طلاق به علت ازدواج مجدد

طلاق به علت ازدواج مجدد

ازدواج و تشکیل خانواده از پیمان های مهم و بنیادین جامعه است که از تمامی منظرها به آن سفارش شده است، اما علت های زیادی وجود دارد که در مقطع زمانی خاصی یک زوج تصمیم به طلاق و جدایی میگیرند و دیگر تمایل به ادامه رابطه زناشویی خود را ندارند. بحث طلاق به موجبات قوانین حقوقی و فقهی ایران از اختیارات مرد است و زوجه بدون آنکه وکالتی داشته باشد نمیتواند درخواست طلاق دهد. اما برخی موارد به سبب تسهیل امر طلاق و دفاع از حقوق برابر ایجاد شده تا زنان هم بتوانند در شرایطی درخواست جدایی دهند. یکی از موارد درخواست طلاق از سوی زنان، ازدواج مجدد مرد و اخیار همسر دائمی یا موقت بدون رضایت زن است که در ادامه، وکیل طلاق آهوپای مفصلا به آن پرداخته است.

 

طلاق به دلیل خیانت مرد

درباره اختیارات مرد در دین اسلام ذکر شده است که میتواند چهار زن را به نکاح خود در بیاورد اما این حق تغییرات زیادی پیدا کرده است تا جایی که در قانون حمایت خانواده مصوب سال 46 آمده است که مردی میتواند اقدام به ازدواج مجدد با وجود همسر کند که از دادگاه کسب اجازه کرده باشد، ضمن اینکه این اجازه وابسته اطلاع سازی زوجه و تمکن مالی و توانایی بر قراری عدالت از سوی مرد میباشد و در صورتی که این موارد را نغض کند موجب تخلف میشود که مجازاتی را هم در پی دارد.در پایان این بحث، شایان ذکر است چناچه شخص از دادگاه کسب اجازه کند، این حکم فقط برای اختیار یک همسر اعتبار دارد.

 

نکته: هرگاه سردفتر رسمی بدون اخد گواهی یا اجازه نامه اقدام به ثبت ازدواج مجدد کند علاوه بر اینکه موجب انحلال نکاح و ابطال است به محرومیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال سر دفتری محکوم میشود. علاوه بر این، مجازاتی هم برای همسر جدید در صورت آگاهی از وجود همسر اول برای وی در نظر گرفته میشود.

پس اگر مردی بر خلاف شرایطی که به او اجازه ازدواج میدهد(رضایت، جنون همسر، نازا بودن زن و …) اقدام به آن کند، افزون بر اینکه مرتکب عملی خلاف قانون شده است، همسر فعلی میتواند در بعد از استعلام از ثبت احوال، در دادگاه تقاضای طلاق بدهد.

 

طلاق به علت ازدواج موقت شوهر

در این باب، موقت یا دائم بودن ازدواج تفاوتی ندارد چون مقصود جاری شدن صیغه است اما از آنجا که ازدواج موقت نیاز به ثبت ندارد، دادگاه در اذن آن نقشی ندارد اما طبق رای اصراری صادره از هیئت عمومی دیوان عالی کشور، از آنجا که اطلاق عنوان نکاح، هردو ازدواج دائم و موقت را در بر می گیرد لذا اذن دادگاه در ازدواج مجدد در صیغه موقت نیز لازم است. اما قانونی مبنی بر این تصدیق وجود ندارد ولی اگر این مورد آشکار شود، زوجه میتواند درخواست طلاق بدهد.

 

تحقق طلاق وکالتی در صورت ازدواج مجدد مرد

خوشبختانه قانون مدنی این حق را به زوجین داده است که اراده خود را در بعضی موارد جایگزین موارد قانونی کندد و از جمله این امتیازات دادن وکالت طلاق به زوجه است که به این صورت است:
طرفین عقد ازدواج میتوانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد ، در ضمن عقد ازدواج یا عقد ذکر بنمایند؛ مثل اینکه شرط شود هرگاه شوهر، زنی دیگر اختیار کند یا سوء رفتاري نماید که زندگانی آنها با یک دیگر غیرقابل تحمل شود، که در این شرایط، زن میتواند وکیل طلاق بشود و پس از تحقق شرط که پیش تر توضیح داده شده است، خود را مطلقه سازد.

نکته: همانطور که گفته شد اگر زندگی برای زوجه به علت سو رفتار غیرقابل تحمل باشد میتوان از این طریق، درخواست طلاق را به دادگاه ارائه دهد؛ درباره این موضوع از عنوان عسر و حرج یاد میشود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

طلاق با عنوان عسر و حرج

با وارد شدن قائده عسر و حرج به قانون شرایط درخواست طلاق تغییرات زیادی کرد که به موجب آن اگر دوام زوجیت باعث عسر و حرج زوجه شود، وی میتواند به حاکم شرع مراجعه کند و زوج را مجبور به طلاق کند و در صورتی که این شرایط برای زوج میسر نباشد و یا زوج حاضر به طلاق نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده میشود. ورود عنوان عسر و حرج به نوعی توسعه موارد طلاق است زیرا مصداق های بسیاری را در بر میگیرد؛ اما متاسفانه بسیاری از افراد به ویژه زنان از چگونگی و حتی معنای آن اطلاع ندارد، پس به شرح مختصری از آن خواهیم پرداخت.

 

عسر و حرج به چه معناست؟

عسر و حرج عبارت است از شرایط مشقت باری که تحمل آن برای زوجه غیر ممکن باشد و تحمل زندگی را برای او سخت کند؛ به لحاظ فقهی عسر و حرج به دو گونه روحی و جسمی تقسیم میشود و ادله آن نسبت به هر دو گونه اطلاق دارد. پس میتوان اینگونه برداشت کرد که اگر مردی پس از ازدواج مجدد، شرایط زندگی را برای همسر خود به گونه ای سخت و دشوار رقم بزند،مثلا ناتوانی در تمکن مالی و یا برقراری عدالت و غیره، زوجه میتواند از این قائده درخواست طلاق خود را ابلاغ کند.

در کل میتوان گفت ورود چنین مواردی من جمله عسر و حرج به دستگاه قضایی و دادگاه خانواده، حرکت به سمت آسان سازی طلاق برای زنان تلقی میشود و نشان میدهد که قانون به سمت ایجاد تساوی در وضعیت زوجین نسبت به طلاق حرکت میکند.

 

نتیجه گیری

ارزش کانون خانواده از جایگاه والایی برخوردار است و قانون بر این است که دفاع از حقوق افراد در امر ازدواج را در انحصار یک طرف خاص قرار ندهد از این رو تغییرات زیادی در آن ایجاد کرده است که مورد کوچکی از آن در اینجا بیان شد. درصورتی که احساس میکنید نیاز به مشاوره بیشتر و طرح سوالات خود در این زمینه را دارید، میتوانید با وکیل و مشاور طلاق آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *