راهنمای جامع چک سفید امضاء

هرآنچه باید از چک سفید امضاء بدانید

در این مقاله که توسط تیم وکلای چک گروه آهوپای خدمت شما ارائه شده است به موضوع چک سفید امضاء که در معاملات اقتصادی (کلان) معمولا استفاده می‌شود خواهیم پرداخت.
در این مقاله به مطالعه و بررسی چیستی چک سفید امضاء، ویژگی ها و مشخصات آن، دلایل صدور چک سفید امضاء، برخورد بانک با این نوع چک، جلوگیری از سوء استفاده و در آخر مجازات سوء استفاده از آن خواهیم پرداخت و شما را با تمام جوانب آن آشنا خواهیم نمود.

شما عزیزان همچنین می توانید در این حوزه، سوالات و مشکلات مالی، حقوقی و کیفری خود را به صورت رایگان با وکیل چک آهوپای مطرح کنید و از راهنمایی وکلای پایه یک دادگستری بهره مند شوید.

 

چک سفید امضاء چیست؟

برای چک سفید امضا در  مقالات حقوقی تعاریف گوناگونی ارائه شده است اما می‌توان گفت که چک سفید امضا در واقع چکی است که بدون درج تاریخ و مبلغ توسط فردی امضا و صادر می شود.
بدین موجب، دارنده چک می‌تواند هر زمان که بخواهد مبلغ چک را به میزان دلخواه مشخص کرده و برای آن تاریخ بزند.
با یک نگاه منطقی می توان این موضوع را متوجه شد که چک سفید امضا می‌تواند سند بسیار خطرناکی باشد چرا که ممکن است مورد سوء استفاده قرار گرفته و زندگی یک فرد را به طور کامل به نابودی بکشاند.

چک سفید امضاء چه مشخصاتی دارد؟

همانطور که گفته شد، چک سفید امضا چکی است که صادرکننده آن را امضاء کرده و به فرد دیگری واگذار می کند تا آن فرد بتواند در هر زمانی هر مبلغی که می‌‌خواهد را درج و آن را از بانک مطالبه کند.
و اما تعاریف دیگر چک سفید امضاء که در مقالات حقوقی چک به آن اشاره شده است:

ـ چک سفید امضاء، چکی است که در آن مبلغ تعیین نشده است. از این چک معمولا زمانی استفاده می شود که دین و یا ارزش کالایی بطور کامل و درست معین نیست. چک سفید امضاء به حامل اجازه می دهد تا این سند را در تاریخ دلخواه با مبلغی غیرمشخص تکمیل نماید.

ـ چک سفید امضا‌ء چکی است که فاقد مبلغ می باشد.

ـ چک سفید امضاء، چکی است که پر نشده است. چکی است که فقط دارای امضاء بوده و به حامل آن اجازه می دهد تا هر مبلغی را در آن بنویسد. چکی است که اجازه می دهد مبلغ نامحدودی پول مورد استفاده قرار گیرد.

ـ چک سفید امضاء چکی است امضاء شده که به شخصی جهت نوشتن هر مقدار وجهی که مایل به دریافت آن باشد، داده شده است.

 

اما چرا چک سفید امضاء باید صادر شود؟

چک سفید امضا در موارد مختلفی و برای اهداف خاصی ممکن است صادر شود که در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

۱) چک سفید امضاء می‌تواند برای ضمانت صادرشود. اما این نکته حائز اهمیت است که چک باید با جمله« این چک برای ضمانت صادر شده است» پشت نویسی شود تا جلوی سوء استفاده از چک گرفته شود.
ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که با این عبارت چطور جلوی خیانت در امانت گرفته می‌شود؟ چک های ضمانت به صورت کلی در دسته چک های حقوقی قرار گرفته و فرد نمی تواند صادرکننده چک را به صورت کیفری مورد تعقیب قرار دهد.

برای اطلاع بیشتر از چک های کیفری و قوانین مربوط به آن توصیه می‌شود مقاله مربوطه را مطالعه بفرمایید.

 

۲) چک سفید امضاء همچنین می‌تواند به عنوان سندی برای جبران خسارت احتمالی در معاملات مختلف به عنوان شرط گذاشته شود.
به عنوان مثال در معامله ای فردی برای جبران خسارت های احتمالی و اجرای صحیح معامله به عنوان تضمین، چکی سفید امضا به طرف دیگر معامله پرداخت و در آن متذکر می شود که و در آن برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی، علت صدور را به طور کامل عنوان می‌دارد.

یکی دیگر از استفاده های رایج چک سفید امضاء در اجاره املاک تجاری است. بدین صورت که مالک از موجر چک سفید امضایی مبنی بر ضمانت تخلیه مغازه در موعد مقرر، دریافت می‌نماید.البته بازهم باید به این موضوع توجه داشت که دلیل صدور چک می‌بایست ذکر شود.

نکته: به صورت کلی اگر مجبور به صدور چک سفید امضا شدید به شما توصیه می کنم، در ازای آن رسید دریافت کرده و حتما در پشت چک، دلیل صدور آن را ذکر کنید و از سوء استفاده احتمالی جلوگیری نمایید.

 

پیگیری چک سفید امضاء

 

بانک در قبال چک سفید امضاء چه مسئولیتی دارد؟

هنگامی که چک سفید امضاء توسط دارنده چک تکمیل شود، هیچ گونه ایراد یا خط خوردگی نداشته باشد و تحت این شرایط به بانک برای وصول تقدیم شود. بانک موظف است چک را بدون دخالت در روابط طرفین نقد کرده و مبلغ را به حساب دارنده چک واریز نماید مگر در سه صورت:

حساب دارنده چک خالی باشد.
دارنده چک حساب خود را مسدود کرده باشد.
دستور قضایی برای عدم پرداخت چک وجود داشته باشد.

 

از چک سفید امضاء در چه مواردی ممکن است سوء استفاده شود؟

به صورت کلی سوء استفاده از چک سفید امضاء زمانی صورت می‌پذیرد که یک فرد دیگر یا خود حامل چک مطلبی خلاف وعده و برای سوء استفاده مالی روی چک نوشته و آن را برای نقد کردن نزد بانک ببرد.
در این صورت فردی که مطلب را نوشته و فردی که حامل چک بوده به جرم سوء استفاده از سند مالی و پرداختن به روش متقلبانه و زیان بار، مجرم می‌باشند و در صورت شکایت تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

نکته: در صورت دریافت یا صدور چک سفید امضا، شخصی که چک سفید را دریافت می کند در صورتیکه لازم شد چک را نقد کند فقط باید مبلغ توافق شده را در چک بنویسد در غیر این صورت صادر کننده چک حق دارد از وی شکایت کند.  لازم به ذکر است که صادر کننده و دریافت کننده چک سفید امضا باید اسناد و مدارک کافی برای اثبات ادعای خود در خصوص چک سفید را داشته باشند.

 

مجازات سوء استفاده از چک سفید امضاء

با استناد به ماده ۶۷۳ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسید، اگر فردی از سند سفید امضایی که در اختیار وی قرار گرفته است یا به هر طریقی به دست آورده است، سوء استفاده کند به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

 

امیدوارم مطالعه این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد ـ گروه وکلای مالی اهوپای

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *