فروشگاه اینترنتی

کلاهبرداری فروشگاه های اینترنتی

مدت زیادی است کلاه برداری از نوع مدرن خود و یا همان کلاه برداری اینترنتی و رایانه ای، در نظر مجریان قانون و قانون گذاران مسئله ای مهم شمرده میشود که میتوان علت آن را این در نظر گرفت که کلاه برداری اینترنتی به شایع ترین جرم در فضای مجازی و اینترنتی تبدیل شده است و اگر ادامه دار شود تبعات آن برای آینده بازرگانی و حقوقی تامل برانگیز خواهد بود؛ لذا در این سو، اقداماتی به روز و بسیار سخت در نظر گرفته میشود؛ اما همین امر سبب پیشرفت در فنون عمده کلاه برداری اینترنتی از سوی مجرمان میشود.

ایجاد سایت های خرید اینترنتی جعلی یکی از همین جرائم است که با سو استفاده از اعتماد مشتریان، دست به کلاه برداری میزنند. در ادامه موارد کلیدی در این جرم و تشریح آن توسط وکیل کلاه برداری اینترنتی آهوپای انجام شده است و امید است مورد استفاده مخاطبان قرار گیرد.

فروشگاه اینترنتی جعلی

رشد بازار و فعالیت های بازاریابی و حرکت به سمت آسان سازی و صرفه جویی در وقت، باعث شده است بسیاری از مواردی که در زندگی روزانه با آن ها سروکار داریم الگویی آنلاین و اینترنتی را پیش بگیرند که یکی از مطرح ترین آن ها خرید اینترنتی است. رشد تکنولوژی باعث شده تا بسیاری از فعالیت های تجاری شیوه اینترنتی به خود بگیرند و ایجاد کسب و کارهای اینترنتی در بستر سایت ها، صفحات مجازی و آنلاین شاپ سازها، روز افزون شود.
از طرفی این موضوع افزون بر مزیت هایی که به دنبال دارد از منظر قانونی مشکلات زیادی را ایجاد کرده است و به خاطر اینترنتی بودن ماهیت خود، کلاه برداران زیادی را نسبت به سواستفاده ترغیب کرده است.

مصادیق کلاه برداری فروشگاه های اینرتنی

مشخص شد که کلاه برداری از طریق ایجاد سایت ها و صفحات مجازی جعلی به گونه ای است که هنگامی که مشتریان اقدام به واریز جهت دریافت محصول خود میکنند، پس از عدم پاسخگویی از سمت مسئول فروشگاه آنلاین متوجه دروغین بودن صفحه یا سایت و از دست دادن اموال خود میشوند. اما این فرایند مستلزم ترفندهایی است که همه روزه توسط مجرمین این زمینه تغییر و پیشرفت میکند.

طرح حراج و تخفیف بالا از مواردی است که به طور موفقیت آمیزی بری اکثر کلاه برداران اینترنتی عمل میکند اما باید توجه داشته باشید که اکثر طرح های تخفیف به جهت جذب مشتریان و اقدام به سوء استفاده از آنان است و در اکثر موارد پیام های تبلیغاتی این صفحات صحت ندارد اما چنانچه قصد خرید از حراجی و طرح تخفیف دارید، به نشانی درگاه پرداخت و مقایسه نوع کالا با تناسب قیمت آن توجه کنید.

عرضه کالای تقلبی یکی از مصادیقی است که به کرات توسط سایت های جعلی تکرار میشود به این صورت که کالایی که توسط مشتری سفارش داده شده است با موردی که دریافت کرده اسست بسیار تفاوت دارد و ارزش مالی آن کمتر از آن است که برایش صرف شده؛ از این جهت توصیه میشود به سایت هایی که اغلب پرداخت درب منزل را هنگام تحویل دارند اعتماد کنید.

نماد اعتماد چیست؟

نماد اعتماد الکترونیک نشانه‌ای است که از سوی مرکز تجارت الکترونیک زیر نظر وزارت صنعت و معدن و تجارت به عنوان تاییدیه به فروشگاه های اینترنتی مطمعن داده میشود. نماد اعتماد الکترونیک نشان دهنده ی اعتبار و صحت فروشگاه اینترنتی می‌باشد و داشتن این نشان موجب رسمیت بخشیدن و نظام مندی سایت می‌شود، که این امر در ایجاد اعتماد در کاربران بسیار موثر است. اما باید توجه داشت که بسیاری از سایت های فروشگاه اینترنتی بدون اخذ نماد اعتماد الکترونیک فعالیت میکنند بنابراین شناسایی این نماد در فراهم شدن اعتماد مشتریان امری مهم است؛ پس میتوان نتیجه گرفت اخذ نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه های اینترنتی توسط مرکز توسعه تجارت در جهت اعتماد سازی، بالا بردن ضریب امنیت، ساماندهی و رسمیت بخشی به فعالیت این فروشگاه ها و ایجاد رقابت سالم در کاهش قیمتها و ارتقای سطح کیفیت فروش کالا و ارائه خدمات مناسب به مصرف کنندگان خریدار از فروشگاه های اینترنتی ضروری است و به تمامی شبکه های اجتماعی و وبسایت ها تعلق میگیرد.

مزیت داشتن نماد الکترونیک در اینجاست که با اخذ آن اطلاعات مالک در هنگام بروز مشکلات قابل شناسایی و پیگیری است همچنین امنیت حساب کاربرانی که خرید اینترنتی انجام میدهند تامبن است و مباحثی مانند فیشینگ مطرح نیست.

خرید اینترنتی امن چیست؟

با وجود تمام تهدیداتی که در فضای مجازی نسبت به خرید اینترنتی وجود دارد، خرید امن و صحیح امکان پذیر است اما این نکته مشروط به رعایت نکاتی میباشد، برای مثال کاربران همیشه باید حالت امن درگاه و آدرس سایت را مرور کنند و یا قبل از خرید اینترنتی و پرداخت آنلاین در فروشگاه‌های اینترنتی خرده فروش، به هویت و راه های ارتباطی فروشگاه مربوطه توجه داشته باشند. اکثریت فروشگاه‌های اینترنتی معتبر دارای نشانی و شماره تماس معتبر بوده و در چارچوب شرکت یا مجموعه‌ای رسمی و ثبت شده فعالیت می‌نمایند که در کنار فروش فیزیکی، الگوی آنلاین را هم در کسب و کار خود قرار داده اند.

نتیجه گیری

محبوبیت و سهولت در فروش اینترنتی موضوعی انکار نشدنی است و بسیاری از تبلیغات ها و خرید و فروش ها حول همین محور هستند و همین زمینه کسب و کارهای فراوانی را ایجاد کرده است؛ اما این بحث تا جایی عاری از عیب است که به کلاه برداران مجال برپایی سایت های جعلی را ندهد؛ بنابراین مسئله پرداخت امن یکی از موارد قابل توجه برای کاربران و حتی بنگاه های اقتصادی و اینترنتی میباشد. در آخر، این نکته خاطر نشان میشود که شما میتوانید در صورت بروز هرگونه مشکل در این موارد با وکیل کلاه برداری رایانه ای آهوپای در امر وکالت کلاه برداری اینترنتی کمک بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *