خیانت همسر

طلاق به دلیل خیانت و راه های اثبات آن

یکی از اصول های اولیه برای تشکیل زندگی مشترک، تعهد زوجین به یکدیگر است. اگر صداقت و تعهد نباشد دیگر مفهوم زندگی مشترک و خانواده ارزش چندانی ندارد. در حال حاضر جامعه با شرایطی روبه رو شده است که ارزش های اخلاقی جای خود را به بی بند و باری داده است. سیر صعودی ازدواج های نافرجام در اثر خیانت همسر و گسترش دعاوی خانواده و طلاق، همانند یک زنگ خطری می‌ماند که نباید آن را دست کم گرفت! خیانت چه از طرف مرد صورت گیرد چه از طرف زن، آسیب های سهمگینی را به خانواده وارد می‌کند. در این پست به بررسی خیانت و راه های اثبات آن می‌پردازیم پس تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید…

طلاق به دلیل خیانت مرد به زن

مرد ها می توانند با اجازه از سوی همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقتی با یک زن دیگر داشته باشند اما اگر ازدواج مجدد آنها بدون اجازه همسر و یا دادگاه باشد و یا اینکه مردی دارای رابطه نامشروع و غیر اخلاقی با زن نامحرم باشد می توان گفت که خیانت کرده است.

بر اساس قانون، روابط نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شکلی جرم شناخته می شود و مجازات دارد اما باید بدانید که به صورت کلی رابطه مردی به غیر همسر خود نمی تواند دلیلی برای طلاق باشد مگر اینکه زن دلایل کافی برای اثبات خیانت مرد داشته باشد تا بتواند حکم طلاق خود را بگیرد.

آیا می توان به دلیل خیانت (رابطه نامشروع) مرد طلاق گرفت ؟

 راه های اثبات خیانت مرد به زن چیست ؟

راه های اثبات خیانت مرد با توجه به نوع خیانت متفاوت خواهد بود، اما یکی از موارد شایع خیانت مرد، ازدواج مجدد آن بدون اجازه از همسر اول خود می باشد. اما راه اثبات آن با توجه به اینکه ازدواج دائم و یا موقت باشد متفاوت است .

اگر ازدواج مجدد مرد دائم باشد، چون در دفتر رسمی ازدواج و طلاق ثبت شده و در شناسنامه آن نیز نوشته شده به راحتی قابل اثبات است ولی اگر ازدواج موقت باشد چون در شناسنامه مرد چیزی ثبت نمی شود، تنها راه اثبات خیانت مرد، پیدا کردن صیغه نامه موقت می باشد. اما اگر زن موفق یه پیدا کردن صیغه نامه و ارائه آن به دادگاه نشود می تواند با استناد به اینکه آن صیغه نامه در دفتر ازدواجی ثبت شده است، دادگاه را به آن دفترخانه ارجاع بدهد .

اگر صیغه نامه پیدا نشود و در دفاتر رسمی ازدواج نیز این موضوع ثبت نشده باشد چطور می شود خیانت مرد به زن را ثابت کرد ؟

در این مورد زن می تواند با دلایل کافی از همسر خیانت کار خود شکایت کند، در این راه مرد باید به دلیل جلوگیری از مجازات کیفری، اقرار به ازدواج موقت خود کرده و صیغه نامه را به دادگاه تحویل دهد. زن نیز می تواند از اقرار مرد یا صیغه نامه، استفاده کرده و در دادگاه خانواده درخواست طلاق بدهد.

البته در صورتی زن می تواند با داشتن این دلیل درخواست طلاق خود را ثبت کند که این موضوع (عدم ازدواج مجدد مرد) در سند ازدواج آن ها شرط شده باشد، در غیر این صورت خیانت مرد نمی تواند دلیلی بر طلاق زن باشد.

طلاق به دلیل خیانت زن

اگر مردی متوجه ارتباط و دوستی همسرش با مرد نامحرم از طریق پیامک و یا شبکه های اجتماعی شود می تواند به آن زن اتهام خیانت بزند. به طور کلی بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی همچین زنی مشمول اعمال مجازات برای رابطه نامشروع می شود و از آنجایی که حق طلاق با مرد است؛ او می تواند درخواست طلاق به دلیل خیانت زن را بدهد. اما مرد برای اثبات خیانت زن باید دلایل کافی را داشته باشد تا بتواند آن را ثابت کند.

راه های اثبات خیانت زن به مرد

یکی از راه های اثبات خیانت زن این است که خود متهم در مقابل قاضی و یا باز پرس پرونده قرار بگیرد و با زبان خودش به خیانت اعترف کند، آن را نوشته امضا و اثر انگشت بزند. اما اگر زن به طور مستقیم اقرار نکند، آیا مرد می تواند با استفاده از ارائه عکس هایی از پیام های زن با مرد دیگر خیانت او را ثابت کند و درخواست طلاق دهد؟

پاسخ به این سوال بستگی به نظر مستقیم قاضی پرونده دارد یعنی ممکن است قاضی آن مدارک شما رو بپذیرد و ممکنه است اصلا آن را قبول نکند. البته مرد باید در نظر داشته باشد که حتی اثبات خیانت، نمی تواند دلیل برای عدم پرداخت مهریه آن زن باشد و مهریه در هر صورتی به زن تعلق می گیرد.

به طور کلی اگر زن یا مردی موفق به اثبات خیانت همسر خود نشوند به 80 ضربه شلاق (جرم قذف) محکوم خواهد شد. پس سعی کنید قبل از اقدام برای اثبات خیانت و درخواست طلاق ، با راه های اثبات خیانت از طریق چت و … آشنا شده و درخواست خود را با دلایل کافی ثبت کنید.

وکیل طلاق در تهران

اگر نیاز به یک وکیل خبره برای اثبات خیانت همسر خود و طلاق از او داشتید، وکلای آهوپای می‌توانند در این زمینه شما را یاری کنند. همچنین می‌توانید با آهوپای تماس حاصل کنید و پیش از هر اقدامی مشاوره تلفنی دریافت کنید.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *