کلاهبرداری از طریق بیت کوین

کلاهبرداری با بیت کوین

معاملات و مسئله ارز، از قدیم الایام یکی از ضروریات در هر جامعه ای محسوب می شود و پول رکن اصلی شکل گیری معاملات است؛ حال از سمت دیگر، مشخص است که دنیای فناوری اطلاعات ثانیه به ثانیه درحال پیشرفت است و همواره ایده های جدید در فضای مجازی با استقبال و البته چالش هایی رو به رو می شود. یکی از این موارد بحث ارزهای دیجیتال است که با جنجال های زیادی که تا کنون داشته است، به روش محبوب معاملات از سوی مخاطبان فضای مجازی تبدیل شده است.

ارز های دیجیتال که در سالهای اخیر زمزمه استفاده آن به گوش میرسد، هنوز نیامده مشکل ساز شده است من جمله؛  کلاهبرداری با بیت کوین و متاسفانه زمینه وقوع جرائم مختلف را آسان تر از راه های دیگر فراهم کرده است، در اینجا گروه وکلای آهوپای سعی دارد با آگاه کردن مخاطبان نسبت به استفاده صحیح از ارز دیجیتال، شما را با خطرات احتمالی در هنگام معاملات دیجیتال آگاه کند.

بیت کوین ، پر کاربردترین ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال گفته می شود. این مفهوم در مقابل واسطه‌های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه مطرح می‌شود. ارز دیجیتال ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، اما معمولاً تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است اما همانقدر هم چالش ایجاد کرده است.

ارز دیجیتال این روزها در کل دنیا توانسته است جایگاه بسیار گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف به دست آورد. اگر بخواهیم در مورد اصلی‌ترین کاربرد آن صحبت کنیم، همانطور که گفته شد باید باز هم بگوییم که ارز دیجیتال هیچ تفاوتی با پول واقعی ندارد؛ به عبارت دیگر یک واحد پولی همانند ریال، دلار، یورو، پوند و … است. حتی می‌توان گفت که کاربردی به مراتب گسترده‌تر و جامع‌تر از سایر واحدهای پولی دارد؛ چرا که ارز دیجیتال یک واحد پولی بین‌المللی است و مربوط به کشور خاصی نیست.

لذا به راحتی و بدون هیچ محدودیتی می‌توان در تمامی کشورها از آن استفاده کرد. پس در یک کلام ارز دیجیتال وسیله‌ای برای خرید و فروش و معاملات تجاری است. گذشته از تعریف ارز دیجیتال باید دانست یکی از انواع مهم آن که سر و صدای زیادی در دنیای تکنولوژی و معاملات به پا کرده و مانند پلی مرتبط میان این دو عمل میکند، بیت کوین است؛ بیت کوین در واقع وجود خارجی یا فیزیکی ندارد بلکه کلیدهای دیجیتالی هستند که در نرم افزاری تحت عنوان کیف پول دیجیتال ذخیره می شوند که با استفاده از همین کیف پول صاحبان بیت کوین می توانند معامات خود را مدیریت کنند.

کیف پول ها هم در محیط ابری و هم بر روی کامپیوتر قابل استفاده هستند اما کاربران آن ها باید از امنیت سرویس دهی این نرم افزارها اطمینان حاصل نمایند زیرا چنان چه اطلاعات کیف پول آن ها به دست هکرها بیفتد، ممکن است بیت کوین مورد سرقت قرار گیرد.

کلاهبرداری از طریق بیت کوین

با بالاگرفتن معاملات دیجیتال مثل بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، زمینه ارتکاب به کلاهبرداری اینترنتی هم شدت گرفت، مواردی مانند جعل رمز و هک رمز و در نهایت سرقت و یا حتی ایجاد صرافی های تقلبی برای برداشت مبالغ دیجیتال، از موارد کلاهبرداری در این زمینه میباشد و دولت ها و قانون گذاران را وادار به به کار گیری سیاست خاص و در نظر گرفتن قانون کرده است.

 

بهتر است ؛ بخوانید : کلاهبرداری از طریق شرکت ها و شبکه های نتورک

 

قوانین ارز دیجیتال در ایران

در خصوص ارزهای دیجیتال قوانین یا مقررات خاصی در کشور به تصویب نرسیده است؛ لذا برای بررسی قواعد حاکم بر آن باید به قواعد عمومی رجوع کرد. این ارزها با توجه به آنکه فاقد جنبه فیزیکی هستند و وجود و اعتبار آنها در فضای مجازی محقق میشود از جنس مفهومی به اسم پیام داده هستند؛ مطابق بند الف ماده دو قانون تجارت الکترونیکی، پیام داده حاوی نمادی از اطلاعات یا مفهوم است که با وسائل الکترونیکی، نوری و با فناوری های جدید اطلاعات تولید، ارسال و پردازش میشود. نظر به آن که این ارزها از جنس داده پیام هستند از حیث نقل و انتقال و مبادله اطلاعات تابع قانون تجارت الکترونیک هستند، مطابق ماده 8 قانون تجارت الکترونیکی این قانون مجموعه اصول و قواعدی است که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسطه های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی جدید به کار می رود.

در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 واژه ارز به نحوی تعریوف شده که شامل ارزهای مجازی نیز میشود. مطابق بند پ بند یک قانون مبارزه با قاچاق ارز، ارز عبارت است از پول رایج کشورهای خارجی، اعم از اسکناس، مسکوکات، حواله های ارزس و سایر اسناد مکتوب یا الکترونیک که در مبادلات کاربرد دارد. پس بنابر این تمام قوانین ارزی برای ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود.

سخن آخر

اگر چه در حال حاضر قوانین مربوط به ارزهای دیجیتالی و بیت کوین و استفاده از آن ها نسبتاً کم است، اما طیف وسیعی از قوانین موجود در تمامی حوزه های قضایی این قابلیت را دارند که بر توسعه و استفاده از ارز دیجیتال تأثیر گذارند و تا حدودی از انجام کلاهبرداری رایانه ای جلو گیری کنند، در اینجا لازم به ذکر است که در صورت وقوع مشکل به علت وسیع بودن این حوزه می توانید سوالات خود را با گروه وکلای آهوپای مطرح کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *