تصادف ساختگی

بررسی جرم تصادف ساختگی

در این روزها به تناسب پیگیری جرائم قانونی و دشواری اجرای ترفندهای مجرمانه، همانقدر هم برخی سوء استفاده های جدیدی به دنیای جرائم راه بازکرده اند که یکی از این موارد ساخت صحنه تصادف به صورت دروغین استکه افراد به دنبال آن میخواهند از یک تصادف ساختگی سود ببرند؛ در سال های اخیر موارد بسیاری مشابه این جرم درکشور شناسایی شده اند. در این مقاله که توسط وکیل تصادف رانندگی  گرد آوری شده است قصد داریم با دادن اطلاعاتی پیرامون تصادفات، به تشریح این جرم بپردازیم.

تصادف دروغین چگونه ساخته میشود؟

 

افراد سودجو گاهی با صحنه‌سازی و تصادف ساختگی اقدام به پرونده‌سازی برای اخذ خسارت از بیمه می‌کنند که پیگیری‌ها در برخی موارد به شناسایی باندهای حرفه‌ای منجر شده است. در تصادفات ساختگی، افراد یا خودشان صدمات را وارد می‌کنند یا گاهی اوقات توسط افراد حرفه‌ای که تخصص دارند صدمات شدید و خطرناکی مانند شکستگی استخوان و جراحات متعدد و شکستگی دندان‌ها و سایر موارد روی بدن افراد ایجاد می‌شود تا از بیمه خسارت بگیرند. معمولا در این نوع تصادفات ساختگی، از خودروهای قدیمی و فرسوده استفاده می کنند. بخش دیگری از تخلفات این بخش نیز مربوط به تبانی و سندسازی برای اخذ خسارت تصادف است به طوری که هیچ تصادفی رخ نمی‌دهد، اما برای اخذ خسارت بیمه، سندسازی می‌شود. همچنین گاهی اوقات، تصادف واقعی رخ می‌دهد، اما در اعلام رقم خسارت، تخلف شده و رقم بیشتری اعلام می‌شود تا از این طریق، فرد خسارت دیده، غرامت بیشتری دریافت کند. نکته جالب توجه در تصادفات ساختگی با هدف اخذ خسارت بیمه این است که افراد متخلف، تلاش می‌کنند که تصادف را در استان هایی غیر از استان محل سکونت خود انجام دهند. علت تمایل به انجام تصادف در استانی غیر از محل سکونت این است که در زمان وقوع تصادف در استانی دیگر، سخت‌گیری زیادی درباره صحنه تصادف و سایر موارد انجام نمی‌شود؛ این افراد سودجو با نامه‌ای که از پزشکی قانونی استان محل وقوع تصادف دریافت کرده‌اند در شهر خود برای دریافت غرامت بیمه اقدام می‌کنند.

ساخت تصادف برای گرفتن خسارت از بیمه و مجازات آن

 

برخی افراد برای آن که از بیمه خسارت بگیرند اقدام به تصادف ساختگی می‌کنند، اما باید به این نکته توجه داشت که بر اساس ماده ۶۱ قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ این اقدام جرم انگاری شده است. مطابق با این ماده اگر کسی با انجام اعمال متقلبانه مانند صحنه سازی صوری تصادف، تعویض خودرو یا ایجاد خسارت عمدی، وجوهی را بابت خسارت دریافت کند، باید مجازات مقرر شده در قانون را طی کند. اگر فردی برای گرفتن خسارت از بیمه صحنه سازی تصادف را انجام دهد، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و جزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم می‌شود.

 


مطالعه مقاله «بیمه شخص ثالث مهم ترین رکن در تصادفات رانندگی» به شما توصیه می‌شود


فرایند شناسایی تصادفات جعلی

 

در صورت اثبات ساختگی بودن سانحه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، فرد مجرم شناخته شده و به مراجع قانونی معرفی می‌شوند. در این میان برخی‌ها ادعا می‌کنند که ساختگی بودن تصادف‌ها مشخص نیست اما کارشناسی تصادفات رانندگی، کاری علمی و حرفه‌ای است که در آن افسران کارشناس با توجه به محل تصادف، آثار و علایم موجود در صحنه تصادف، تطبیق نقاط برخورد ۲ وسیله با یکدیگر یا وسیله با عابر به شناسایی مقصر می‌پردازند. در خصوص تصادفات وسیله نقلیه با عابر پیاده نیز افسر کارشناس با توجه به مسیر حرکت عابر، مسیر حرکت خودرو، نقطه برخورد خودرو به عابر و ناحیه بدن آسیب دیده شخص اظهار نظر کارشناسی کرده و صحت و سقم تصادف را تایید می‌کند. بنابراین، چنانچه عده ای از افراد سودجو و فرصت طلب به هر دلیل و عنوانی قصد کلاهبرداری و اخاذی از طریق ایجاد تصادفات ساختگی را داشته باشند و افسر راهنمایی و رانندگی با توجه به تجربیات علمی، عملی و بهره‌ گیری از محاسبات دقیق به ساختگی بودن تصادف پی برد برابر قانون شخص متقلب به دلیل اقدام برای کسب مال نامشروع مجرم شناخته شده و مراتب صورت‌جلسه با مستندات تحویل مراجع قضایی می‌شود.

مجازات تصادف ساختگی

 

در خصوص مجازات تصادف ساختگی به گفته وکیل تصادفات آهوپای گفته میشود که برابر ماده 61 قانون جدید «هرکس با انجام اعمال متقلبانه مانند صحنه‌سازی صوری تصادف ، تعویض خودرو یا ایجاد خسارت عمدی، وجوهی را بابت خسارت دریافت کند به حبس تعزیری درجه 6 و جزای نقدی معادل 2 برابر وجوه دریافتی محکوم می‌شود.»
همچنین برابر ماده 62 همین قانون هرگاه شخص برخلاف واقع خود را به عنوان راننده وسیله نقلیه مسبب حادثه معرفی کند به مجازات حبس درجه 7 محکوم می‌شود، راننده نیز چنانچه در این امر تبانی کرده باشد به مجازات مذکور محکوم می‌شود. بنابراین صحنه‌سازی و تبانی در معرفی راننده در قانون جدید ییمه جرم‌انگاری شده و در صورتی که موضوع توسط کارشنان تصادفات محرز شود مرتکبین به عنوان مجرم شناسایی و تحویل مراجع قضایی می‌شوند.

سخن آخر

 

با بالاگرفتن شیوه های سودجویی باید دربرابر چنین ترفندهایی به مردم هشدار داد زیرا برخی برای سودجویی حاضر به وارد کردن صدمه به خود و وسیله نقلیه هستند. اما اگر شما هم به موارد مشابه گرفتار شدید میتوانید از طریق تماس با گروه وکلای آهوپای، از وکیل تصادفات آهوپای  مشورت بخواهید.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *