مواد مخدر تزریقی مجازات

مجازات مربوط به مواد مخدر تزریقی

از قدیم الایام مواد مخدر عامل اصلی مشکلات فراوان فرهنگی و اجتماعی بود به علاوه اینکه آثار آن در قانون و جرم شناسی انکار نشدنی است و امروزه بیش از هر زمان آثار مخرب خود را نمایش میدهد زیرا مواد مخدر مورد استعمال هم مانند دیگر موارد دستخوش تغییر شده است و به سوی صنعتی شدن گام برداشته، ضمن اینکه ابزار تولید پیشرفت کرده و به طبع به دلیل قیمت بیشتر آن نسبت به مواد مخدر سنتی برای قاچاقچیان و تولید کنندگان مواد مخدر سود بیشتری دارد. به همین دلایل است که اکنون مبارزه و جلوگیری جدی و گسترده تری نسب به گذشته صورت میگیرد. وکیل مواد مخدر آهوپای با توضیح جامع در ارتباط با دسته ای از مخدرها به نام مخدرهای تزریقی، در تلاش است تا مخاطبان را از معایب و مجازات آن از حیث قانونی آگاه کند.

مواد مخدر تزریقی شامل چه مواردی می شود ؟

 

مخدر های تزریقی شامل تمامی مخدر های صنعتی یا داروهای حاوی مخدر است که بدون تجویز پزشک استفاده میشود که میتواند از طریق سرنگ به بدن تزریق شود در اینجا از برخی از آن ها نام میبریم.

هروئین: هروئین که در واقع دی استیل مرفین است و از مرفین به طریق شیمیائی تهیه می گردد و به صورت گرد و سفید رنگ است. مصرف این ماده مخدر قوی که تا 5 برابر قویتر از مرفین است در تمام جهان گسترده شده و آن را از راه استنشاق و یا تزریق زیر جلدی و یا خوراکی مصرف میکنند.

هروئین به سبب خاصیت اعتیاد زایی خطرناک آن همواره مجبور به ازدیاد مصرف آن بوده و افراد معتاد به هروئین به انواع و اقسام جرایم برای بدست آوردن آن دست میزنند و چنانچه ترک نکنند به بدترین وضعی به جان خود را در نهایت از دست میدهند و لازم به ذکر است که آثار و عواقب روحی و روانی و جسمی هروئین از سایر مواد مخدر بیشتر. است و عموماً قانونگذار با آن برخورد شدید تری نسبت به مخدرهای سنتی دارد.

مورفین: مرفین: عنصر اصلی تریاک است که خاصیت تخدیری به آن می دهد. مرفین عموماً به صورت تزریق زیر جلدی استعمال میشود و آن هم آثار مخرب بسیاری میتواند داشته باشد، هرچند که عموما مورفین در داروها استفاده میشود اما هرگونه تزریق و مصرف دارویی آن بدون نظر پزشک جرم محسوب می شود.

 

مجازات های مربوط به مخدر تزریقی :

 

در کشور ما دولت و قانون گذاران برای مبارزه به این جهت که مخدر های صنعتی میتواند بسیار مخرب تر باشد قانون جدی تری را پیش گرفته است و اقدام به تدوین قوانین خاصی نموده که مهمترین آن قانون مبارزه با موادمخدر مصوب ۱۳۷۶ و اصلاحات بعدی در سال ۱۳۹۶ می باشد.

مطابق ماده ۸ قانون مبارزه با مواد مخدر : “هر کس هروئین، مرفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکائین و یا لیزرژیک اسید دی ‌اتیل آمید (ال.اس.دی)، متیلن دی اکسی‌ مت ‌آمفتامین (ام.دی.ام.آ. یا آکستاسی)، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید (جی.اچ.بی)، فلونیترازپام، آمفتامین، مت آمفتامین (شیشه) و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی که فهرست آنها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را وارد کشور کند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهدشد. (اصلاحی مصوب ۱۳۸۹/۰۵/۰۹).

همچنین برای مصرف روانگردان های غیردارویی مجازات های بسیاری تعیین شده که به عنوان مثال میتوان ذکر کرد که تا پنج سانتی گرم ،از پانصدهزار ریال تایک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق، بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی وسی تا هفتاد ضربه شلاق، بیش از یک گرم تا چهار گرم، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق، بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق، بیش از پانزده گرم تا سی گرم ، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق بیش از سی گرم ، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم را دارا است.

همچنین به موجب تبصره ی یک ماده فوق، هر گاه محرز شود مرتکب جرم این برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آن هم نشده در صورتی که میزان مواد بیش از یکصد گرم نباشد با جمع شروط مذکور یا عدم احراز قصد توزیع یا فروش در داخل کشوربا توجه به کیفیت و مسیر حمل، دادگاه به حبس ابد و مصادره اموال ناشی از همان جرم، حکم خواهد داد.
و البته در تبصره دیگر آمده است که در کلیه موارد فوق چنانچه متهم از کارکنان دولت یا شرکتهای دولتی وشرکتها و یا موسسات وابسته به دولت باشد، علاوه بر مجازاتهای مذکور در این ماده به انفصال دایم از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد.

 

سخن آخر

 

در نظام کیفری ایران یکی از موارد بسیاز مهم و قابل توجه قانون های مربوط به مبارزه با مواد مخدر است زیرا تولید، فروش و استعمال ان فارغ از یک جرم میتواند ضررهای زیادی را به بنیاد خانواده و جامعه وارد کند، از این رو به همان نسبت دستگاه قضا با برخی از موارد شدید تر هم برخورد میکند که البته یک وکیل مواد مخدر می تواند در حل مسائل به وجود آمده راهگشا باشد. چنانچه در این بحث سوالی دارید میتوانید با گروه وکلای آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *