فراراز صحنه تصادف

فرار از صحنه تصادف رانندگی؛ بزرگترین اشتباه شما

طبق آمار سازمان راهنمایی و رانندگی در یک دهه اخیر متاسفانه ۲۱۱ هزار تن از شهروندان ما در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده اند.
برخی از این تصادفات ناشی از اشتباه فردی و کم توجهی رانندگان و برخی دیگر به دلیل مشکلات جاده ای و درون شهری و همچنین نقص فنی خودروها بوده است.
این عدد وقتی در برابر تعداد شهدای ما در ۸ سال دفاع مقدس که حدود ۱۱۸ هزارنفر اعلام شده است قرار می‌گیرد، زنگ خطری جدی را برای ما به صدا در میاورد.


تصادف رانندگی قطعا یک از تلخ ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هرکسی رخ بدهد، حال آنکه آن فرد مقصر باشد باشد یا خیر. طبق آماری که توسط مرکز آمار کشور ارائه شده است ما در شهر تهران به طور متوسط در سال حدود ۷۰۰ فوتی در سوانح رانندگی داریم.

این عدد به نظر شما می توانست کم تر باشد؟


خیلی از شهروندان هنگام بروز تصادفات رانندگی مصدوم را فورا به بیمارستان منتقل کرده و از وقوع مشکلات بزرگ‌تر و فجایع تلخ تر مانند فوت و یا نقص عضو جلوگیری می‌کنند اما برخی نیز بجای اینکه مصدوم را به بیمارستان ببرند از محل حادثه متواری می‌شوند بدون آنکه بدانند چه عواقبی می‌تواند در ادامه آن ها را متوجه خود سازد.


قانون چه می‌گوید:


طبق قوانین مربوط به تصادفات رانندگی این جرایم به سه دسته کلی عمد، غیر عمد و خطای محض تقسیم بندی می‌شود.
مهم ترین و بیشترین مجازاتی که امروزه شرکت های بیمه نیز آن را پوشش می‌دهند پرداخت دیه می‌باشد.

نکته: این جریمه برای تصادفات و قتل غیر عمد توسط دادگاه صادر می‌شود.

اما قطعا برای شما سوال پیش آمده که :


مصادیق قتل غیر عمد چیست؟


۱ –شخص قصد و نیت قبلی به عملی که موجب کشته شدن فرد دیگری می‌شود، نداشته باشد.
۲- شخص نسبت به کشنده بودن یک عمل و آسیب زننده بودن آن جهل داشته باشد.
۳- در مواردی که جنایت به سبب تقصیر مرتکب واقع شده باشد البته مشروط بر اینکه مرتکب قصد کشتن نداشته باشد و عمل او هم نوعا باعث جنایت نگردد.

منظور از تقصیر چیست؟

منظور از تقصیر بی احتیاطی، عدم مهارت، غفلت و مسامحه است. برای مثال راننده قصد کشتن فرد دیگری را ندارد و رفتار او نیز (رانندگی) کشنده نیست اما بخاطر بی احتیاطی سبب جرح منجر به فوت می‌شود.
از نگاه قوانین راهنمایی رانندگی این عمل در دسته جرایم غیر عمد قرار میگیرد چرا که قصد و نیتی پشت آن نبوده و بنابر بی احتیاطی این عمل رخ داده است.

 تصادف رانندگی

قوانین حاکم بر تصادفات رانندگی

طبق ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی چنانچه فردی به دلیل بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت موجب وقوع قتل غیرعمد شود راننده متخلف به خاطر این بی احتیاطی در رانندگی به ۶ ماه تا ۳ سال زندان و همچنین پرداخت دیه به اولیای دم در صورت مطالبه محکوم خواهد شد.

طبق ماده ۷۱۵ قانون مجازات اسلامی چنانچه فردی به دلیل بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت موجب مرض جسمی غیر قابل درمان، از بین رفتن یکی از حواس، از کار افتادن عضوی از اعضا بدن وی، تغییر شکل دائمی عضو یا صورت شخص و یا سقط جنین گردد به ۲ ماه تا ۱ سال حبس و پرداخت دیه در صورت مطالبه محکوم خواهد شد.

طبق ماده ۷۱۶ قانون مجازات اسلامی هرگاه یکی از موارد مذکور در ماده ۷۱۴ موجب صدمه بدنی شود که باعث نقصان یا ضعف دائم یکی از منافع و یا یکی از اعضا بدن شود (مقصود از منافع عقل، حس شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی، گویایی و… می‌باشد.) و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو مصدوم گردد بدون آنکه عضو از کار بیفتد یا باعث وضع حمل زن قبل از موعد طبیعی شود مرتکب به حبس از ۲ ماه تا ۶ ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه، محکوم خواهد شد.

تشدید جرایم حاکم بر تصادفات رانندگی

علاوه بر فراراز صحنه تصادف اعمال زیر نیز موجب تشدید مجازات از طرف دادگاه خواهد شد:
۱ –نداشتن گواهینامه
۲- شرب خمر راننده
۳- سرعت بالاتر از حد مجاز راننده
۴- در صورتی که راننده وسیله نقلیه خود را با وجود نقص و عیب مکانیکی موثر در تصادف به کار انداخته باشد.
۵ – در صورتی که راننده در محل‌هایی که برای عبور عابر علامت گذاری شده است، مراعات لازم را نکند و یا از محل‌هایی که عبور از آن ممنوع شده است، رانندگی کند.

نکته: در این موارد راننده اغلب به بیش از دو سوم حداکثر مجازات قانونی توسط دادگاه محکوم خواهد شد، جدا از آن، دادگاه می تواند متهم را بین ۱-۵ سال از رانندگی نیز محروم کند.

طبق ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی اگر بعد از تصادف، مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته باشد و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی یا با وجود اینکه امکان کمک گرفتن از مأموران انتظامی وجود دارد از انجام این کار خودداری کند یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند بر حسب مورد در هر کدام از موارد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات محکوم خواهد شد دادگاه نمی‌تواند در مورد این ماده تخفیف اعمال کند.

نکته اول: ترک محل اگر به نیت فرار از تعقیب باشد موجب تشدید مجازات می‌شود، اما اگر فرد خاطی بنا بر شرایطی مثل کمک به فرد دیگری صحنه را ترک کند این عمل مشمول ماده ۷۱۹ نخواهد شد. ( به دلیل تاثیر گذار بودن این مورد در اعلام مجازات، وکیل تصادفات باید در جمع آوری ادله و ارائه آن به دادگاه از تجربه و تبحر بالایی برخوردار باشد.)

نکته دوم: راننده می‌تواند برای کمک به مصدوم وسیله نقلیه خود را از صحنه حادثه حرکت دهد؛ البته به این شرط که برای کمک رسانیدن به مصدوم توسل به طریق دیگر ممکن نباشد.
خارج از تمام این مسائل اگر راننده، فرد مضروب را برای معالجه به بیمارستان برساند یا ماموران را برای پیگیری از این واقعه اگاه سازد مورد تخفیف دادگاه قرار خواهد گرفت.

وکیل تصادفات

جمع بندی

تصادف رانندگی در حال حاضر جز مسائلی است که همه ما حداقل یکبار به آن دچار شده ایم.
از شما تقاضا دارم موارد زیر را هنگام تصادف با عابر و یا تصادفات منجر به جرح به خوبی به خاطر بسپارید:
به هیچ وجه از محل حادثه فرار نکنید، این کار باعث می‌شود دادگاه اشد مجازات را برای شما صادر کند.
فرد مضروب را سریعا به بیمارستان انتقال دهید برای اینکار توصیه می‌شود فورا با نیروهای امدادی و انتظامی تماس حاصل فرمایید.
در صورت نداشتن گواهینامه، شرب خمر و یا وجود عیب فنی در خودرو به هیچ وجه وسیله نقلیه خود را حرکت ندهید.
از سرعت مجاز تعیین شده فراتر نرفته و از محل هایی که برای عبور عابران مشخص شده است با احتیاط عبور کنید.

شما عزیزان همچنین می‌توانید در صورت بروز تصادفات رانندگی با وکیل تصادفات رانندگی گروه وکلای آهوپای تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را با ما به صورت رایگان در میان بگذارید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *