دعاوی سلب حضانت فرزند آهوپای

راهنمای جامع سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

دعاوی سلب حضانت

گرفتن حق سرپرستی فرزند همیشه جز جدا نشدنی دعاوی خانواده بوده است. طبق قانون در صورت جدایی زن و شوهر، فرزند آن ها تا سن ۷ سالگی می‌تواند نزد مادر نگهداری شود و پس از آن حضانت برعهده پدر است. در صورت رسیدن فرزند به سن بلوغ، به انتخاب خود می‌تواند نزد یکی از والدین نگهداری شود. گاهی به دلیل عدم صلاحیت یکی از والدین دعاوی سلب حضانت مطرح می‌شود. اعتیاد، عدم سلامت روانی، پرخاشگری، مصرف مواد روانگردان و… می‌تواند دلایل موجهی برای سلب حضانت باشد. در صورت بروز این شرایط حضور یک وکیل حضانت فرزند امری ضروری برای سپردن وکالت سرپرستی فرزند به او می‌باشد؛ زیرا در این مرحله نیاز است تا از یک وکیل حرفه ای بهره جست.

سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

به موجب ماده 1173 قانون مدنی از سلب حضانت والدین صحبت شده است و برخی از مواردی که می تواند سبب سلب حضانت از پدر یا مادر شود، ذکر گردیده است که اعتیاد نیز یکی از آنها است. بر اساس ماده مذکور :

هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل و یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند ، اتخاذ کند. موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است:

– اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار ؛

– اشتهار به فساد اخلاق و فحشا ؛

– ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی ؛

– سو استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا ، تکدی گری و قاچاق ؛

– تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف .

البته ذکر این نکته ضروری است که امکان سلب یا لغو حضانت فرزند به دلیل اعتیاد ، مختص به پدر نیست و در صورت اعتیاد زیان آور مادر نیز می توان برای سلب حضانت از وی اقدام کرد .

نحوه تنظیم دادخواست عدم حضانت فرزند 

همانگونه که اشاره شد ، اعتیاد مضر و زیان آور به مصلحت کودک می تواد یکی از موجبات لغو یا سلب حضانت از پدر یا مادر باشد . به این منظور ، شخص ذی نفع می تواند دادخواستی را در این خصوص تهیه کرده و تقاضای رسیدگی به آن را در دادگاه صالح نماید . در رابطه با نحوه تنظیم این دادخواست نکات زیر حایز اهمیت است :

در قسمت تعیین خواسته و بهای آن می توان عبارت ” صدور حکم مبنی بر سلب حضانت فرزند مشترک از خوانده به دلیل اعتیاد ” را ذکر کرد . در قسمت دلایل و منضمات دادخواست سلب حضانت از پدر نیز می توان به هر گونه دلیلی که مبنی بر اعتیاد پدر به مواد مخدر ، روان گردان ، الکل و یا قمار باشد استناد نمود تا با عنایت به آنها ، قاضی بتواند حکم سلب حضانت از پدر به خاطر اعتیاد را صادر کند .

به عنوان نمونه در این رابطه استناد به نظریه پزشکی مبنی بر تایید اعتیاد پدر ، شهادت شهود و مطلعان و همچنین تقاضای انجام تحقیقات محلی در این زمینه می تواند در اثبات موضوع تعیین کننده باشد .

پس از تنظیم دادخواست سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد ، بایستی دادخواست را به علاوه ضمائم آن به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ارائه نمود تا این دادخواست در سامانه قضایی ثبت شود و به دادگاه ارجاع گردد . لازم به ذکر است که دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به دادخواست لغو حضانت از پدر به خاطر اعتیاد ، دادگاه خانواده می باشد .

نمونه دادخواست سلب حضانت فرزند از پدر به دلیل اعتیاد

در قسمت قبل به ارائه توضیحاتی کلی راجع به نحوه تنظیم متن دادخواست سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد وی پرداخته شد ؛ با این وجود اطلاعات کامل تر در این خصوص منوط به ارائه نمونه ای از متن دادخواست سلب حضانت از پدر است که ذیلا ارائه می گردد:

ریاست محترم ……………..

با سلام ؛

احتراما به استحضار عالی می رساند اینجانب به موجب سند ازدواج شماره …………. مورخ ………. تنظیم شده در دفترخانه شماره ……………..… شهرستان …………………………. با خوانده ، عقد ازدواج دائم منعقد نموده ایم که ثمره این ازدواج ، تعداد ……..…… فرزند دختر/ پسر با نام های ……………….. متولد ……………………… می باشد. لکن به دلیل وجود اختلافات شدید در زندگی مشترک اینجانب با خوانده ، به موجب طلاق نامه شماره ………………..…… شهرستان ……………………. از یکدیگر جدا شدیم و در حال حاضر فرزندان نزد ایشان زندگی می کنند .

با توجه به اینکه خوانده با مشکلات متعدد روحی ، روانی و اخلاقی مواجه بوده و به تایید پزشک قانونی دارای اعتیاد مضر به مواد مخدر / الکل / داروهای روان گردان ، قمار و ………………….. می باشد که این وضعیتی خطرات جسمی و روحی فراوانی را برای طفل تحت حضانت ایشان به همراه داشته است .

فلذا با توجه به مدارک تقدیم شده و به استناد مواد 1173 و 1175 قانون مدنی ، صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده به لغو حضانت فرزندان تحت حضانت به دلیل اعتیاد ایشان و صدور حکم حضانت برای اینجانب، به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه های دادرسی را تقاضا دارم.

وکالت حضانت فرزند آهوپای

گروه آهوپای متشکل از وکلای خبره است که سابقه ای درخشان و پرونده هایی موفق در زمینه وکالت دعاوی خانواده و وکالت سرپرستی فرزند دارد. در صورت نیاز به مشاوره می‎‌توانید به‌صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی با آهوپای در تماس باشید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *