کلاهبرداری ایمیل جعلی

کلاهبرداری از طریق ایمیل جعلی 

با ایجاد روش های نوین و پیشرفت در کلاه برداری اینترنتی مصادیق آن هم روز به روز افزارش میابد و در کنار آن راه های تشخیص و اعتماد برای مخطبان دشوار میشود. اما نگفته نماند که جدیت و پیگیری دستگاه قضا و همچنین آموزش های تکمیلی در حوزه فضای مجازی و اینترنتی باعث شده است تا موارد شایع و پرتکرار شناسایی گردد تا افراد کمتری به دام کلاه برداران بیوفتند.
در این مقاله قصد داریم شمارا با یکی از راه هایی که از زمان ایجاد کلاهبرداری اینترنتی توسط مجرمان اتفاق می افتد آشنا کنیم و در کنار آن شما میتوانید از مشاوره رایگان وکیل کلاه برداری گروه آهوپای بهره مند شوید.

ایمیل جعلی

در حالی که این روزها دسترسی غیرمجاز به گوشی و شبکه‌های اجتماعی کاربران به واسطه مهندسی اجتماعی افزایش یافته، کاربران با رعایت نکات امنیتی ساده می‌توانند از این روش کلاهبرداری‌ها پیشگیری کنند .

اما کار تنها به دسترسی به صفحات شخصی ختم نمیشود و کلاه برداران از طریق نفوذ به حساب بانکی و حتی فرستادن لینک های آلوده برای مخاطبان شما میتوانند کلاه برداری گسترده ای را تنها با باز کردن ایمیلی ناشناس رقم بزنند. این افراد که معمولا ایمیل هایی با محتوای برنده شدن در قرعه کشی و یا پیشنهاد تخفیف برای شما دارند، منتظر اند تا کاربری به ایمیل پاسخ دهد و یا حتی آن را باز کند. بنا بر این توصیه میشود از بازکردن ایمیل هایی که شناختی از فرستنده آن ندارید پرهیز کنید.

یکی از شگرد هایی که کلاه برداران اینترنتی با فرستادن ایمیل در پیش میگیرند، پنهان کردن آدرس فرستنده به گونه ای که متوجه نشوید ایمیل از طرف یک ناشناس فرستاده شده است. برای مثال ظاهراً ایمیلی از طرف یک سایت معتبر آمده و در پاسخ از کاربر خواسته برای انجام برخی امور، برروی لینک موجود کلیک نمایید.

چگونه ایمیل جعلی را تشخیص دهیم؟

ارسال ایمیل جعلی روشی ساده برای کلاهبرداری می باشد که توسط هکران و حتی افراد معمولی مورد سوء استفاده قرار می گیرد.
لازم به ذکر ست که کلاه برداری از طریق فرستادن ایمیل جعلی وقتی حائز اهمیت می باشد که اطلاعات مهمی نظیر اطلاعات بانکی، مدارک و سندهای مهم اداری، معاملات با شرکت های خارجی، تبادل ارز و… از طریق ایمیل ردوبدل شوند. لذا هکرها به راحتی امکان دریافت چنین اطلاعات ارزشمندی را خواهند داشت.

بطور مثال هکر ها با شنود ایمیل ها، لیست مشتریان اصلی شرکت را یافته و سپس با تغییر یک یا چند حرف از ایمیل ها و یا نام دامنه اصلی ایمیل های جعلی به کاربران شما ارسال خواهند کرد.
ویا بعنوان مثالی دیگر در ایمیل های جعلی از آنها می خواهند که مبلغ را بجای واریز به شماره حساب های اصلی شرکت، به حساب مشخص شده در ایمیل جعلی واریز نمایند و یا با کلیک بر روی لینک آلوده رمز عبور اکانت را مجدد تغییر دهید و…

البته ارسال ایمیل جعلی صرفاً برای کلاهبرداری نیست و در مواردی مشاهده شده افراد به قصد شوخی و تهدید و… نیز از این روش استفاده می کنند. بنابراین احتمال اینکه شما هم از این دست ایمیل ها دریافت کنید وجود دارد،. بنابر این معمولا ایمیل هایی که به قسمت هرزنامه میروند را باز نکنید.

ایمیل های ثبت سفارش

اکثر ما برای دیدن صورتحساب سایت های سفارش و خرید اینترنتی ازصندوق‌های پست الکترونیک‌ استفاده می‌کنیم که می‌تواند یک هدف اولیه برای کلاهبردارانی باشد که امیدوار به متقاعد کردن قربانیانی باشند که خریدی انجام نداده‌اند . اگر شما یک ایمیل دریافت که ادعا می‌کند ازسایتی مانند آمازون و دیگر فروشگاه های اینترنتی است، و اشاره به سفارشی دارد که انجام نداده‌اید آن ایمیل جعلی است.

یا به عنوان مثال کلاهبرداری پرداخت نقدی رسیدها یک کلاهبرداری های شایع نزد کلاه برداران است، ایمیلی که یک اختلاف مالی را ادعا می‌کند، مالکیت یک کسب و کار کوچک را به طور مستقل در جزئیات ورود خود می‌نویسد و به جای متن واقعی و یک دکمه، از پیوند جعلی استفاده می کند. این باعث می‌شود که شما به یک سایت غیر اطلاعات خود را بدهید. اگر روی یک لینک کلیک کنید، می‌توانید URL مقصد خود را بخوانید. آن را برای تصحیح خطا بررسی کنید و متوجه جعلی بودن آن شوید. در این جهت توصیه میشود که تأیید صحت دو مرحله‌ای را فعال کنید تا بتوانید امنیت بیشتری داشته باشید.

توصیه های تکمیلی

– هیچگاه اطلاعات کاربری خود را از طریق یک درخواست یا فرمی که با ایمـــیل دریافت کرده اید وارد نکنید.
– همیشه برای وارد کردن اطلاعات حساس کاربری یک صفحه جدید در مرورگر خود باز کنید و آدرس آن وب سایت را به صورت دستی وارد کنید
– هیچگاه در یک ایمیل مشکوک به فیشینگ روی لینکی کلیک نکنید
– هیچگاه دریک ایمیل مشکوک به فیشینگ یا هر ایمیل ناشناخته دیگری فایل‌های ضمیمه (Attachments) را باز نکنید
– برای وارد کردن اطلاعات حساس مانند رمز عبور و نام کاربری همیشه از وب سایت‌های ایمن که با https: // شروع می‌شوند استفاده کنید و به وب سایت‌هایی که آدرس اینترنتی آنها با http: // شروع می‌شوند برای وارد کردن اطلاعات حساس اعتماد نکنید.
– مرتباً فعالیت‌هایی که در حساب کاربری شما انجام می‌شود زیر نظر داشته باشید و ببینید کارهای مشکوکی انجام شده است یا خیر
– رایانه خود را بایک آنتی ویروس و آنتی اسپای ویر و یک فایروال مناسب و به روز محافظت کنید.

جمع بندی

تمام افراد هرچند با تجربه ممکن است قربانی کلاه برداری شوند و تفاوتی در سن و سال و سطح تجربه ندارد. هرچند طبق ماده 67 جرائم کلاهبرداریبیان‌شده است که هر شخصی که در بستر مبادلات الکترونیکی با سوا استفاده و یا استفاده غیرمجاز از داده‌پیام، برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسایل ارتباط از راه دور مرتکب جرم شده علاوه بر برگرداندن مال به صاحبان اموال به حبس از یکتا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه محکوم می‌شود، اما باید توجه داشت قبل از درگیر شدن و مشکل ساز شدن با چنین مواردی، نست به تمامی موارد گفته شده احتیاط کنیم. همچنین شما میتوانید در هنگام بروز مشکلات کلاه برداری با وکیل کلاه برداری گروه وکلای آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *