کلاهبرداری در معامله اتوموبیل

کلاه برداری در معاملات خودرو

وقتی افراد طی قراردادی شیء یا مکانی که مالک آن هستند را در ازای مبلغ و یا شیء دیگر تبادل میکندد با یکدیگر معامله کرده اند. معاملات در سطح خرد و کلان از گذشته تا کنون رکن اصلی تجارت و بازرگانی بوده است و همواره بحث خرید و فروش عادلانه از اهمیت زیادی برخوردار است.
اما این مسئله وقتی مشکل ساز میشود که یکی از طرفین به قصد ضرر زدن و یا به کارگیری ترفندی نابه جا، اقدام به دریافت سود و منافع شخصی و یا کلاه برداری کند. در ادامه وکیل کلاه برداری آهوپای جهت آگاه سازی مخاطبان به ترفندهای مختلف در معاملات خودرو که بسیار کاربردی هستند، پرداخته است.

ترفند های کلاه برداری در فروش خودرو

در کلاه برداری نکته ای که وجود دارد این است که افراد مال باخته به جهت تقلبی که طرفین معامله به کار گرفته است ابتدا با رضایت خود دست به معامله میزنند و پس از گذشت چندی متوجه ضرری که به آن ها وارد شده است میشوند. اخیرا با توجه به هشدار ها و مراقبت هایی که وجود دارد، به دلیل افزایش قیمت خودرو آمار کلاه برداری در این حوزه هم بیشتر شده است.

البته کلاه برداری در خرید و فروش ماشین انواع و ترفند های متعددی دارد که بسیاری از افراد را سر درگم میکند. از جمله ترفند هایی که بسیار رواج دارد این است که فرد کلاه بردار در قولنامه و یا سند ماشین ذکر میکند که قبل از تسویه حساب، خودرو باید کارشناسی شود و اگر نظر کارشناس با توضیحات فروشنده برابری نکند، فرد خاطی باید خسارت دهد و قرار داد را فسخ کند اما عمل کلاه برداری زمانی صورت میگیرد که شخص کلاه بردار از طریق تبانی و کارشناسی ساختگی به ماشین ایراداتی وارد میکنند تا دریافت خسارت را به شخص فروشنده تحمیل کنند. در اینجا اگر شخص متضرر حتی شکایت هم بکند اما با ترفند ساختگی کلاه بردار قادر به پس گرفتن حق خود نمیباشد زیرا قولنامه و سند با مشخصات خودرو برابری نمیکند و شخص فروشنده محکوم به ضرر است.

کلاه برداری در خرید خودرو

متاسفانه در هنگام خرید و فروش خود رو ترفندهای بسیاری برای کلاه برداری به کار گرفته میشود که شخص خریدار را متضرر میکند یکی از این موارد فروش خود رو به چند نفر میباشد که به راحتی شخص کلاهبردار از طریق جعل سند با افراد متعدد دست به معامله میزند و در هنگام تحویل نام و نشان خود را از بین میبرد که این مورد تاکنون افراد بسیاری را به دردسر شکایت انداخته است. اما در نمونه مشابه، مورد دیگری که رواج بسیاری دارد فروش خودرویی با آپشن و کارایی پایین به جای خودرویی با تمام امکانات و آپشن است که در این راستا پیشنهاد میشود همیشه از کارشناسی حرفه ای بهره بگیرید تا به دام چنین اشخاصی نیوفتید.

مواردی که گفته شد همیشه زمینه ساز کلاه برداری در خرید و فروش خودرو بوده است که در شرایط کنونی به جهت افزایش آگهی های فروش انترنتی بسیار شایع شده است و در بسیاری از موارد افراد حتی با گرفتن بیعانه دست به کلاه برداری میزنند؛ لذا توصیه میشود هیچگاه به آگهی های مختلف و ناشناس که زیر قیمت هستند اعتماد نکنید.

کلاه برداری خودروی کارکرده

موردی که در معاملات خودروی شخصی، برخلاف خریداری از نمایشگاه و یا نمایندگی پیش می آید این است که به راحتی خودرویی با آسیب های مکانیکی فراوان و مشکلاتی مانند رنگ شدن و غیره را به جای خودروی سالم معامله میکنند و در اینجا شخص فروشنده نشانی از خود باقی نمیگذارد و نسبت به معامله خود پاسخگو نیست. از این دست اتفاقات بسیار رخ میدهد و سود اصلی را آن دسته از دلالان و سارقانی میبرند که از این روش دست به کلاه برداری میزنند.

کلاه برداری در فروش خودروی صفر

در این دسته از کلاه برداری، اشخاص متقلب با جعل سایت هایی در زمینه ثبت نام خودرو صفر، افراد را وادار به پرداخت بیعانه میکنند اما هنگام تحویل خودرو مدرکی وجو ندارد. به همین دلیل است که هشدار داده میشود از سلامت معامله در بنگاه های فروش و نمایندگی های رسمی با احراز هویت خاص خود اطمینان حاصل کنید، سپس اقدام به واریز هرگونه وجهی نمایید.

مجازات کسانی که در فروش خودرو تبانی میکنند

طبق ماده 2 آیین دادرسی کیفری و بخش مجازات بردن مال غیر، اشخاصی که به عنوان شخص ثالث در دعوایی وارد شده یا به عنوان شخص ثالث بر حکمی اعتراض کرده یا بر محکوم به حکمی‌مستقیماً اقامه دعوی نمایند و این اقدامات آنها ناشی از تبانی با یکی از اصحاب دعوی برای بردن مال یا تضییع حق طرف دیگر دعوی باشد کلاه‌بردار‌محسوب و علاوه بر تأدیه خسارات وارده به مجازات کلاهبرداری محکوم خواهند بود.

‌تبانی هر یک از طرفین دعوای اصلی با اشخاص فوق نیز در حکم کلاهبرداری است و مرتکب به مجازات مذکوره محکوم می‌گردد..
‌تبصره – اشخاصی که اقدامات مذکوره در فوق را قبل از تاریخ اجرای این قانون نموده‌اند در صورتی مجازات خواهند شد که پس از تاریخ اجرای‌این قانون نیز آن اقدامات را تعقیب نمایند.

 

نتیجه گیری

سخن آخر این است که هیچگاه به مراجع غیر رسمی از جمله بنگاه ها، معاملات شخصی و غیر رسمی در انتقال سند و یا معاملات زیر قیمت اعتماد نکنید و حتما پیش از انجام معامله نسبت به کارشناسی دقیق خودرو اطمینان حاصل کنید تا از معامله ای کم خطر برخوردار باشید. همچنین در هنگام بروز مشکل در معاملات خودرو میتوانید جهت وکالت کلاهبرداری با وکیل کلاه برداری آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *