قسط بندی مهریه به چه صورت است؟

مهریه یکی از حقوق مالی زن است که به محض جاری شدن خطبه عقد به او تعلق می‌گیرد. مهریه انواع متفاوتی دارد که در پست های پیشین توضیحاتی راجع به آن‌ها داده‌ایم. رایج ترین انواع مهریه، مهریه عند المطالبه و مهریه عندالاستطاعه است که هرکدام شرایط خاص خود را دارد.

در مهریه عندالمطالبه زن هر زمان که بخواهد می‌تواند تقاضای مهریه کند و مرد مکلف به پرداخت آن است. امروزه افزایش آمار طلاق باعث افزایش پرونده های مربوط به اجراگذاشتن مهریه شده است.

در بیشتر موارد اگر به دادگاه ثابت شود که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را ندارد، دادگاه حکم تقسیط مهریه می‌دهد.

در این پست به بررسی چگونگی قسط بندی مهریه می‌پردازیم…

مطالبه مهریه توسط زن به چه صورت است؟

برخلاف تصور عموم مهریه تنها در زمان طلاق مطالبه نمی‌شود بلکه می توان آن را در طول زندگی مشترک نیز مطالبه کرد و این بدان معنا نیست که حتما اختلافی بین زوجین وجود دارد.

در مهریه عند المطالبه، زوج می بایست هر زمان که زوجه مهریه اش را طلب کرد آن را بپردازد اما در مهریه عند الاستطاعه تنها در زمانی که مرد استطاعت و توانایی پرداخت مهریه و یا قسمتی از مهریه را داشته باشد، می توان از او طلب کرد.

اموالی که مرد در اختیار دارد به غیر از مستثنیات دین که در ادامه توضیحات لازم را در مورد آن ارائه می کنیم در مقابل مهریه قابل مطالبه هستند. به بیان دیگر در صورتی که زنی مهریه اش را طلب کرده و یا به اجرا بگذارد، اموال مرد تا اندازه مهریه از سمت دادگاه یا اجرای ثبت قابل توقیف است.

 

نکته دیگر آن است که در مواردی که مرد توان پرداخت صداق یا همان مهریه را ندارد و به اصطلاح معسر محسوب می شود تنها تا 110 سکه از مهریه قابلیت اجرایی داشته و بابت آن امکان جلب زوج وجود دارد برای بیشتر از این میزان ملائت و توان مالی شوهر ملاک پرداخت است.

قسط بندی مهریه توسط دادگاه

بعد از آنکه زنی مهریه اش را مطالبه کند سه حالت قابل تصور است:

  • اول آنکه مرد توان مالی داشته و مهریه را می‌پردازد.
  • دوم آنکه توان پرداخت تنها قسمتی از مهریه را داشته باشد.
  • سوم آنکه توان پرداخت مهریه را ندارد.

قسط بندی مهریه در حالت دوم و سوم مطرح می‌شود در واقع زمانی مهریه توسط دادگاه قسط بندی می‌شود که زوج توان پرداخت نداشته و به اصطلاح معسر باشد.

معسر به چه معناست؟

معسر کسی است که به دلیل نداشتن مال و دارایی به غیر از مستثنیات دین یا در دسترس نبودن آن توانایی پرداخت بدهی های خود را ندارد. زمانی که دادگاه حکم به پرداخت مهریه صادر می کند،شوهر تا ۳۰ روز فرصت دارد که دادخواست اعسار خود از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه کند.

در صورتی که زوج ظرف ۳۰ روز دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه کرده باشد، تا زمان تعیین تکلیف و رسیدگی به دادخواست اعسار بابت مهریه جلب نخواهد شد، در غیر این صورت امکان جلب او وجود دارد.

اگر دادخواست اعسار توسط دادگاه پذیرفته شود به تناسب وضعیت مالی زوج، یک پیش قسط و اقساط ماهیانه یا چند ماهه برای پرداخت مهریه مشخص می‌گردد.

 

البته پیش قسط و اقساط باید به صورت منظم و کامل پرداخت شود وگرنه امکان جریمه و جلب مدیون وجود دارد.

مستثنیات دین چه مواردی را شامل می شود؟

طبق ماده ۲۴  قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی: مستثنیات دین صرفا شامل موارد زیر است:

  • منزل مسکونی که عرفا در شأن محکوم علیه در حالت اعسار او باشد.
  • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
  • آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفا آذوقه ذخیره می شود.
  • کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آنها
  • وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آن ها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
  • تلفن مورد نیاز مدیون
  • مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.

توجه: اتومبیل جزو مستثنیات دین محسوب به حساب نمی‌آید.

وکیل مهریه آهوپای

داشتن یک وکیل خبره کمک بسیار زیادی در روند رسیدگی به پرونده مهریه می‌کند. دعاوی مهریه در دسته دعاوی خانواده قرار می‌گیرد و به دلیل قوانین بسیار زیادی که وجود دارد، حضور یک وکیل الزامی است تا بتواند از حق شما دفاع کند.

در صورت نیاز به وکیل مهریه در تهران با آهوپای تماس بگیرید…

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *