جرایم تهدید در فضای مجازی

جرم تهدید در فضای مجازی+(نحوه شکایت و پیگیری)

با گسترش فضای مجازی و تبدیل شدن آن به بخشی جدایی ناپذیر در زندگی روزمره، بسیاری از ما از این فضا برای به اشتراک گذاری و سپراندن اوقات خود و همچنین برقراری ارتباط با دیگران استفاده می کنیم.

در سال های اخیر بارها افرادی به ما مراجعه کرده و در مورد تهدیدهایی که در فضای مجازی متوجه آن ها شده است با ما مشورت کرده اند. نکته ای که توجه من را خیلی به خود جلب کرد این بود که بیشتر خانم ها درگیر این مشکلات می‌باشند.
به دلیل گسترش پرونده ها، شکایات و این دست تهدیدها در فضای مجازی که خدمت شما عرض کردم، تصمیم گرفتم در این مقاله به بررسی جرایم تهدید در فضای مجازی، ویژگی های تهدید و از همه مهم تر روند بررسی و پیگیری جرایم تهدید در فضای مجازی بپردازم.


تهدید به دلیل برهم زدن امنیت روانی شهروندان و جامعه، تقریبا در تمام کشورهای جهان جرم انگاری شده است.


طبق قوانین مجازات اسلامی «تهدید» چه شرایطی دارد؟

آنچه به عنوان جرم تهدید در قانون مجازات اسلامی ایران جرم انگاری شده است به طور مختصر دارای ویژگی های زیر می‌باشد:


۱)تهدید باید کاملا صریح و واضح باشد و در کنایه و لفافه بیان نشود.
۲)تهدید کننده باید (به طور شخصی) توانایی عملی کردن تهدید خود را داشته باشد.
۳)تهدید باید عملی غیرقانونی و یا غیرمشروع باشد.
۴) تهدید باید جدی و سنگین باشد. (در این مورد حتما با وکیل مجرب مشورت کنید.)

نکته۱: به شما توصیه می‌شود برای اطمینان از صحت هریک از این موارد در مورد پرونده و یا شکایت خود با وکیل مجرب مشورت کنید. برای این مهم شما می‌توانید به صورت رایگان با وکلای جرایم رایانه ای آهوپای تماس برقرار کنید.

نکته۲: تهدید جرمی مطلق بوده و به صورت کلی اگر فردی در فضای مجازی یا فضای حقیقی (طبق ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی به هر نحو) شما را به انجام فعلی یا ترک آن تهدید کند (ترس ایجاد کند)، جرم تهدید محقق شده است.

 

تهدید در فضای مجازی

یکی از رایج ترین روش های اعمال تهدید استفاده از فضای مجازی می‌باشد.
به دلیل باز بودن فضای تبادل اطلاعات در فضای مجازی و دسترسی افراد به منبع بی پایانی از اطلاعات معمولا افراد سودجو برای رسیدن به مقاصد مالی، فساد و … اقدام به تهدید دیگران و به ویژه خانم ها به افشای اسرار و تضیع حق و … کنند.

شکایت از تهدید در فضای مجازی


این تهدیدها عین جرم بوده و متاسفانه در برخی موارد به دلیل عدم آگاهی افراد نسبت به حقوق خود در قانون و یا ترس از عملی شدن این تهدیدها منجر به باج دهی های مالی، ایجاد روابط نامشروع و در مواردی شکل گیری رابطه جنسی نامشروع (زنا) منجر شده است.

نکته: برقراری رابطه جنسی در پی تهدید، حکم تجاوز داشته و فرد خاطی علاوه بر مجازات تهدید ، تحت قوانین مربوط به زنای به عنف مجازات خواهد شد.


جرم تهدید مطلق بوده و نیازی به تحقق فعل ذکر شده نمی‌باشد


چطور از تهدید در فضای مجازی شکایت کنیم؟

قبل از انجام مراحل زیر به شما توصیه می شود حتما با وکلای مجرب دادگستری مشورت کرده و سپس به شکایت اقدام کنید، برای این کار شما می‌توانید به صورت رایگان با وکلای گروه آهوپای تماس برقرار کنید.

شما باید در گام اول تمام مدارک و شواهد را جمع آوری کرده و به دادسرای محل وقع جرم یا محل سکونت خود مراجعه کنید و شکایت خود را همراه با مدارک و اسناد مربوطه تقدیم دادسرا کنید.
نکته۱: عکس، اسکرین شات، صدای ضبط شده و… فقط در صورتی دلیل موثق بر اعمال تهدید می‌باشد که پلیس فتا آن را بررسی و تایید کند.
نکته۲ : دادسرای ناحیه ۳۱ تهران به طور مشخص وظیفه بررسی و نظارت بر این شکایات را بر عهده دارد.
همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سامانه ثنا شکایت خود را ثبت کرده و از شکایت خود یک پرینت تهیه کنید و آن را به دادسرا تحویل دهید.

 

جمع بندی + (نمونه فایل شکواییه)

اثبات جرایم شکل گرفته در بستر فضای مجازی در کل کاری سختی می باشد و برخی وکلای مجرب جرایم رایانه ای که تعداد آن ها زیاد نیست اغلب به پذیرش و پیگیری این پرده ها اقدام می کنند.
این اتفاقات و مشکلات قطعا برای هرکدام از ما می‌تواند رخ دهد اما مثل تمامی مشکلات و جرایم بهترین راه برای درگیر نشدن با این دست قضایا پیشگیری از آن است.
برای این کار حفظ و اهمیت دادن به حریم خصوصی در فضای مجازی می‌تواند بزرگترین گام برای پیشگیری از این مسائل باشد. شما همچنین می‌توانید از نمونه فایل زیر برای نوشتن و ارائه شکواییه خود استفاده کنید.


دانلود فایل نمونه شکایت نامه «تهدید در فضای مجازی»


نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *