کلاهبرداری اینترنتی

دادگاه صالح کلاهبرداری اینترنتی

میدانیم که پیشرفت در امر تکنولوژی و فضای مجازی سبب شکل‌گیری جرایمی شده‌است که درگذشتة نه‌چندان دور به این شکل وجود نداشتند. این جرایمکه البته مقصودمات جرائم کلاهبرداری اینترنتی است اخیرا مراجعه پرونده های زیادی به دادسرا و دستگاه قضایی داشته است، در این مقاله وکیل کلاهبرداری رایانه ای آهوپای قصد دارد توضیحاتی را درباره دادگاه صالح در این زمینه بدهد.

دادگاه صالح چیست؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که در هنگام شکایت از جرم باید به آن توجه شود ، این است که کدام دادگاه یا دادسرا صالح هستند . دادگاه صالح یعنی دادگاهی که طبق مقررات قانونی اجازه رسیدگی به پرونده را دارد . در رسیدگی به یک جرم ، به جز جرائمی که مستقیما در دادگاه مطرح می شوند ، ابتدا باید شکایت را در دادسرای عمومی و یا یکی از دادسراهای تخصصی ، مطرح کرد تا بعد از انجام تحقیقات مقدماتی توسط بازپرس و دادیار ، پرونده به دادگاه کیفری فرستاده شود و در آنجا حکم صادر می شود .

یکی از این جرائم ، جرم کلاهبرداری رایانه ای است. کسی که از وقوع جرم کلاهبرداری رایانه ای شکایت دارد باید ابتدا شکایت خود را در دادسرا مطرح کند  ؛ دادسرای صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری رایانه ای ، دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای است که در ناحیه 31 تهران قرار دارد .

این دادسرا به عنوان دادسرای صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری رایانه ای ، اقدام به بررسی های اولیه و تحقیقات مقدماتی می کند و در صورتی که بازپرس توانست ادله کافی برای اینکه جرم رخ داده است را بدست آورد ، با صدور قرار جلب دادرس ، آن را به دادگاه صالح می فرستد تا دادگاه برای آن حکم صادر کند.

روند پیگیری دادگاه صالح در کلاهبرداری اینترنتی

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری رایانه ای در رای وحدت رویه به شماره 729- 1/12/1391 هیات عمومی دیوان عالی کشور آمده است . طبق این رای : نظر به اینکه در صلاحیت محلی ، اصل صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و این اصل در قانون جرایم رایانه ای مستفاد از ماده 29 مورد تایید قانونگذار قرار گرفته است ، بنابر این در جرم کلاهبرداری مرتبط با رایانه ، هرگاه تمهید مقدمات و نتیجه حاصل از آن در حوزه های قضایی مختلف صورت گرفته باشد دادگاهی که بانک افتتاح کننده حساب زیان دیده از بزه که پول بطور متقلبانه از آن برداشت شده درحوزه آن قرار دارد صالح به رسیدگی است.

بنابراین می توان گفت دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری رایانه ای ، دادگاهی است که بانک افتتاح کننده ی حساب کسی است که از کلاهبرداری رایانه ای دچار ضرر شده است ، در آن حوزه قرار دارد. بعد از اینکه دادسرای جرائم رایانه ای پرونده را به دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری رایانه ای فرستاد ، دادگاه درباره آن حکم صادر می کند.

مجازات دادگاه صالح

مطابق با ماده 67 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382 مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای یک تا سه سال حبس و رد مال به صاحب آن و پرداخت جزا نقدی معادل مال ماخوذه می باشد . بنابراین مجازات این جرم شامل حبس ، رد مال و پرداخت جزای نقدی می باشد و دادگاه صالح آن را اجرا میکند.

توصیه های قبل از مراجعه به دادگاه صالح

اولین کاری که در مواجهه با کلاهبرداری رایانه باید انجام داد مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای است . این دادسرا وظیفه رسیدگی به جرائمی که در فضای مجازی و رایانه صورت گرفته را دارد . بعد از آنکه پرونده تشکیل شد و رسیدگی به جریان افتاد دادسرا برای بررسی بیشتر موضوع ، آن را به پلیس فتا ارجاع می دهد. پلیس فتا وظیفه تامین امنیت و مقابله با جرائمی مثل کلاهبرداری های اینترنتی ، جعل داده ها و عناوین ، سرقت اطلاعات ، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه ها ، هک و نفوذ به سامانه های رایانه ای و اینترنتی ، هرزه نگاری و جرائم اخلاقی و برخی از جرایم سازمان یافته اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را داراست.

البته راهکار ساده تری هم برای ارائه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی وجود دارد . در صورتی که جرمی علیه شما در فضای مجازی اتفاق افتاد می توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ( فتا ) مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید . در این بخش مشخصات ، نشانی و شماره شما ثبت می گردد و پلیس فتا در اولین فرصت با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری می کند . همچنین می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و از این طریق شکایت خود را تنظیم کنید.

نتیجه گیری

کلاهبرداران اینترنتی با ایجاد اختلال در فضای مجازی سعی به اخاذی یا ایجاد مشکل و در نهایت سواستفاده از کاربران را در سطح اینترنت دارند بنابر این پیگیری دادگاه صالح در اینجا از نکات کلیدی عدم موفقیت کلاهبرداران اینترنتی است و پیگیری وکیل کلاهبرداری اینترنتی میتواند بسیار راه گشا باشد؛ چنانچه در این مورد سوال دارید میتوانید با وکلای آهو پای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *