سو اثر چک

سوء اثر چک چیست؟ (راهنمای جامع)

استفاده از تسهیلات و امتیازاتی که بانک ها در اختیار مشتریان قرار میدهد اهمیت زیادی دارد، ضمن اینکه یکی از موارد پرکاربرد که از علل بازگشایی حساب است، صدور دسته چک و به کاربردن آن در معاملات می باشد؛ اما درد سر اصلی هنگامی شروع میشود که به دلایل مختلفی مانند کسری بودجه، فراموشی و غیره چک برگشت بخورد. کار در این مرحله پایان نمی پذیرد بلکه از این پس شخص باید در تلاش برای رفع سابقه بد خود در صدور چک شود و خود را از حالت مسدود شدن خارج کند.

در این مقاله، وکیل چک آهوپای به توضیح مراحل مهم در این فرایند پرداخته است.

سوء اثر چک چیست؟

 

سوء اثر داشتن در اصطلاح به معنی برخوردار نبود از امکاناتی است که درصورت برگشت خوردن چک و وارد شدن به لیست بدهکاران نسبت به صادرکننده چک اعمال می گردد.

امتیازات موارد زیادی را شامل می شود که جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید، متوقف کردن گردش مالی و پولی در کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان کسری مبلغ چک، پرداخت نشدن هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانتنامه‌های ارزی یا ریالی، عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی، ممنوعیت ارایه دسته‌چک جدید در سامانه صیاد از جمله محرومیت‌های سخت گیرانه‌ای است که برای چک برگشتی‌ها را شامل می شود.
واضح است که عملا فردی که نسبت به این تسهیلات محدودیت دارد با دشواری زیادی رو به رو می شود ؛ بنابراین مواردی وجود دارد که شخص می تواند خود را از عنوان بدهکاری و سو اثر خارج کند.

رفع سوء اثر چک چگونه است؟

 

خوشبختانه در رفع سوء اثر مواردی وجود دارد که افراد نسبت به شرایط می توانند هرکدام از این موارد را اعمال کنند که این مراحل از این قرار است:

تامین موجودی: مشتری باید مبلغ کسری موجودی را به حساب جاری خود واریزکرده و پس از دریافت مبلغ ذکر شده و ناکافی توسط کسی که چک بر برگشت زده است، بانک نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی اقدام می نماید.

ارائه لاشه چک برگشتی: مشتری لاشه چک برگشتی را پس از انتقال مبلغ به طلبکار دریافت و به بانک ارائه نموده که در قبال آن بانک مربوطه به مشتری رسید ارائه می دهد تا نسبت به رفع سوء اثر اقدام شود.

ارائه رضایت نامه محضریکسی که چک را برگشت زده است(ذی نفع) به بانک: در صورت عدم امکان ارائه لاشه چک برگشتی به بانک بنا به دلایلی نظیر مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن، ذی نفع چک( شخصی که گواهی نامه عدم پرداخت وجه چک به نام او صادر شده است) می تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، رضایت خود را اعلام نموده و بانک با دریافت رضایت نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام نماید.

تبصره: چنانچه ذینفع چک شخص حقوقی دولتی و یا نهاد عمومی غیر دولتی باشد، می تواند با ارائه نامه رسمی رضایت خود را اعلام کرده و بانک با دریافت رضایت نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام می نماید.

واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود نمودن آن به مدت 24 ماه: چنانچه ارائه لاشه چک و یا رضایت نامه محضری ذی نفع به بانک امکان پذیر نباشد، مشروط به اینکه حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد، مشتری می تواند با واریز معادل کسری موجودی به حساب جاری خود، درخواست مسدود شدن وجه مزبور را برای پرداخت چک برگشتی ذی ربط تا زمان تعیین تکلیف قطعی چک برگشتی و یا حداکثر به مدت 24 ماه، به بانک ارائه و سپس نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی اقدام می نماید.

در این شرایط بانک موظف است، ظرف پنج روز کاری، طی نامه ای تامین وجه چک را به اطلاع شخصی که گواهی نامه عدم پرداخت به نام وی صادر شده است، برای مراجعه به بانک و دریافت وجه چک، برساند.

ارائه حکم قضایی جهت رفع سوء اثر:این مورد که زمان بسیار طولانی ای را صرف میکند در شرایطی است که در صورت عدم اقدام مشتری نسبت به رفع سوء اثر، سابقه هر چک برگشتی صرفا پس از انقضای مدت هفت سال از تاریخ صدور گواهی نامه عدم پرداخت آن به صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می گرد.

نکته: پس از رفع سوء اثر اشخاص می توانند مجددا نسبت به دریافت و صدور چک بدون بروز هیچ مشکلی اقدام کنند.


مطالعه مقاله «هر آنچه از چک کیفری باید بدانید» به شما عزیزان توصیه می‌شود.

داشتن دسته چک بدون رفع سوء اثر 

 

با وجود سابقه بد در صدور چک و برگشت خوردن در صورتی که مراحل رفع سوء اثر صورت نگیرد، گرفتن دسته چک بعید است. اما در موارد نادری با مشروط به موارد خاصی مانند ارائه اظهارنامه مالیاتی ثبت‌شده نزد مرجع مالیاتی، ارائه لیست واریز حق بیمه ثبت‌شده در سازمان تأمین اجتماعی، خلل در امور فعالیت اقتصادی و تعطیلی واحد به جهت نداشتن دسته چک و عدم حفظ اشتغال و جلو گیری از تعدیل نیرو، میتوان به چنین اشخاص و واحد هایی دسته چک داد بدون اینکه رفع سوء اثر صورت گرفته باشد.

نکته: در راستای مراحل و راه های رفع سوء ار چک باید توجه داشت که هیچ موسسه و تبلیغاتی نسبت به رفع سوء اثر آسان و سریع نباید اعتماد کرد چرا که تمامی موارد غیر قانی هستند و با چنین افرادی برخورد قضایی میشود.

 

نتیجه گیری

 

سوء اثر چک از مواردی است که محدودیت های بسیاری را نسبت به صدور چک اجاد میکند ا این رو زمینه های غیر قانونی برای رفع ان به وجود آمده که خود می تواند محدودیت ها و مجازات های بیشتری را ایجاد کند. اما شما می توانید جهت برخورداری از روش های صحیح اقدام به رفع سوء اثر چک از وکیل چک گروه وکلای آهوپای مشورت بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *