مصرف متادون

مجازات خرید و مصرف متادون به بهانه ترک اعتیاد به موادمخدر

مصرف مواد مخدر از مواردی است که میتواند به لحاظ جسمی و روحی فردی را از پا درآورد و اختلافات جبران ناپذیری مانند اعتیاد به مواد مخدر را به بار بیاورد. در همین جهت راه حلی که همیشه وجود دارد ترک ماده مخدر است. اما در همین مورد هم جرائمی به وجود می آید که نه تنها مشکل قبلی را حل نمیکند، بلکه به ضرر آن می افزاید. وکیل مواد مخدر آهوپای سعی دارد که یکی از همین راه های سودجویی از جمله مصرف متادون را به شما معرفی کند.

متادون چیست و چه عوارض مصرفی دارد؟

 

تادون هیدروکلراید داروی مخدری است که مانند سایر مخدرها؛ متادون از خانواده مواد شبه افيونى است و بيشتر در درمان وابستگى به ساير شبه‌افيونى‌ها نظير هروئين، كدئين و مورفين كاربرد دارد. شایع ترین عوارض متادون عبارتند از خواب آلودگی، سرگیجه، احساس سبکی درسر، تعریق، یبوست، تهوع، استفراغ، افزایش وزن(در مصرف طولانی مدت گاه بی اشتهایی و کاهش وزن)، اختلال کارکرد جنسی و کاهش تمایلات جنسی، اختلال در ارگاسم(در مصرف طولانی مدت ناتوانی جنسی)، اختلال ریتم طبیعی خواب و بیخوابی و همچنین مانند سایر مخدرها موجب ایجاد تحمل به اثرات و نیز اعتیاد و وابستگی جسمی و روانی می گردد.

اصولاً متادون جهت کاهش آسیب و نه ترک کامل و درمان بیماری اعتیاد استفاده می گردد و موجب کاهش مرگ و میرهای ناشی از مصرف مخدرهای غیر قانونی، کاهش جرم های مرتبط با مواد و نیز کاهش ریسک ابتلا به انواع هپاتیت و بیماری ایدز میگردد. (به ویژه در مصرف کننندگان تزریقی)
ولی تداوم مصرف آن در طولانی مدت عوارض خاص خود را داشته وابستگی واعتیاد به مخدربیماری اعتیاد تداوم یافته فرد به وضعیت سلامت بر نمی گردد.

خرید و فروش متادون

 

اعتیاد به متادون بسیار خطرناک بوده و ترک آن هم بسیار مشکل است. بسیاری از افراد از اعتیاد به هروئین به اعتیاد به متادون روی می‌آورند و وحشت عذاب ترک متادون باعث می‌شود که طول درمان سال‌ها ادامه یابد. متادون ماده مخدر مصنوعی است که به صورت قرص، شربت و آمپول مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً این ماده می تواند خماری و اشتیاق معتادان به هروئین را تا 24 ساعت کنترل کند. بیماران معمولاً از نظر فیزیکی به همان اندازه به متادون وابسته هستند که به هروئین و یا هر ماده مخدر دیگری وابسته بودند، اما آنچه که باید در نظر گرفته شود این است که متادون به عنوان جایگزینی برای دیگر مواد استفاده شده و به خودی خود نوعی اعتیاد است نه درمان. با اندکی تامل این سؤال به ذهن می‌آید که آیا متادون اعتیادآور است؟ و نکته قابل تأمل اینجاست که پاسخ به این سؤال مثبت است. مشکلی که مصرف کنندگان متادون برای رهایی از مواد تجربه می کنند ترک خود متادون است. ترک اولیه موادی مثل هروئین شاید در مدت یک هفته یا 10 روز میسر باشد ولی ترک متادون می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد. بر اساس اصلاحیه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال 1389 خرید، فروش، توزیع، تولید، ساخت، مصرف و نگهداری متادون جرم و با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد، مرتکب به مجازات حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم خواهد شد و حتی در مواردی مجازات مرتکب اعدام و مصادره اموال نیز خواهد بود.

مجازات مصرف و خرید و فروش متادون چیست؟

 

هر کس تریاک ، شیره، سوخته، تفاله تریاک و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی را خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد و تبصره ذیل همین ماده به مجازات‌های زیرمحکوم می شود:
تا پنجاه گرم، تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق .
بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، پنج تا پانزده میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا هفتاد وچهار ضربه شلاق.
بیش از پانصد گرم تا پنج کیلوگرم، پانزده میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی وچهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس.
بیش از پنج کیلوگرم تا بیست کیلوگرم، شصت تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی وپنجاه تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس و در صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر مجازاتهای مذکور، به جای جریمه مصادره اموال ناشی از همان جرم ، و برای بار سوم اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.
بیش از بیست کیلوگرم تا یکصد کیلوگرم ، علاوه بر مجازات مقرر در بند ۴ به ازا هرکیلوگرم دو میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه می گردد و در صورت تکراراعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم
بیش از یکصد کیلوگرم، علاوه بر مجازات جریمه نقدی و شلاق مقرر در بندهای ۴ و۵ حبس ابد و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.
تبصره ـ مرتکبین جرایم فوق چنانچه به صورت زنجیره ای عمل کرده باشند و مواد برای مصرف داخل باشد مشمول مجازاتهای ماده ۴ خواهند بود و چنانچه یکی از دو شرط موجود نباشد به مجازاتهای این ماده محکوم می گردند.
طبق قانون مبارزه با مواد مخدر این موارد برای مصرف متادون خارج از دستور ترک اعتیاد، صدق میکند.

سخن آخر

 

متادون میتواند نقش زیادی در ترک اعتیاد داشته باشد اما اگر غیراصولی و خارج از دستور مصرف شود همانقدر میتواند خطرنا تر از مخدهای دیگر عمل کند. شما اگر در این خصوص سوالی دارید میتوانید با وکلای آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *