اجرا گذاشتن مهریه، مطالبه مهریه

اجرا گذاشتن مهریه به چه صورت است؟ (بهترین راه مطالبه مهریه)

اگر تا به حال به دادگاه های خانواده مراجعه کرده باشید؛ حتما متوجه شده اید که حجم انبوهی از وکالت دعاوی خانواده، مربوط به مطالبه مهریه و اجرا گذاشتن مهریه است. مطالبه مهریه می‌تواند همراه با درخواست طلاق باشد، اما زوجه می‌تواند در هر زمان اقدام به طلب مهریه کند و لزومی برای دادخواست طلاق وجود ندارد.

چرا مهریه اهمیت فراوانی در زندگی زناشویی دارد؟

مهریه به هر میزان که باشد، در صورت طلب زوجه، باید فوراً پرداخت شود؛ البته باید توجه داشت مهریه لزوماً عندالمطالبه نیست و می‌تواند عندالاستطاعه نیز باشد. در صورت عدم پرداخت مهریه توسط مرد، زن این امکان را دارد که به دادگاه خانواده مراجعه کند و با ثبت شکایت، اموال منقول و غیرمنقول مرد را توقیف کند.

دلیل افزایش اجرا گذاشتن مهریه و دعاوی مربوط به آن چیست؟

مهریه سنگین و افزایش روزافزون قیمت سکه و طلا در بازار، سبب شده تا با معضل افزایش وکالت اجرا گذاشتن مهریه و زندانی های مهریه روبه رو شویم. این امر باعث شده تا محققان علوم اجتماعی و حقوق و فقه، به فکر یافتن راهی برای مقابله با این معضل اجتماعی باشند.

امروزه بسیاری از خانواده ها به دلیل حسادت، نداشتن امنیت و پشتوانه اقتصادی و بسیاری از مسائل دیگر مهریه هایی با مبالغ بالا را تعیین می‌کنند و در بیشتر موارد، مردان هم فارغ از اینکه آیا قادر به پرداخت آن هستند یا خیر، این مبالغ را قبول می‌کنند و تعهد به پرداخت آن می‌دهند. البته شعار بیشتر خانواده ها این است که: « مهریه را کی داده و کی گرفته!» غافل از اینکه بالغ بر ۱۰۰۰ زندانی مهریه بر این باور بوده‌اند!

به لطف تصویب قانون جدید، دیگر مردان برای مهریه به زندان نمی‌روند. مگر اینکه در صورت تقسیط مهریه، از پرداخت اقساط آن خودداری کنند، در این‌صورت بعد از اخطار می‌توان حکم جلب را از دادگاه گرفت.

برای مهریه مقدار حداقل و حداکثری تعیین نشده است و مقدار مهریه بر اساس توافق طرفین مشخص می‌شود. آنچه که طرفین توجه زیادی به آن نمی‌کنند، مقدورالتسلیم بودن است که از ضوابط مهم هر معامله و تعهدی است. به‌عنوان مثال: اگر کل دارایی زوج، ۱۰۰ میلیون تومان است، تعهد مهریه ۱ میلیاردی برای او غیر مقدور است و توانایی پرداخت آن را ندارد و به همین دلیل این تعهد نمی‌تواند اعتبار داشته باشد. بسیاری از فقها این نظر را دارند که تمکن فعلی زوج نسبت به پرداخت مهر، از شرایط صحت عقد نیست.

چگونه می‌توان مهریه را دریافت کرد؟

روش های اجرا گذاشتن مهریه

به مالی که مرد در هنگام عقد نکاح تعهد به پرداخت آن می‌دهد، مهریه می‌گویند. اگر طلاق از جانب مرد باشد، مرد باید تمام مهریه را به زن پرداخت کند؛ ولی در صورتی که طلاق از جانب زن باشد، زن می‌تواند در قبال بخشیدن مقداری از مهریه خود به مرد، از او طلاق بگیرد. در طلاق توافقی، زن و مرد برای میزان مهریه با یکدیگر به توافق می‌رسند.

برای مطالبه مهریه چند روش وجود دارد؟

زن می‌تواند از دو روش مهریه خود را مطالبه کند یا مهریه را به اجرا بگذارد:

مطالبه مهریه از طریق مراجعه به دادگاه

وصول مهریه از راه اجرای ثبت

قبل از اقدام برای اجرا گذاشتن مهریه ابتدا باید نوع مهریه مشخص شود؛ اگر مهریه عندالاستطاعه باشد، ابتدا باید اموال مرد به دادگاه معرفی شود تا در صورت استطاعت مالی مرد، زن بتواند مهریه خود را مطالبه کند.

شرط عندالاستطاعه باعث می‌شود تا زن نتواند مهریه خود را در هر زمان که خواست دریافت کند و دریافت مهریه عندالاستطاعه منوط بر توانایی مالی مرد است و زن حق ندارد قبل از تحقق توانایی مالی مرد، اقدام به مطالبه مهریه کند.

وصول مهریه از طریق مراجعه به دادگاه

گرفتن مهریه مقوله ساده ای نیست و برای مطالبه آن باید راهی پر پیچ و خم را طی کنید تا موفق به دریافت آن شوید. اگر برای اجرا گذاشتن مهریه خود از یک وکیل بهره نبرید و وکالت مهریه را به او نسپارید؛ احتمال دارد که در این مسیر موفق نشوید.

قدم اول برای مطالبه مهریه از طریق دادگاه، مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی و ثبت دادخواست مطالبه مهریه است. برای پیگیری دادخواست مهریه،‌ باید به سامانه ثنا مراجعه کرد. اگر مبلغ مهریه بیش از ۲۰۰ میلیون ریال نباشد، پرونده برای رسیدگی به دادگاه خانواده فرستاده می‌شود؛ در غیر اینصورت رسیدگی دادخواست مطالبه مهریه توسط دادگاه انجام می‌شود.

وصول مهریه از طریق اجرا ثبت

علاوه بر دادگاه، روش دیگری نیز وجود دارد که در این روش زوجه به جای مراجعه به دادگاه، با در دست داشتن اصل سند ازدواج، به دفترخانه ای که در آن عقد صورت گرفته و سند ازدواج تنظیم شده است، مراجعه می‌کند. از مزیت های این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در صورت مراجعه به دادگاه برای وصول مهریه، باید یک زمان برای رسیدگی به آن تعیین شود ولی در صورت انتخاب روش وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، نیازی به تعیین وقت نیست.
  • در این روش به سرعت می‌توان زوج را ممنوع الخروج کرد.
  • مراجعه به محاکم دادگستری علاوه بر پرداخت هزینه دادرسی، مستلزم پرداخت هزینه اجرایی است.

نمونه فرم وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

مسئول محترم دفترخانه ازدواج شماره ………………. شهرستان ……………… احتراماً با توجه به تصویر مصدق عقدنامه پیوست كه اصل آن در آن دفترخانه تنظیم شده است،  اینجانب ………….. فرزند ……………. دارنده شماره شناسنامه ………………. صادره از ………………… به شماره ملی ……… ساکن ……………….. درتاریخ …………….. در قبال مبلغ ………………………….. بعنوان مهریه به عقد ازدواج دائم همسرم آقای ……………….. فرزند …………………. دارنده شماره شناسنامه …………. صادره از ………………… متولد ………………. به شماره ملی ………………….. ساکن …………….. در آمده ام.

پس از پر کردن این فرم و احراز هویت، اجراییه صادر می‌شود و به زوج ۱۰ روز فرصت داده می‌شود تا مهریه همسر خود را پرداخت کند.

وکیل مهریه در تهران

در صورت وجود هرگونه دعاوی خانواده اعم از دعاوی مهریه، دعاوی طلاق و حضانت، می‌توانید با وکلای پایه یک آهوپای تماس بگیرید و مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی دریافت کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *