استرداد جهیزیه چگونه است ؟

استرداد جهیزیه چگونه است ؟

وقتی زن و مرد قصد جدا شدن داشته باشند ، بعد از تمام مراحل عاطفی بالاخره نوبت به جدا شدن مادی نیز می رسد. جهیزیه که روزی توسط زن یا خانواده او تهیه شده می تواند محل دعوا در مراحل طلاق باشد. استرداد جهیزیه موضوعی است که بسیار از خانم های در معرض طلاق به آن فکر می کنند. در این مطلب سعی کرده ایم قوانین پیرامون استرداد جهیزیه را مورد مطالعه قرار دهیم.

در ابتدا باید دو حالت بررسی شود:

1- استرداد جهیزیه بدون سیاهه

در این حالت زوجه باید برای استرداد جهیزیه خود دلایل و مدارکی را مبنی بر اینکه چه وسایلی را به خانه زوج برده است به دادگاه ارائه نماید که این دلایل می‌تواند یا فاکتورهای خرید لوازم جهیزیه باشد یا در صورت موجود نبودن آنها، شهادت شهودی باشد که جهیزیه و انتقال آن به منزل شوهر را مشاهده کردند و حاضر به ادای شهادت در دادگاه می باشند.

2- استرداد جهیزیه بر مبنای سیاهه

وجود لیست اقلام جهیزیه یا سیاهه، دعوای استرداد جهیزیه را سهل تر می‌کند. این لیست باید شامل فهرستی کامل از اقلام جهیزیه همراه با جزئیات آن باشد و بعد از انتقال به منزل شوهر به امضای وی برسد.

 

در خصوص چگونگی استرداد جهیزیه باید گفت که زن در هر زمان چه در هنگام زندگی مشترک، چه در حین طلاق و چه بعد از طلاق می تواند جهیزیه ای را که به منزل شوهر برده است مطالبه کند. زوجه برای استرداد جهیزیه خود باید دادخواست ای با عنوان دعوای استرداد جهیزیه به دادگاه ارائه نماید. توجه داشته باشید که اگر ارزش جهیزیه کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد باید دادخواست استرداد جهیزیه به شورای حل اختلاف ارائه گردد و در غیر این صورت دعوای استرداد جهیزیه در صلاحیت دادگاه خانواده است.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *