طلاق توافقی چطور رسمیت پیدا می کند؟

طلاق توافقی چیست ؟

  1. طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می شود که در آن زن و شوهر هر دو بر انجام طلاق، توافق دارند و متقاضی طلاق توافقی می باشند.  برای گرفتن طلاق توافقی نیازی به ارائه دلیل یا وجود شرایط خاص قانونی نیست و زن و شوهر در هر زمان می‌توانند با توافق یکدیگر تقاضای طلاق توافقی نمایند.

2 .در طلاق توافقی زن و شوهر باید با در دست داشتن شناسنامه و عقد نامه، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمایند.  پس از آن هنگام مراجعه حضوری توافق خود را در اموری مانند مهریه و نحوه وصول آن، نفقه ایام عده، شیوه استرداد جهیزیه، حضانت فرزند بعد از طلاق، ملاقات فرزند و سایر موارد مورد توافق در واحد مشاوره مکتوب کنند و به دادگاه خانواده تقدیم کنند. دادگاه پس بررسی رای یه طلاق توافقی می دهد.

  1. در انواع طلاق به جز طلاق توافقی دادگاه به زوجین تکلیف می‌کند که هر یک داوری از میان بستگانشان انتخاب و معرفی نمایند و اگر زوجین نخواهند یا نتوانند داور معرفی کنند، خود دادگاه طبق شرایط قانونی نسبت به تعیین داور اقدام می کند. این داوران باید با زوجین صحبت کنند و آنها را به مصالحه و سازش دعوت کنند. اگر داوران به نتیجه مطلوب نرسیدند، گزارشی به دادگاه ارائه می دهند و دادگاه نیز بر اساس توافق زوجین مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند. اما این مورد در طلاق توافقی لازم نیست.
  2. طبق قانون یکی از مراحل انجام طلاق، از جمله طلاق توافقی مشاوره است که این مشاوره اجباری می باشد. محل واحد مشاوره در دادگاه می باشد و اگر هر یک از زوجین تمایلی به حضور در جلسه مشاوره نداشته باشند جلسه با حضور وکیل آنها برگزار خواهد شد دیگر نیازی به حضور طرفین نیست.
  3. در طی مراحل طلاق توافقی ارائه گواهی مبنی بر بارداربودن یا نبودن زوجه لازم است. مگر در دو صورت: یکی توافق طرفین بر باردار بودن زوجه و دیگری باکره بودن زوجه که در این دو مورد نیازی به  ارائه گواهی نیست.
  4. طرفین باید حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی خود را ساقط نمایند تا حکمی که دادگاه صادر می نماید قطعی باشد و سپس دادگاه طبق توافقات طرفین اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید.
  5. سپس زوجین با ارائه گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه طلاق می‌توانند طلاق خود را جاری و ثبت نمایند. گفتنی است که هیچ زن و شوهری نمی توانند بدون رای دادگاه (گواهی عدم امکان سازش)، مستقیما برای طلاق توافقی به دفترخانه طلاق مراجعه کنند و دفترخانه طلاق نمی تواند بدون این گواهی صیغه طلاق را جاری سازد.
  6. گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی به مدت سه ماه اعتبار دارد و در سه نسخه تنظیم می شود و به هر یک از زوجین یک نسخه از گواهی عدم امکان سازش را تحویل می نمایند.  اگر زوجین ظرف سه ماه اقدام به انجام طلاق ننمایند، گواهی فوق و کلیه توافقاتی که زوجین با هم داشته اند بی اعتبار می گردد.

9.در تهران انجام پروسه طلاق توافقی معمولا کمتر از ده روز زمان می برد و در شهرستان ها معمولا این مدت کوتاه تر خواهد بود.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *