کلاه برداری رایانه ای و اینترنتی و نحوه طرح شکایت

کلاهبرداری از طریق دستکاری رایانه ای ( کلاهبرداری رایانه ای)

امروزه بحث کلاه برداری از طریق فضای مجازی یا به سرقت رفتن اطلاعات شخصی از روی کامپیوتر بسیار داغ است. با توجه به گسترده شدن و نفوذ بیش از پیش فضای رایانه ای و اطلاعاتی بر زندگی مان بهتر است قوانین مربوط به این حوزه را بهتر بشناسیم.

کلاهبرداری و تقلب علیه سیستم های پردازش داده ها از طریق دستکاری رایانه ای، تغییر اطلاعات یا دادها با هدف جلب سود مالی صورت میپذیرد .

  • موضوع کلاهبرداری رایانه ای :

” دادها به عنوان نماینده اموال مادی ” در سیستم های پردازش داده ها است.

در اکثر پرونده های کلاهبرداری رایانه ای اموالی که داده های کامپیوتری نماینده آن هاست غیر مادی هستند مثل سپرده ها ، مطالبات ، زمان کار ، ارزش ارتباطات و نتایج محاسبه تراز نامه ها و به علت جایگزینی فزاینده پرداخت از حساب بانکی به جای پرداخت نقدی این نوع جرم کامپیوتری مهمترین زمینه کلاهبرداری میباشد.

  • روش های ارتکاب جرم کلاهبرداری رایانه ای :

از آنجایی که داده ها ذخیره شده در سیستم های پردازش دادها ،  دیگر به وسیله انسان مبادله نمیشود و این کار را با دستگاه انجام میدهد مجرم نیز برای رسیدن به هدف خود در تغییر اطلاعات روش جدیدی اتخاذ میکند ، بنابراین تفاوت اصلی بین کلاهبرداری سنتی و کلاهبرداری رایانه ای در روش ارتکاب آن خلاصه میشود. برای فهم بهتر روش های مختلف دست کاری در نتایج پردازشی داده ها رایانه را باید به عنوان یک سیستم پردازشی داده ها تلقی کرد.

داد هایی که باید پردازش شوند و نیز روش مورد نیاز برای پردازش داده ها ( از طریق برنامه و دیگر اطلاعات اضافی وارد شده توسط صفحه کلید) به سیستم وارد میکنیم و به طور خودکار نتایج پردازش را را نمایش دهد. مجرم میتواند از ابتدا داده های نادرست را به کامپیوتر وارد کند.( دست کاری اطلاعات ورودی )، در پردازش صحیح کامپیوتر دست ببرد (دستکاری برنامه، صفحه کلید و سخت افزار ) یا متعاقبا نتایج صحیحی را که کامپیوتر نشان میدهد تحریف کند ( دستکاری اطلاعات خروجی)

در سیستم های کامپیوتری که از ارتباط خصوصا از پردازشی راه دور داده ها استفاده میکنند امکان دست کاری های دیگری نیز در زمینه انتقال داده ها وجود دارد.

روش های خاصی نیز برای دستکاری عابر بانک وجود دارد. اکثردست کاری های کامپیوتری که تا کنون کشف شده ه اند از نوع دستکاری اطلاعات ورودی یا ارسال آن به محل نا مناسب مرتکب شده ، همچنین ارتکاب جرم کلاهبرداری رایانه ای علیه پردازش داد ه ها منحصر به دستکاری در برنامه نیست بلکه ممکن است در اثر سوء استفاده از عناصر و تجهیزات فنی یا مدار های مجتمع سیستم پردازشی داد ه ها هم صورت پذیرد .

مجازات کلاهبرداری رایانه ای:

قانون گذار در قانون مبارزه با جرایم رایانه ای مصوب 5/3/ 1388 و در ماده 13 این قانون عنوان مجرمانه کلاهبرداری رایانه ای را ایجاد نمود و ماده 741 قانون مجازات اسلامی (ماده 13 قانون جرایم رایانه ای سابق)  اشعار میدارد که : هرکس به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن ، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داد ه ها ، مختل کردن سامانه ، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات و یا امتیازات مال برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن ، به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *