همه چیز در مورد مجازات توهین و افترا

توهین می تواند با گفتار، کردار، نوشتار و حتی اشارات دست و چشم و نظایر آن باشد، مثل آب دهان به روی دیگری انداختن، هل دادن تحقیر آمیز دیگری و یا برداشتن خشونت آمیز کلاه یا روسری از روی سر شخص.

 

تهمت و افترا زمانی اتفاق میفتد که عملی را که در قانون جرم شناخته شده است را به دیگری نسبت بدهیم در حالیکه نتوانیم آن را ثابت کنیم. مثلا به فردی که دزد نیست بگوییم تو دزدی. پس صرف نسبت دادن عمل مجرمانه افترا محسوب نمیشود بلکه زمانی جرم محقق می شود که نتوانیم آن حرف را ثابت کنیم. مثلا اگر به فردی عمل دزدی را نسبت بدهیم  و عمل دزدی او هم ثابت شود در این صورت دیگر توهین و افترا نمی باشد.

شخصیت مخاطب در قضاوت عرف و توهینی که به ایشان شده است بسیار تاثیر گذار است مثلا اگر به یک استاد دانشگاه بگوییم که بی سواد هستی عرفا میباشد ولی اگر به یک کارگر ساختمانی بگوییم بی سواد از لحاظ عرف توهین محسوب نمیشود.

نکته دیگر اینکه این جرم، مطلق است و مقید به نتیجه نمی باشد. یعنی مهم نیست که مخاطب از این حرف ناراحت شود یا خیر. به عبارت دیگر حتی اگر مخاطب روحیه بالایی داشته باشد و ناراحت نشود باز هم افترا صورت گرفته است.

شروط تحقق افترا سه چیز است:

  • انتساب جرم به دیگری: نسبت دادن اعمالی که جرم نیست ولی برخلاف شرع است جرم افترا نیست برای مثال اگر کسی را متهم به بی تقوایی یا بی عدالتی کنیم جرم افترا صورت نگرفته است.
  • صراحت انتساب: یعنی مرتکب باید جرمی را صریحاً نسبت دهد مثلا بگوید فلانی دزدی کرده یا آدم کشته است ولی بکار بردن کلمات و واژه هایی مثل جانی و بزهکار جرم افترا نبوده و ممکن است جرم توهین محسوب شود.
  • عدم توانایی اثبات جرم از طرف افترا زننده: هر گاه افترا زننده بتواند اثبات نماید که طرف مقابل که مخاطب افترا بوده مرتکب جرم انتسابی شده است جرم افترا صورت نگرفته است.

مجازات توهین شلاق تا ۷۴ ضربه و یا جزای نقدی بین پنج تا صد هزار تومان میباشد.

مجازات افترا یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق میباشد.

توهین و افترا با یکدیگر متفاوت است. به این صورت که در افترا حتما باید عمل مجرمانه ای را صریحا به طرف مقابل نسبت دهیم اما در توهین لازم نیست که عمل مجرمانه باشد.

فحاشی و به کار گیری الفاظ رکیک، توهین است و حسب مورد مجازات شلاق یا جزای نقدی خواهد داشت.

فحاشی و ناسزا از طریق پیامک نیز قابل پیگیری می باشد به راحتی قابل اثبات است زیرا دارنده خط مسئول عواقب آن می باشد در این حالت می‌توان علیه صاحب خط طرح شکایت نمود.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *