مواردی از رابطه نامشروع که باید به خاطر داشته باشید

هر آنچه که باید از رابطه نامشروع بدانید (مصادیق،مجازات،اثبات و شکایت)

جرایم مربوط به روابط نامشروع از جمله شکایات و پرونده هایی است که در طی این چند سال بارها به ما ارجاع داده شده است. اما علت آن چیست؟ چه جرایمی شامل برقراری رابطه نامشروع می شود و مصادیق آن چیست؟ راه های اثبات برقراری رابطه نامشروع، شکایت و مجازات آن چیست؟

در این مقاله که توسط وکلای مفاسد اخلاقی گروه وکلای آهوپای تهیه و تنظیم شده است به تمامی این پرسش ها پاسخ داده خواهد شد.

‌ ‌‌

تعریف روابط نامشروع به زبان ساده

هنگامی که مرد و زنی به یکدیگر محرم شرعی نباشند (دائم یا موقت) و اعمالی نظیر بوسیدن یکدیگر، دست دادن (برخی موارد)، همخوابگی و مصادیقی از این قبیل را انجام دهند، رابطه نامشروع شکل گرفته و طرفین به دلیل انجام افعال غیر اخلاقی و متعارض بودن باعفت، نظم، نفع و مصلحت جامعه، و طبق نظر دادگاه مجازات خواهند شد.

نکته: اگر یکی از طرفین رابطه نامشروع به انجام عمل تهدید و مجبور شود و با زور و یا اکراه فعل نامشروع را انجام دهد، جرم به هیچ وجه بر او محقق نیست و فقط شخصی که او را مجبور به این کار کرده است مجازات خواهد شد.‌


جرم برقراری رابطه نامشروع از جرایم تعزیری می باشد و این بدان معناست که مجازات آن در شرع نیامده و مبنای جرم انگاری آن مصلحت و منفعت جامعه بوده و میزان مجازات آن به مصلحت و اختیار حکومت مربوط می شود.

مصادیق رابطه نامشروع در کشور چیست؟

در مورد مصادیق رابطه نامشروع بین کارشناسان و قضات به صورت کلی دو نظر در جریان است:


۱) برخی از کارشناسان قوه قضاییه ، برای این دسته از جرایم هویت خاص و مستقلی قائل نبوده و هر نوع عمل کمتر از زنا را (در مقالات بعدی به آن پرداخته خواهد شد) رابطه نامشروع می‌دانند.

این دسته معتقدند، لمس و تماس فیزیکی عنصر جدایی ناپذیر تحقق رابطه نامشروع بوده و صرف خلوت کردن، قدم زدن، صحبت کردن و یا تماس و ارسال پیام حاوی مطالب عاشقانه، جرم نیست و مجازات روابط نامشروع بر طرفین اعمال نمی شود.


۲) برخی از کارشناسان و قضات در قوه قضاییه برای روابط نامشروع هویتی مستقل در نظر گرفته و هرگونه رابطه غیر قانونی و غیر شرعی بین مرد و زن نامحرم (حتی به صورت مجازی) جرم قلمداد کرده اند.

نکته بسیار مهم
بخش پنج قانون مجازات اسلامی در فصل هجدهم، اعمال زیر را از مصادیق روابط نامشروع قلمداد کرده است:
انجام اعمالی که با عفت عمومی منافات دارند (به غیر از زنا که جرمی جداست و مجازات و مراحل قانونی خود را دارد.)


۱) ارتکاب به زنا با کمتر از ۴ شاهد یا ۴ مرتبه اقرار به گناه
۲) قرار گرفتن دو نفر مرد یا دو نفر زن برهنه در زیر یک پوشش مشترک
۳) اعمال شهوت در عمل بوسیدن
۴) حضور یافتن بانوان بدون حجاب شرعی در اماکن عمومی و دید انظار عمومی
۵) برپایی و تاسیس مراکز فساد و فحشا
۶) تظاهر به انجام فعل حرام در دید عمومی
۷) استفاده از لباس ها و آرایشی که خود مسبب فساد شده و خلاف شرع باشد
۸) انتشار و پخش تصاویر مبتذل و کسب درآمد از طریق آن ها

نکته: منطق حاکم بر دادرسی ها همواره بر تفسیر قوانین به صورت محدود استوار است و قضات اغلب نباید عناصر مادی و قانونی را به طور گسترده تفسیر کنند چرا که این عمل به صورت کلی منجر به مجازات یا (حداکثری) متهم منجر خواهد شد.

اما طبق مواردی که بنده دیده ام اکثر قضات موافق نظر دوم بوده و اعمالی مثل دست دادن ازروی عادت و نه لذت، هرگونه رابطه بین زن و مرد نامحرم و… را در دسته اعمال نامشروع جرم انگاری کرده اند.

نتیجه: رعایت حداکثر احتیاط در مواردی که شما با مرد یا زن نامحرم علی الخصوص در اماکن عمومی نظیر پارک ها رستوران ها کوچه ها خیابان ها و…ضروری است.


چطور برقراری روابط نامشروع اثبات می‌شود؟

به طور کلی راه های فراوانی برای اثبات برقراری رابطه نامشروع (خواه دوطرف بخواهند خواه این قضیه به اکراه یکی از طرفین بوده باشد.) وجود دارد.
از جمله این کارها می توان موارد زیر اشاره کرد:

بررسی مکالمات تلفنی
پرینت پیامک ها
وجود تصاویر و فیلم
اقرار و شهادت شهود و …

نکته ۱: این موارد به درخواست موکل از دادگاه و دستورقاضی انجام خواهد شد. اپراتورها وظیفه دارند اطلاعات تماس و پیامکی افراد را تا ۶ ماه نزد خود نگاه دارند.

نکته ۲: علم و دانایی و تجربه قاضی در پرونده ها و شکایات حول موضوع روابط نامشروع بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد و پذیرفتن موارد فوق تماما به نظر قاضی بستگی خواهد داشت.

حق شکایت از جرایم روابط نامشروع برعهده چه کسانی می باشد؟


در کشور ما جرم رابطه نامشروع از جرایم غیر قابل گذشت بوده و اگر شاکی خصوصی نیز از شکایت خود منصرف شود، فرد خاطی به دلیل برهم زدن و خدشه دار کردن عفت و نظم عمومی به دستور قاضی مجازات خواهد شد.

شکایت از رابطه نامشروعنکته: نیروی انتظامی یا دادستان به عنوان مدعی العموم و حافظ حقوق عمومی جامعه، در صورت تحقق جرم و مشاهده آن در اماکن عمومی، می توانند موضوع را مورد تحقیق و پیگیری قرار دهند.


مجازات جرم روابط نامشروع

طبق قانون مجازات هر یک از طرفین جرم ارتباط نامشروع و عمل منافی عفت(غیر از زنا) از یک تا 99 ضربه شلاق می باشد.
نکته۱: اختیار تعیین حداقل و حداکثر کیفر با نظر دادگاه بستگی دارد و قاضی با بررسی پرونده، شخصیت مرتکبان، سابقه، شدت و احوال وقوع جرم و … مجازات را تعیین می‌کند.

نکته۲: این مجازات در شرایطی قابل تبدیل به جریمه نقدی نیز می‌باشد.

نکته۳: همانطور که پیشتر گفته شده اگر رابطه نامشروع با زور، تهدید و اکراه برقرار شده باشد فقط فردی که این عمل را بر دیگری دیکته کرده است مجازات خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *