چند گام برای توقیف اموال با مهریه

توقیف اموال از طریق مهریه چگونه است ؟

مهریه از حقوق زوجه می باشد و چه در نکاح دائم و چه در نکاح موقت از سوی وی قابل مطالبه می باشد. از طرفی ممکن است مهریه عندالمطالبه یا عندالاستطاعه باشد که در هر دو صورت باز هم از سوی زوجه قابل مطالبه است اما در مهریه از نوع  عندالاستطاعه زوج باید استطاعت مالی زوج برای پرداخت مهریه را از طریق معرفی اموال اثبات نماید.

در هنگام درخواست توقیف اموال برای مهریه می توان به صورت توأمان با دادخواست مطالبه مهریه یا حتی قبل از دادخواست اصلی، دادخواست تامین خواسته داد. در واقع درخواست تامین خواسته برای جلوگیری از جا به جایی  اموال توسط مرد می باشد و این درخواست  می‌تواند به صورت اجرا قبل از ابلاغ باشد که در این صورت اموال مرد تا میزان مهریه درخواستی توقیف می شود و سپس زوج از آن مطلع می شود.

در بحث توقیف اموال از طریق مهریه باید توجه کرد که مال مورد توقیف جزء مستثنیات دین نباشد. زیرا مستثنیات دین قابل توقیف نیست و حتی بعد از توقیف نیز مرد میتواند اعتراض کند و مال مذکور از توقیف خارج شود.

اگر دادخواست تامین خواسته قبل از دادخواست مطالبه مهریه ارائه شود، پس از توقیف اموال باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ صدور قرار تامین خواسته، دادخواست مطالبه مهریه از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسد. در غیر این صورت مرد میتواند با مراجعه به شعبه، تقاضای رفع توقیف اموال نماید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *