راهنمای جامع ظهرنویسی چک

ظهر نویسی چک به منظور انتقال یا ضمانت (راهنمای جامع)

ظهر نویسی چیست؟

ظهر نویسی امضا کردن پشت چک و انتقال آن به فرد دیگر میباشد که دلایل مختلفی از جمله انتقال و ضمانت را دارد که طی دو فقره امضا(بدون نیاز به ذکر مشخصات دیگر) انجام میگیرد؛ به بیان شفاف تر، در سند تجاری ای مانند چک دو نوع امضا وجود دارد یک امضا به منظور ظهر نویسی است و امضای دیگر به منظور ضمانت کردن.

 

چرا چک را ظهر نویسی می کنند؟

انتقال: شیوه ای رایج که اغلب ظهرنویسی ها به این دلیل انجام میشود که مورد کاربرد آن، واگذاری امتیازات چک به شخص دیگری است.
ضمانت: در معاملاتی که احتیاج به ضامن است اشخاص میتوانند با امضا کردن پشت چک، ضمانت پرداخت وجه را به جای صادر کننده اصلی برعهده بگیرند.

پس از امضای پشت چک درواقع مالکیت چک به اشخاص دیگری داده میشود و سپس آن ها مامور وصول چک میشوند؛ اما پس از امضای ظهر چک شرایطی در آن ایجاد میشود که بسیار کاربردی و دانستن آن خالی از لطف نیست. (به همین دلیل گروه وکلا آهوپای به تدوین سوالات از حیث اهمیت موضوع به آن پرداخته اند)

ظهرنویسی چک

 

مسئولیت تضامنی برای پرداخت

در بحث ظهر نویسی به منظور انتقال وجه به اشخاص دیگر، مسئولیت تضامنی مطرح میشود. این اصل به این معناست که آخرین شخصی که چک را دریافت میکند میتواند تمام یا بخشی از مبلغ چک را از تمام کسانی که چکی را ظهرنویسی کردند مطالبه کند و تمام آن افراد نسبت به پرداخت وجه مسئول هستند تا وقتی که سقف پرداختی به مبلغ درج شده بر روی چک برسد. در اینجا این نکته شایان به ذکر است که شرایط مسئولیت تضامنی برای کسانی که ضامن چک شده اند هم صدق میکند.

 

وضعیت چک برگشتی در مقابل چک ظهر نویسی شده

یکی از اصول مهمی که در قانون صدور چک نسبت به چک قرار داده شده است این است که تنها شخصی میتواند برای عدم پرداخت مبلغ چک شکایت کیفری تنظیم کند که آن را برگشت زده است؛ یعنی اگر شخصی نسبت به برگشت چک اقدام کرده و سپس آن را به شخص دیگری انتقال دهد، شخص دوم عملا حق شکایت کیفری را ندارند اما از طریق شکایت حقوقی میتواند آن را پیگیری کنند. (برای مشاوره در این زمینه بیاید به وکلای چک آهوپای مراجعه کنید.)

 


مقالاتی که در حوزه جرایم چک می توانید مطالعه بفرمایید:

هرآنچه از چک سفید امضا باید بدانید

ضامن چک چه مسئولیتی در قبال عدم پرداخت چک دارد؟


 

اگر معامله بین افراد پایه فسخ شود شرایط ظهرنویسان چیست؟

هنگام انتقال چک به افراد متعدد و ظهرنویسی آن، اگر چنانچه معامله بین افراد پایه به هر دلیلی فسخ یا باطل شود، در مسئولیت پرداختی افراد تاثیری ندارد؛ یعنی اشخاص نسبت به دیگر افرادی که چک به آن ها انتقال داده شده است همچنان مسئول هستند و فقط میان دو شخصی که معامله بین آن ها فسخ شده این مسئولیت دیگر وجود ندارد و آن دو نمیتوانند اقدام یا شکایتی در این مورد کنند.

 

اگر امضای درج شده در ظهر نویسی جعلی باشد چه اتفاقی می افتد؟

یکی از مسائل و دغدغه هایی که البته مزیتی در اصل تجارت محسوب میشود، در ارتباط با این است که در فرایند انتقال چک اگر یکی از امضا های پشت چک جعلی باشد یا بنا به دلایلی، مثلا زیر سن قانونی بودن یا ورشکسته بودن شخص امضا کننده، اعتباری در آن امضا وجود نداشته باشد، خللی در ارزش سند و چک وارد نمیشود و برخلاف تصور به دلیل مستقل بودن امضا ها، چک به هیچ عنوان باطل نخواهد شد و امضای نا معتبر تاثیری در روند انتقال آن نخواهد داشت.

 

چه نوع چک هایی فاقد ظهر نویسی هستند؟

طبق اصلاحات قانون، در حال حاضر چک های تضمینی قابل انتقال به غیر نمیباشند و عملا ظهر نویسی به جهت انتقال یا ضامن شدن در چک ضمانتی فاقد هرگونه ارزش تجاری میباشد؛ در رابطه با دیگر انواع چک ها هنوز تصمیمی عملی نشده است.

 

جمع بندی

به بقین مباحث گرداوری شده در این مقاله جهت رسیدن به شمای کلی از بحث مهم ظهر نویسی و بیان اصول کلی میباشد اما در عین حال به هرآنچه که ممکن است قبل از ظهرنویسی یا پشت نویسی در اذهان سوال و یا ابهامی ایجاد کند پاسخ میدهد.
در آخر باید اشاره کرد که تفاوتی میان چک های ظهر نویسی شده و غیر ظهر نویسی شده به جهت مطالبه آن وجود ندارد و تمامی اشخاص میتوانند از طرق متداول در امر مطالبه، یعنی شیوه کیفری، حقوقی و اجرای ثبت نسبت به دریافت وجه اقدامات لازم را به عمل آورند.

(در این جهت تاکید میشود که هرنوع خواسته و مشکلی در این امور توسط وکیل دعاوی مالی آهوپای بعد از مشاوره لازم پیگیری میشود)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *