لایحه حمایت از زنان با اعمال سلایق شخصی کارایی ندارد.

لایحه حمایت از زنان با اعمال سلایق شخصی کارایی ندارد

گروه وکلای آهوپای- حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: باید پیش از قانونی شدن لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت، تکلیف اعمال سلایق و نگرش‌های شخصی روشن شود زیرا به صرف تصویب چنین لوایح، تحول اساسی در احقاق حقوق زنان ایجاد نمی‌شود.

عبدالصمد خرمشاهی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، با ابراز خرسندی از اینکه لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت پس از چند سال کش و قوس، در راه رسیدن به سرانجام است، اظهار داشت: قوانین و لوایح اینچنینی تا حدودی می تواند به کمک زنان بیاید و حقوق اجتماعی و شهروندی آنان را تضمین کند.

وی درباره چرایی محدود بودن تضمین حقوق زنان در این لایحه خاطرنشان کرد: در مورد کودکان، قانون جامع و مانع حمایت از حقوق کودکان وجود دارد پس چرا هنوز با معضل کودک آزاری، کودکان کار و خیابانی روبه رو هستیم، مگر در مورد مواد مخدر قانون اعدام وجود ندارد اما چرا همچنان جرم درصد بالایی از زندانیان کشور با مواد مخدر گره خورده است؟

این حقوقدان تاکید کرد: در مورد لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت هم وضع به همین منوال خواهد بود مگر اینکه فرهنگ، نوع نگاه به زنان، رفتار مردان نسبت به زنان و سایر قوانین در خصوص حقوق زنان و نگرش به آن ها در جامعه تحول اساسی پیدا کند. در غیر اینصورت و به طور قطع به این لوایح نمی توان خوش بین بود.

باورهای سنتی و عرفی مانع اجرای صحیح لایحه می شوند

خرمشاهی در بخشی دیگر از این گفت وگو با بیان اینکه معنای واژه تعرض به زنان شامل متلک ساده تا تجاوز به عنف است، تصریح کرد: همواره این تعرض به انحای مختلف وجود داشته و دارد اما دست اندازها و موانع زیادی وجود دارد که زنان نمی توانند آنگونه که باید و شاید این قضیه را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

وی توضیح داد: محدودیت های اخلاقی یا ترس از بین رفتن آبرو و حیثیت و مسایلی این چنینی باعث شده که مردان متجری شوند بنابراین قبل از نیاز به قوانین اینچنینی و لوکس، به این نیاز داریم که از راه ها و راهکارهای مختلف موانع پیش رو در جهت احقاق حق زن در جامعه رفع شود.

لایحه نیاز به راهکارهای عملی برای تضمین حقوق زنان دارد

این وکیل دادگستری گفت:‌ در مورد مسایلی که در فقه جزایی اسلام یا احکام لایتغیر اسلام ریشه دارد بحثی نیست اما در خصوص مباحث حقوق جزایی راهکار تعدیل یا تغییر شرایط وجود دارد همچون موضوع دیه که شاهد بودیم به نوعی تعدیل و از صندوقی مابه التفاوت دیه زن و مرد تامین می شود.

خرمشاهی ادامه داد: در مورد این لایحه هم نیاز به راه و روش هایی داریم که به صورت عملی حقوق زنان را تضمین کند اما متاسفانه در آن ضمانت اجرایی آنچنانی نمی بینم ولو قوانین پیشرفته هم باشد.

گروه وکلای آهوپای ؛ متشکل از وکلا و مشاورین متعهد و مجرب آماده به خدمت رسانی قانونی در تمامی زمینه های حقوقی – کیفری- خانواده- ملکی من جمله ؛ وکالت طلاق – وکالت حضانت  و… به شما مخاطبین عزیز می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *