که که صادر کننده چک اقدام به صدور چکهای بلامحل نموده باشد مجموع مبالغ مندرج در متون چک‌ها ملاک عمل خواهد بود.

 

تبصره (الحاقی ۱۳۸۲٫۶٫۲) این مجازات شامل مواردی که ثابت شود چک‌های بلامحل بابت معاملات نامشروع و یا بهره ربوی صادر شده، نمی‌باشد
لازم به ذکر است در تجدید نظر هایی که در سال جاری صورت گرفته است، روند تسهیلی بسیاری در پیگیری قضایی چک های برگشتی مشاهده میشود به شکلی که با فرآیند حذف شده درباره دادخواست و اجازه از دادگاه برای توقیف اموال، افراد می‌توانند بدون ثبت درخواست و حکم دادگاه، چک‌هایی را که گواهی عدم پرداخت دارند، به دادگستری ببرند و دادگستری به راهنمایی رانندگی و ثبت اسناد دستور می‌دهد که پلاک خودروهای مالک چک و ثبت اسناد، سایر اموال مالک چک را به نفع طلبکار ضبط کند.

موارد چک برگشتی

در صورتی فرد دارنده چک میتواند اقدام به برگشت چک کند که اولا صادر کننده چک وجه کافی را در حساب خود نداشته باشد، دوما صادر کنند با اگاهی خود نسبت به حساب، حساب را مسدود کند همچنین ممکن است چک به دلیل قلم خوردگی، عدم مطابقت امضا و اختلافات مندرجات چک بی اعتبارباشد.
نکته: مجازات صدور چک برگشتی یا چک بلامحل تنها نسبت به صادر کننده آن اعمال می شود و نسبت به ظهرنویسان نیست و البته باید گفت ظهرنویس کسی است که چک را پشت نویسی کرده است بنابراین مجازات های گفته شده در بالا تنها نسبت به کسی که چک را صادر کرده است اعمال خواهد شد. البته تغییرات اخیر قانون چک های ظهر نویسی شده فاقد اعتبار از سوی بانک ها هستند و در این صورت دیگر چنین مشکلاتی پیش نخواهد آمد.

 

نتیجه گیری

جرم صدور چک بلامحل یکی از جرایمی است که با مسائل گوناگون دادرسی مدنی و کیفری به هم آمیخته می شوند و برگشت خوردن آن موجب مشکلات زیادی میشود؛ طبق این گفتار، اگر در زمینه چک برگشتی سوالی دارید، میتوانید با وکلای چک آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *