تصادف با موتور سیکلت

همه چیز درباره تصادف با موتور سیکلت

تصادفات رانندگی سالانه باعث کشته و زخمی شدن بسیاری از افراد می شوند. موتورسیکلت سواران سهم قابل توجهی در بروز حوادث ترافیکی و رانندگی داشته و بیشتر از سایرین در معرض خطر آسیب و مرگ و میر قرار دارند که عوامل بسیاری چنین سهل انگاری ها را تشریح میدهد. وکیل تصادف رانندگی آهوپای جهت کمک و اطلاع رسانی در این مورد، به محور های اصلی بحث پرداخته است.

نحوه رسیدگی به تصادفات موتور سیکلت

همانطور که پیداست در ارتباط با تصادفات قوانین مشخصی وجود دارد که به علت شمار بالای تصادفات اتوموبیل ها ، با نحوه برخورد قانون با آن آشناییم. اما باید گفت بسیاری از قوانین در ارتباط با تصادفات موتور سیکلت ها هم صدق میکند چنانچه به عنوان مثال فردی در یک تصادف مقصر شناخته شود و بی مبالاتی یا بی احتیاطی یا عدم رعایت قانون یا عدم مهارت او علت تصادف باشد و تصادف باعث ایجاد صدمه بدنی شده باشد، دادگاه موظف است مجازات چنین شخصی را تشدید کند. بنابراین می توان گفت جریمه رانندگی بدون گواهینامه موتور برای فردی که تصادف کرده باشد و عدم مهارت او به دادگاه هم اثبات شده باشد، به طور حتم اعمال می شود.

این جریمه می تواند 1 تا 5 سال محرومیت از رانندگی باشد. البته در صورتی که راننده بدون گواهینامه مقصر تصادفی شناخته شده باشد و خودرو بیمه نامه معتبر داشته باشد، بیمه گر موظف به پرداخت خسارت‌هایی است که به واسطه بیمه نامه تعهد کرده است.

همچنین طبق ماده 16 رسیدگی به تخلفات رانندگی، واحدهای اجراء احکام کیفری موظفند کلیه آراء مربوط به تصادفات منجر به فوت یا جرح را به راهنمایی و رانندگی اعلام نمایند و در صورتی که حکم صادره متضمن محرومیت از رانندگی باشد، گواهینامه رانندگی مربوطه را نیز أخذ و ارسال نمایند. راهنمایی و رانندگی مکلف است سامانه‌ای را ایجاد نماید تا کارشناسان تصادفات بتوانند سابقه تصادفات قبلی افراد را به مراجع قضائی رسیدگی‌کننده اعلام نمایند. برای اطلاع از نحوه دیه و خسارت میتوانید مقاله قانون دیه در تصادفات رانندگی منجر به جرح یا فوت چگونه است؟ را مطالعه کنید که واضح است عواملی مانند نداشتن کلاه ایمنی، گواهینامه و موارد این چنینی بر شدت مجارات آن تاثیر دارد.

تصادف موتور بر اثر شرب خمر و حالت روانی غیر عادی

طبق ماده6 قانون بیمه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت نماید.

تخلفات موتور سیکلت ها در سطح شهر

لازم به ذکر است که در عین حال اینکه برخی از راکبان موتورسیکلت خود را مقید به قانون می دانند اما در کنار این عده ای هم، تخلفات بسیاری را با عادی سازی آن برای خود انجام میدهد؛ برای مثال به عبور از چراغ قرمز، پیاده روها، پارک در هر محدوده ای، بی توجهی به علایم و تابلوها، پیچیدن خطرناک در بزرگراه ها، لایی کشیدن ها، تک چرخ زدن ها، عدم استفاده از کلاه ایمنی، حمل بارهای سنگین و خارج از عرف و سایر تخلفات دیگر می دانند و به تذکر پلیس توجهی ندارند . با وجود اینکه پلیس استفاده از کلاه ایمنی را برای راکبان موتورسیکلت اجباری کرده است اما هستند افرادی که همچنان از استفاده از این وسیله سر باز میزنند و در حد نشان دادن به پلیس برای جریمه نشدن و عدم توقیف موتور، به صورت نمایشی از آن استفاده میکنند.

نقش بیمه در تصادفات موتور سیکلت ها

با توجه به اینکه موتور سیکلت ها سهم زیادی را در تلفات ناشی ازتصادفات دارند میتوان گفت که موتورسیکلت یکی از خطرناکترین وسایل حمل و نقل است. ریسک استفاده از موتورسیکلت 20 برابر خودروست، در کشور ما میزان استفاده از موتور رو به افزایش است و سالانه 5 تا 6 هزار نفر براثر تصادفات موتورسوران جان خود را از دست می دهند. بنابر این با توجه به افزایش شمار خسارت های جانی و مالی باید سیاست مناسب برای پوشش بیمه در نظر گرفته شود که مطالبات خاص خود را میطلبد و طی این سال ها در دست برسی و در نظر گرفتن بودجه کافی بوده است. برای اطلاع از جزئیات بیمه مهمی مانند بیمه شخص ثالث پیشنهاد میشود مقاله بیمه شخص ثالث، مهم ترین رکن در تصادفات رانندگی را مطالعه فرمایید.

 

نتیجه
تحقیقات مختلفی نشان از علت های دخیل در تصادفات موتور سیکلت دارند و عواملی نظیر جنس ، سن کم، استفاده از موتورسیکلت به عنوان وسیله کار، نوع پوشش ایمنی، نداشتن حالت عادی حین هدایت وسیله و همچنین عدم بکارگیري تجهیزات حفاظتی و عدم رعایت نکات فنی و ایمنی استاندارد روز به روز به افزایش آمار های منفی دامن میزند. نکته باقی مانده این است که در این راستا بسیاری از افراد، پس از حوادث نحوه برخورد قانونی و پیگیری آن را نمیدانند که خود این امر منجر به مشکلات دیگری میشود. از این رو شما در هر زمان میتوانید برای رسیدن به پاسخ سوالات خود با وکیل تصادفات آهوپای ارتباط برقرار کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *