جعل چک

جعل چک

امروزه در بسیاری از معاملات تجاری ترجیح بر آن است که به جای وجه نقد که مشکلات و محدودیت های بسیاری دارد از چک استفاده شود و به دنبال آن هم قوانین مربوط به نقل و انتقالات چک در حال تکامل و توسعه مندی است. به همین دلیل است که افراد باید موارد خواسته شده را رعایت کنند زیرا در صورت عدم رعایت ضوابط مربوط به چک در قانون تجارت، ممکن است تخلف به بار آید.

البته چک هم مانند دیگر ابزار های مورد استفاده در مبادلات میتواند زمینه جرائم و کلاه برداری بسیاری را فراهم سازد و اشخاص بسیاری را با ضرر رو به رو کند. وکیل چک و سفته آهوپای در نظر دارد یکی از ترفندهایی که امروزه بسیاری از کلاه برداران به کار میبرند را معرفی کند تا با اطلاع رسانی و شناسایی راه های آن از بسیاری از تخلفات جلوگیری شود.

جعل چک چیست و چگونه صورت می گیرد؟

 

جعل درواقع، تقلب در حقیقت یک سند ، نوشته یا هرچیز دیگری می باشد. جعل امضای چک از زمان پیدایش چک و اسناد رخ میداده است و به دلیل حساسیت و اهمیت زیاد آن ، اشخاص اقدام به جعل کرده تا بتوانند برای رسیدن به اهداف خود از ان سوء استفاده کنند.

در جرم جعل امضای پشت چک ، فرد به عنوان مجرم علیه آسایش عمومی شناسایی و معرفی می گردد زیرا این امر اعتماد عموم مردم را نسبت به اسناد عمومی و چک ها ازبین برده و آسایش مردم را خدشه دار میکند.به دلیل سلب آسایش عمومی و وارد شدن ضرر مالی به افراد ، قانون این امر را بدون مجازات نگذاشته است.

دلیل اصلی وقوع جرم جعل امضای چک این است که فرد جاعل قصد دارد فرد دیگری را به اشتباه انداخته و وی را گول بزند تا با ارائه چک جعلی ، مالی را در اختیار وی قرار دهد.پس چک و امضای شخص دیگری را جعل کرده تا از اعتبار او سوء استفاده کند.

قانون عمل دست بردن در چک را جرم می داند که ممکن است حتی دست بردن در مبلغ چکی باشد که از قبل امضا شده است که این کار نیز جرم خواهد بود ، همچنین جعل امضا دیگری نیز از مصادیق جرم جعل چک است و جعل کننده امضا معمولا کسی خواهد بود که با امضای صاحب چک آشنا است و چک را سرقت و امضا را جعل کرده است.

وقتی امضای پشت چک جعل می شود ، درصورتی که امضا شبیه سازی شود ، مشخص می شود که فرد جاعل آشنا می باشد ، لذا راحت تر می توان مجرم را به دام انداخت اما زمانی که امضاء پشت چک با امضایی غیر از امضا صاحب چک امضا می شود ، مشخص می شود که جاعل غریبه است و به دام انداختن وی مشکل تر خواهد بود.

اثبات جعل چک و شکایت از آن چگونه است؟ 

 

برای شکایت از جعل امضای چک ابتدا باید برای طرح شکایت کیفری به دادسرای محلی که جعل در آن صورت گرفته مراجعه و شکایت نامه تنظیم کنید، پس از آن چک جهت کارشناسی به کارشناسان خط نگاری ارجاع خواهد شد و جعلی بودن آن مشخص خواهد گردید. شخصی که از اون شکایت میشود میتواند هرگونه اتهامی را انکار کند. لذا اثبات ادعا در خصوص جعل با شاکی است و فرد شاکی باید اثبات کند که ایشان جعل امضا کرده اند و کارشناسان قادر به مشخص کردن جاعل نیستند.

در موضوع جعل چک سفید امضا، صاحب امضا باید اثبات کند در امانتی که به دیگری سپرده، خیانت شده است و از هر مدرکی می‌تواند در اثبات این ادعا کمک بگیرد. در جرم جعل چک سفید امضا، چون ممکن است دارایی‌های امضاکننده مورد تعرض قرار گیرد، تا اثبات این ادعا، چک از درجه اعتبار ساقط می‌شود و اگر ادعا اثبات نشود، سندیت چک به حالت اولیه خود برگردانده می‌شود.

اگر در مواردی، فردی به اکراه و اجبار مجبور به امضای سندی سفید امضا شود، این جرم علاوه بر جرم جعل، جزو جرائم خاص خواهد بود که به‌طور جداگانه‌ به آن رسیدگی خواهد شد. حتی زمانی که برگه یا چک سفید امضا به منظوری غیر از آن‌چه توافق شده است، تنظیم شود، باز جرم جعل انجام شده است و اگر فردی به درخواست دیگری، مطلبی خلاف واقع در بالای چک سفید امضا درج کند، خود درج‌کننده مطلب و استفاده‌کننده از این نوشته، هر دو مرتکب جرم شده‌اند و بر اساس قانون، مورد مجازات و تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

مراحل شکایت جعل چک توسط وکیل چک و سفته

 

در امر جعل چک وکیل مناسب میتواند بسیار امر شکایت را تسهیل کند و زود تر از زمان پیش بینی شده افراد را به حق و حقوق خود برسانند و درصت موفقیت پیگیری پرونده را بالا تر ببرند. شما میتوانید با تماس و مشاوره با وکیل چک و سفته آهوپای، پس از توافقات و ارائه مدارک از جمله سندی که جعل شده است، و راه حل قانونی و اثبات آن را به وکیل چک و سفته و بسپارید.

جعل چک چه مجازاتی دارد؟

 

در ماده ی ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی ، مصادیق جرم جعل مشخص شده است که از جمله ؛ ساختن سند و جعل امضا یا مهر دیگری و خراشیدن و تراشیدن ، یا تغییر در تاریخ سند جرم محسوب شده است ، در این ماده مرتکب جعل چک ، علاوه بر اینکه باید خسارتی را که از راه جعل چک به کسی وارد کرده جبران کند ، طبق قانون به شش ماه تا دو سال حبس و سه تا دوازده ملیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد. از آنجا که چک یک سند خصوصی محسوب میشود ، قانون به دارندگان دسته چک توصیه کرده که تا حد ممکن آن را در دسترس دیگران قرار ندهند تا کسی از آن استفاده نکند یا از قبل اقدام به امضا کردن چک بدون قرار دادن مبلغ در آن نکنند تا کسی با استفاده از این چک مبادرت به امر کلاهبرداری از دیگران نکند.

سخن آخر 

 

متاسفانه به دلیل اینکه چک سندی است که عمدتا دستی به ثبت میرسد و به امضای افراد نیاز است از این رو توصیه میشود صاحب حساب امضائی داشته باشد که به سادگی نتوان آنرا جعل کرد البته امضای شلوغ و پر خطوط هم ممکن است هنگام تعیین اصالت دردسر ساز شود، امضاء چک انحصاری باشد این امر باعث می‌شود که از نمونه امضاء شما افراد کم تری مطلع شوند .

یا اینکه برای صدورچک از خودکار اختصاصی که مخصوص تحریر و امضاء چک باشد استفاده شود و دسته چک و یا برگ چک را در دسترس دیگران قرار ندهید و معمولا به صورتی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن برای دیگران غیر ممکن یا سخت باشد البته راهکارهای ذکرشده می‌تواند کمکی برای جلوگیری از ارتکاب جعل امضاء شود لیکن به طور قطع نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.در صورت هر گونه سوال و مشاوره میتوانید با وکیل چک و سفته گروه وکلای آهوپای تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *