جرم مواد مخدر

ناگفته های موادمخدر (نحوه برخورد قانون، مجازات و …)

دخانیات به عنوان یکی از بزرگ ترین عوامل مرگ و میر در قرن۲۰، موجب شده است هرسال تقریبا یکصد میلیون از مردم جهان جان خود بر اثر مصرف مواد مخدر از دست بدهند. در کنار مباحث آسیب شناسی آن، استعمال مواد مخدر از حیث قانونی تاثیرات زیادی بر سیاست های حقوقی گذاشته است و از بعد های مختلف قابل برسی است که به همین منظور پیشنهاد میشود درباره پیچیدگی این امور از وکیل مواد مخدر آهوپای به منظور مشاوره دقیق مسائل خود اقداماتی را به عمل آورید.

اختلالات مصرف مواد مخدر

اختلال مصرف یا همان استفاده نامناسب عبارت است از مصرف یک دارو یا مواد مشابه برای مصرفی که مواد برای آن ساخته نشده است. معمولا وابستگی به این مواد باعث ضعف در توان استدلال، ادراک و در نهایت هوش و حواس میشود. تاکنون در جهان 12نوع ماده طبیعی و 1500نوع مخدر صنعتی شناخته شده است که از نظر قانونی دسته بندی جدیدی برای آن ها در نظر گرفته شده است که در ادامه به تعریف آن ها خواهیم پرداخت. اصولا مواد اعتیاد آور بر اساس تاثیر بر روی سیستم عصبی در سه گروه محرک ها، مخدرها و توهم زا تقسیم میشوند.

 

محرکها: محرکها بر روى سیستم عصبی و سایر دستگاههای بدن تأثیر میگذارند و در نتیجه فعالیتهای فکرى و بدنى مصرف‏ کننده را بیشتر کرده و او را به هیجان میآورند. از محرکهـای طبیعی میتـوان کوکائین، کافئین، کراک و از محرکهای مصنوعی، آمفتامینها و اکستازی ریتالین و ترامادول را نام برد.

 

مخدرها: این گروه از مواد شامل تمام موادی است که خاصیت منگی، بیحسی، بیدردی و تخدیرکنندگی دارند و مصرف آنها فعالیتهای دستگاه عصبی مصرفکننده را کند کرده و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنى او را سست میکنند. از مخدرهای طبیعى میتوان تریاک و شیره تریاک و از مخدرهای مصنوعی هروئین، متادون و انواع و اقسام قرصهاى مسکن و آرامبخش (کدئین) را نام برد.

 

قانون مبارزه با مواد مخدر

توهم زاها: با مصرف این مواد فرد دچار اوهام حسى و بصرى می‏شود و ممکن است صداهایی را بشنود و یا چیزهایی را ببیند که وجود خارجی ندارند. از توهمزاهای طبیعی میتوان فرآوردههای گیاه شاهدانه، حشیش، گـراس (علف، ماریجوانا، کنبیس و یا گل) و ماشروم و از تـوهمزاهای مصنوعی، ال.اس.دی و دی ام تی را نام برد.

 

نکته۱: با افزایش تولیدات مواد اعتیاد آور، قوانین حقوقی از جمله قوانین مربوط به کشت، توزیع و تولید، کشف و غیره هر روز دست خوش تغییر است. در این راستا توصیه میشود مقاله مجازات تولید، حمل و نگهداری موادمخدر صنعتی در ایران (راهنمای جامع)، مطالعه شود.

نکنه ۲: با توجه به ممنوعیت و برخورد قاطع در مورد مصرف مواد مخدر، این روز ها در ترکیب بسیاری از این مواد مانند ماری جوانا، جهش و تغییرات بسیاری به وجود آمده است که منجر به ضرر بیشتر و البته فزونی وابستگی میشود.(ماری جوانا که این روز ها در زمره مواد پر مصرف به ویژه میان قشر جوان قرار گرفته است، بحث گسترده ای را به دنبال دارد که برای آگاهی از شیوه های جرم انگاری آن، مطالعه مقاله مجازات کشت، نگه داری حمل و مصرف گل در ایران توصیه میشود.)

نحوه برخورد قانون چگونه است؟

همانطور که گفته شد ازدیاد و تنوع در این باب، مسائل حقوقی زیادی را در بر میگرد اما آنقدر وسیع هست که حتی برخی از آن ها هنوز جرم انگاری خاص خودش را ندارد؛ مثلا در قانون مجازات اسلامی در ایران، درباره استفاده از مواردی چون ماشروم جرمی صادر نشده و اخیرا پس از تایید آزمایشات پزشکی، جرمی برابر با ماریجوانا به آن نسبت داده میشود. با این وجود مجازات جرائم مربوط به مواد مخدر آنقدر سنگین میباشد که علاوه بر اختصاص دادگاهی خاص(دادگاه انقلاب) به این نوع جراِئم، طبق ماده ۴۷ قانون مجازات اسلامی، قاچاق و توریع گسترده مواد مخدر مشمول تعویق و تعلیق نمیشود بنا براین مواردی چون آزادی مشروط، عفو و… بسیار نادر میباشد.

همچمنین طبق ماده ۳۰۷ مجازات اسلامی، ارتکاب جنایت در حالت ناشی از مصرف موادمخدر و روانگردان، موجب قصاص است مگر اینکه ثابت شود استعمال فرد به اختیار خودش نبوده(مسلوب الاختیار) که در این صورت پای مواردی چون دیه و تعزیرات به میان می آید.اما اگر مشخص شود فرد برای عمل و هدف خاصی، که همان ارتکاب جنایت است خودش را از حالت عادی خارج ساخته و به آن علم داشته است، جرم آن عمدی محسوب میشود

پیوند چند مجازات در موارد خاصی درباره مواد مخدر

با الحاق ماده های مختلف در قوانین حقوقی، در برخی موارد، مجازات تا حدی سنگین میشود که تنها نمیتوان یک حکم را به آن نسبت داد؛ مثلا در یکی از موضوعاتی که کمتر به آن پرداخته شده اما با این وجود دغدغه قانون گذاران میباشد بحث اجبار و اکراه افراد و کودکان به مواد مخدر است که در صدور حکم اغلب بالاترین حد مجارات صادر میشود و علاوه بر جرائم مواد مخدر با مواردی چون کودک آزاری هم پیوند میخورد. بحث دیگر در رابطه با واردات مواد مخدر و داروهای روان گردان میباشد که به سبب وارداتی بودن از طریق موارد غیرقانونی، در تایین مجازات بحث قاچاق و مواد مخدر هم زمان در نظر گرفته مشود.

جمع بندی

در این یادداشت سعی شد به سیرقانونی برخورد با مواد مخدر پرداخته شود و در نهایت با برسی اجمالی بند های مختلف قانون، موارد کمتر به میان آمده در این موضوع کامل برسی شود. در آخر تاکید میشود که جنبه های قانونی در باب مواد مخدر حائز اهمیت و برسی جرائم آن احتیاج به متخصصین در این زمینه را دارد و به طبع آن شما میتوانید از طریق ارتباط با وکیل مواد مخدر آهوپای، از هرگونه سوال در این زمینه رفع ابهام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *