کلاهبرداری نتورک

کلاهبرداری از طریق شرکت ها و شبکه های نتورک

بازاریابی در سراسر جهان اهمیت زیادی پیدا کرده است که اصل کار خود را بر روی شبکه ای بودن بنا نهاده است که اکرا آن را به نام نتورک میشناسیم؛ این استراتیژِی فروش که بین صاحبان سرمایه محبوبیت زیادی پیدا کرده است باعث چالش های بسیاری شده به طوری که عموم مردم نسبت به آن بی اعتماد شده اند. اما در بیشتر نقاط جهان این پدیده در صدر، کار خود را ادامه میدهد ولی در این خصوص چالش ها و مواردی وجود دارد که میتواند سبب کلاه برداری شود. در این مقاله که توسط وکیل کلاهبرداری آهوپای تدوین شده است، قصد داریم به ترفند هایی که در این مسیر قرار دارد بپردازیم.

اساس کار نتورک چگونه است ؟

 

بازاریابی شبکه ای یکی از زیرمجموعه های رشته بازاریابی است که کانال فروش خود را بر شبکه های انسانی و اجتماعی استوار کرده است. در این شیوه، شما تعدادی از محصولات شرکت را خریداری کرده و در هر مکانی که می خواهید به فروش می رسانید و در ازای آن سود خود را دریافت می کنید. اما این پایان راه نیست.

در واقع در این شیوه، مصرف کننده نیز می تواند کالاهای شرکت را بازاریابی کرده و در قبال آن سود دریافت کند. البته این شیوه ساختار خاص خود را نیز دارد. در این ساختار، بازاریاب باید افرادی را به عنوان زیرشاخه خود معرفی کند و هر چه زیر این زیرمجموعه بیشتر باشد و بیشتر فعالیت کند، سود بیشتری به شما می رسد. این شیوه درست بازاریابی است اما متاسفانه برخی افراد با سودجویی سبب ایجاد کلاهبرداری های کلان در این مورد می شوند.

بازاریابی قانونی چگونه است ؟

 

همانطور که میدانیم شرکت های هرمی به عنوان منبع اصلی کلاهبرداری به کار خود ادامه میدهند اما فعالیت های هرمی در اکثر کشورهای جهان غیرقانونی تلقی می شود ولی به واسطه تفاوت شرکت های بازاریابی شبکه ای با هرمی این فعالیت در برخی کشورها قانونی است. اما با این حال بازاریابی شبکه ای به علت رعایت نکردن برخی از مفاد قانونی، همواره محل انتقاد مراجع قانونی و اقتصادی بوده است؛ اما با تلاش های بسیار چند سالی است که این شرکت ها می توانند با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت کنند.

شما با بررسی نماد شرکت می توانید به قانونی یا غیر قانونی بودن کار شرکت پی ببرید. اگر رنگ این نماد سبز بود یعنی مجاز به فعالیت است. اگر زرد بود یعنی مجاز به فعالیت یکماهه برای رفع ایراد و در پایان اگر قرمز بود یعنی موقتا بمدت شش ماه تعلیق شده است. رنگ سیاه هم نشان دهنده اتمام مجوز فعالیت آن شرکت می باشد.

کلاهبرداری های نتورکی

در اکثر شرکت های نتورکی روال کار کاملا مشابه شرکت های هرمی قبلی می باشد. در ابتدا افراد اصطلاحا پرزنت می شوند و کارشناسانی با فن بیان بسیار قوی و برانگیختن قوه تخیل شرکت کنندگان ، آینده ای واهی را برای آنها به تصویر می کشند.

در بسیاری از این همایش ها که در مکان های مجلل و با نمایش خودروهای خارجی برگزار می شود تلاش می شود تا مدل متداول شغل در نظر شرکت کنندگان بیهوده به نظر اید . از افراد خواسته می شود تا متفاوت بیندیشند و از خیال پردازی هراسی به خود راه ندهند . قدم بعدی فروش اجناس به شرکت کنندگان است . اکثر اجناس آرایشی و بهداشتی و خوراکی و با کیفیتی نازل بوده و برخی قاچاق می باشند.

نکته جالب در این میان آنست که برخی از این اجناس را می توان با بهایی پایین تر از مغازه ها خریداری نمود . موضوعی که کاملا با فلسفه بازاریابی شبکه ای که در واقع رساندن کالای ارزان تر با حذف واسطه های موجود می باشد منافات دارد؛ ز اینجا به بعد افراد می بایست با سودی بسیار پایین با روابط دوستانه و فامیلی تلاش کنند تا بتوانند اجناس خود را بفروشند .

بسیاری از افراد پس از مدتی در می یابند که این کار بسیار مشکل تر از آن چه تصور کرده اند می باشد و در پایان سود چندانی نیز برایشان باقی نخواهد مانده ضمن اینکه با اجناسی که از آن شرکت برای فروش خریداری کرده اند کاری نمیتوانند بکنند؛ در بسیاری از این شرکت ها به افراد دستور داده میشود که خرید میلیونی داشته باشند و با فروش آن سود کسب کنند اما با ناکامی در فروش، افراد به زودی متوجه ترفند نتورک در کلاهبرداری میشوند.

چگونه می توان از شرکت های نتورکی شکایت کرد ؟

 

متاسفانه شکایت از شرکت های نتورکی بسیار سخت و دشوار میباشد چرا که شما با مجموعه ای عظیم رو به رو هستید و اغلب با آگاهی خود پول خودتان را در اختیار صاحبان شرکت قرار داده اید؛ پیشنهاد میشود در این مسیر حتما از وکیل کلاهبرداری ماهری کمک بگیرید اما در هر صورت می توانید با طی کردن مراحل شکایت و با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی اولین مرحله در ثبت شکایت کنید. مهمترین نکاتی که باید در ثبت شکایت لحاظ نمود، نحوه عملیات متقلبانه و میزان مال برده شده از فرد شاکی است.

پس از ثبت شکواییه براساس محل وقوع جرم، پرونده به دادسرای مربوطه ارجاع و در شعبه بازپرسی تعیین شده، مراحل تحقیقات مقدماتی آغاز می‌شود. چنانچه ادله شاکی برای متهم نمودن فرد مقابل کافی باشد، قاضی با قید وثیقه، قرار مجرمیت صادر می‌کند. با ارجاع پرونده به دادگاه، قاضی با شنیدن دفاعیات متهم و نیز ادله شاکی و نیز نظر بازپرس پرونده، اقدام به صدور رای می‌نماید.

جمع بندی

 

با زیاد شدن فعالیت شرکت های نتورکی راه های تشخیص هم به همان تناسب برای افراد جویای کار و یا کنجکاو یا حتی علاقه مند به فعالیت بازاریابی شبکه ای سخت می شود، اما باید توجه داشت که اصولا شرکت های کلاهبرادی با فنون اقناع و وعده های مختلف سعی بر کلاهبرداری دارند. شما میتوانید در صورت هرگونه سوال در این زمینه با وکیل کلاهبرداری آهوپای تماس بگیرید.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *