وکالت چک وبیلا و وکیل چک آهوپای

قوانین چک اصلاحی 97

قوانین چک اصلاحی 97

 

سامانه صیاد:سامانه صدور یکپارچه دسته چک

 

با فراگیری سامانه صیاد در سال آینده مکانیزم وصول چک های کنونی(غیر صیادی) از اردیبهشت 97 تغییر میکند. دو نوع چک در شبکه بانکی به گردش در می آی

گروه اول چک های جدید (صیادی) که به شکل متمرکز و متحد الشکل و با شماره منحصر به فرد صادر میشود و گروه دوم چک های موجود در شکبه بانکی است که به شکل قدیم خود وجوذ دارند. که این چک های مدت دار پس از این تنها در شعبه صادر کننده قابلیت نقد شدن را دارند و امکان خواباندن در بانک یا شعبه دیگری وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی نوید بازگشت اعتبار به چک با راه اندازی سامانه صیاد را داد، اعتباری که با نبود یک قانون و مکانیزم شفاف به دلیل استفاده به عنوان یک ابراز پرداخت اعتباری و وثیقه دچار انحراف در کارکرد شده بود . به نظر میرسد با فراگیری سامانه صیاد در نظام صدور دسته چک، امکان اعتبار سنجی مشتریان، کنترل دقیق اهلیت متقاضی و … فراهم شود.

 

از ویژگی های نسل جدید دسته چک های صادره که به دسته چک صیادی معروف هستند. اول اینکه اتحاد شکلی دارند و در نحوه صدور نیز از مکانیزم و منشا یکسانی پیروی میکنند.

دوم اینکه ارتباط متقاضی دسته چک با شعبه را به ارتباط متقاضی با سامانه تغییر میدهند. بنابراین با کنار رفتن شعبه و عوامل انسانی ، فرایند اعتبار سنجی، صدور و رصد استفاده از چک کاملا مکانیزه میشود.

 

اهداف صیاد :

 

بانک مرکزی موفق به صدور چک های یکپارچه میشود و اطلاعات چک به صورت انلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبار سنجی را فراهم میکند. این سیستم سبب منحصر به فرد بودن چک و انلاین بودن چک بدون در نظر گرفتن بانک صادر کننده میشود. و (ارتقای ضریب امنیتی و اعتبار بخشی به برگ چک ) (استاندار سازی نوشتاری و کاهش عملیات تصدی گری) ( بررسی صلاحیت دارنده چک از طریق سامانه های اعتبار سنجی بانک مرکزی ) و ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوء استفاده های ناشی از تبانی شعب در صدور دسته چک را دنبال میکنند.

 

حذف قدرت شعب در صدور دسته چک

 

از ویژگی های دیگر در این سامانه ، دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته چک نیستند. بلکه فرد درخواست  کننده دسته چک از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبار سنجی میشود و دسته چک برایش صادر میشود. دسته چک صیاد متحدالشکل است و تنها وجه تمایز آنها از یکدیگر لوگوی بانک ها است.

مزیت این تغییر این است که در سال های گذشته امکان صدور دسته چک بر اساس روابط شعب و مشتریان شکل گرفته بود و صحت سنجی روشنی برای فرد دارای چک وجود نداشت در نتیجه این امکان وجود داشت که افراد پر ریسک و با سوابق نامناسب از مزیت این ابزار پرداخت بهرمند شوند.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *