تامین دلیل در تصادفات رانندگی

تامین دلیل در تصادفات رانندگی

اثبات حق و حقوق در تصادفات رانندگی جزء یکی از دشوار ترین فرایند ها در قانون است و پیچیدگی های خاص خود را دارد و بی اطلاعی از می توان مانع از دریافت حق و حقوق افراد شود و زحمت آن علاوه بر جبران خسارت دوچندان می شود. یکی از موارد مهم در این زمینه ؛ تامین دلیل در تصادفات رانندگی می باشد که به محتوای این موضوع خواهیم پرداخت .

تامین دلیل چیست؟

هنگامی که دعوی یا شکایتی در محاکم طرح می شود ؛ علاوه بر عناصری همچون محق بودن، راستی و صداقت، توانایی و مهارت طرفین یا وکلای آنان در فن دفاع، یکی از مهم ترین مؤلفه‌هایی که شاید به جرأت بتوان گفت تعیین سرنوشت دعوی در گرو آن است ، دلایل اثبات دعوی برای طرفین خواهد بود. بدین ترتیب هر طرفی که دلایل و اسناد بیش‌تر و معتبرتری برای اثبات ادعای خود داشته باشد، به احتمال زیاد پیروز دعوی خواهد بود.

چه بسا همه دیده‌ایم که در موضوعات فراوانی، فردی که در حقیقت حق با اوست یا به عبارتی محق و ذی‌حق اصلی اوست، به دلیل نداشتن مستندات و دلایل مناسب کافی، در واقعیت محکوم شده و به حق خود نرسیده است. لذا یکی از مهمترین امور در تعیین استراتژی پرونده‌ها، مدیریت دعوی (ادعا) می باشد.

در مدیریت دعاوی، مؤلفه‌های مختلفی وجود دارد اما یکی از آن‌ها ارزیابی و اعتبارسنجی اسناد موجود و در صورت لازم تثبیت و در حاشیه امن قرار دادن دلایل است.

تامین دلیل در تصادفات رانندگی

منظور حفظ دلایل موجود در صحنه اختلاف است برای اینکه در اینده دسترسی به این دلایل مخدوش نشود. اعم از اینکه این مدارک در دست ذینفع باشد یا شخص خوانده.

مهم ترین شرط تامین دلیل این است که دلیل وجود داشته باشد و شخص احتمال دهد که دسترسی به این دلایل در اینده معتذر می شود اگر این احتمال منتفی باشد و دلایل در زمان مشخص خودش در دسترس باشد نباید درخواست تامین داد.

مرجع صالح تامین دلیل شورای حل اختلاف محلی است که دلائل در حوزه آن قرار دارد . اگر شورا حل اختلاف نبود رسیدگی با دادگاه است.

درخواست تامین دلیل در تصادف

برای درخواست تامین دلیل در تصادف شما می توانید بعد از وقوع تصادف ، خواهان باید به شورای حل اختلاف مراجعه نماید و دادخواست تامین دلیل را تکمیل نماید . کارشناس تصادفات شورا به بررسی دلایل و مدارک می پردازد و آنها را ثبت می کند و با صدور یک قرار کارشناسی وجود دلایل و مدارک را در زمان درخواست تامین دلیل تایید می کند.

از موارد درخواست تامین دلیل در تصادفات رانندگی می توان به تصادفات منجر به جرح یا تصادفات منجر به قتل و یا تصادفاتی که در آن هیچ یک از طرفین خود را مقصر نمی داند ، اشاره کرد .

در این موارد نیز چون موضوع از طریق مراجع قضایی باید پیگیری شود ، خواهان دعوی می تواند از شورای حل اختلاف درخواست کارشناس تصادفات کند.

درخواست تامین دلیل در تصادفات رانندگی هم می تواند کتبی و هم شفاهی باشد و همینطور می تواند هم قبل از اقامه دعوی و هم در حین رسیدگی به دعوی مطرح شود . در برگه درخواست تامین دلیل ، در قسمت خواهان باید مشخصات متقاضی ، در قسمت خوانده مشخصات طرف مقابل و در قسمت شرح درخواست موضوع دعوی و اوضاع و احوال و شرایطی که منجر به درخواست تامین دلیل شده است باید ذکر شود.

 


مطالعه مقاله « کلاهبرداری در معاملات خودرو » به شما توصیه می‌شود.


تامین دلیل در تصادف اجباری است؟

با توجه به تعریف تامین دلیل و توجه به ذات آن و اقدامات طرفین، اجباری برای تامین دلیل از طرف شخص ذینفع نمی باشد بلکه باتوجه به اوضاع و احوال برای فراهم کردن موجبات طرح دعوا یا دفاع از خواسته و ادعای خویش اقدام به تامین دلیل می کند.

با توجه به جوانب زیاد موارد اعتراض به تامین دلیل و وابستگی آن به شرایط دعوی و طرفین آن، توصیه می گردد از حضور یک وکیل در کنار خود یا مشورت با یک مشاور حقوقی کمک بگیرید.

وجود وکیل متخصص و با تجربه در این زمینه، به تامین دلیل یا مشاوران متخصص در این زمینه در کنار شما، با کمترین زمان و هزینه نتیجه ی مطلوب را برایتان حاصل میکند. که در این جهت می توانید با گروه وکلای آهوپای تماس حاصل فرمایید.

هدف از تامین دلیل در تصادف چیست؟

هدف از تأمین دلیل حفظ دلیل است و میزان ارزش آن با تشخیص دادگاه تعیین می‌شود . تأمین دلیل اقدامی پیشگیرانه است و حتی می‌توان در قالب دستور موقت درخواست تأمین دلیل کرد.

ارزش هر آنچه صورت‌برداری می‌شود یا نظر کارشناسی در خصوص آن اخذ می‌شود یا از شهود تحقیق می‌شود از لحاظ ماهوی نسبت به دعوای مورد نظر خواهان در تأمین دلیل مورد نظر نیست. صرف تأمین دلیل از ادله مورد نظر، دلیل حقانیت استفاده‌کننده از این دلایل در دعوای مربوط نیست.

سخن آخر

در ماده ۱۴۹ آئین دادرسی مدنی به تامین دلیل سفارش شده است و به افراد توصیه می شود برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق خود به ویژه در تصادفات رانندگی از تامین دلیل بهره بگیرند تا به هر دلیلی اگر مشکلی پیش آمد اسناد کافی برای اثبات ادعا موجود باشد.

 

برای کسب مشاوره در خصوص تصادفات رانندگی ؛ با ما در ارتباط باشید.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *