وکالت روابط نامشروع

رابطه نامشروع به عنوان یکی از جرایم منافی عفت در قانون مجازات اسلامی تعریف شده و از آنجا که متاسفانه ابعاد و مصادیق آن به طور شفاف در قانون بیان نشده است جز یکی از سخت ترین و پر چالش ترین دعاوی و جرایم کیفری برای وکلا محسوب می شود.


وکیل روابط نامشروع باید تخصص و تجربه مناسبی در پرونده های مربوط به این مفاسد اخلاقی و دعاوی کیفری داشته و جدا از آن توانایی گفتگو و فن بیان بالایی نیز داشته باشد.


با توجه به رواج این دست از جرایم مثل تجاوز به عنف، روابط نامشروع، خانه فساد و… در جامعه، قانون‌گذاران حساسیت زیادی در تبیین مجازات برای این جرایم در نظر گرفته اند که در ادامه به مجازات جرایم روابط نامشروع اشاره خواهیم کرد.

وکیل روابط نامشروع

مجازات جرایم روابط نامشروع

طبق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی که در بخش تعزیرات مشخص شده است، مجازات روابط نامشروع، تا ۹۹ ضربه شلاق خواهد بود. اگر رابطه نامشروع به اجبار انجام شود، مجازات فقط نسبت به اکراه کننده اعمال خواهد شد.

 

نکته: مجازات شلاق در جرایم روابط نامشروع قابل تبدیل به جریمه نقدی می‌باشد که البته میزان آن با توجه به شدت و حدت جرم متغیر و به عهده دادگاه می‌باشد.

 

جرایم روابط نامشروع متاسفانه امروزه در جوامع مختلف بسیار رواج پیدا کرده است و از آنجا که این جرایم به طور مستقیم با ابرو و حیثیت افراد ارتباط دارد، اغلب مردم در پی مخفی نگاه داشتن بوده و به مراجع قضایی مراجعه نمی‌‌کنند. 


همین قضیه یکی از عواملی است که موجب شده است این جرایم اغلب مخفی مانده و یا به روی آن سرپوش گذاشته شود که نتیجه آن عدم مجازات افراد سودجو می باشد.

جرم روابط نامشروع از جمله جرایمی است که نیاز به شکایت شاکی خصوص نداشته و نیروی انتظامی یا دادستان می‌تواند در صورت مشاهده در این مسائل دخالت کنند.از آنجا که این جرم جز جرایم مخالف شرع می باشد و موجب جریحه دار شدن وجدان عمومی می‌شود، حتی با رضایت شاکی، رسیدگی به آن متوقف نخواهد شد.

وکالت جرایم روابط نامشروع

جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی امکان پذیر است؟

 

اکثر قضات بر این عقیده اند که اعمال منافی عفت غیر از زنا، نیاز به برقراری رابطه فیزیکی نداشته و هرگونه برقراری ارتباط که برخلاف موازین شرعی باشد از مصادیق جرم رابطه نامشروع می‌باشد.

 

 

طبق مواد ۶۶۷ و ۶۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، اپراتورهای تلفن همراه موظفند اطلاعات مشترکان خود را را تا ۶ ماه ذخیره کنند بنابراین اطلاعات تماس یا متن پیامک های مربوط به ۶ ماه قبل معمولا نگهداری نمی شود و در دادگاه با دستور قاضی قابل پیگیری می‌باشد.

چطور جرایم روابط نامشروع را اثبات کنیم

 

متاسفانه اثبات جرم روابط نامشروع کمی دشوار می‌باشد،‌برای همین به شما توصیه میکنیم حتما قبل از هر اقدامی با وکیل دادگستری روابط نامشروع مشورت کنید.
اما به طور کلی بهترین راه اثبات این جرم این است که خود فرد به این عمل اقرار کند و مجازات ان هم در نظر بگیرد.
راه دیگر اثبات چنین پرونده هایی مانند بسیاری از دعاوی و جرایم شهادت شاهد و نفر سوم می‌باشدکه معمولا اثبات جرم از این طریق بسیار سخت و ناممکن است.
وجود عکس، فیلم، پیامک، پیام های انلاین و… راهی برای اثبات جرم روابط نامشروع بوده و البته وقتی اثر بخش خواهند بود که قاضی نسبت به رابطه نامشروع آگاه شود.

بر طبق ماده ۶۳۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد( بر هم محرم نباشند)، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل ( در آغوش کشیدن) و یا مضاجعه (بوسیدن) شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.

مشاوره حقوقی و کیفری روابط نامشروع

جرایم مروبط به برقراری روابط نامشروع جز دعاوی کیفری بوده و شکایت از آن در تهران و شهرستان ها با هم متفاوت است، بدین صورت که جرم روابط نامشروع در تهران از طریق دادسرای ارشاد تهران و در شهرستان ها از طریق دادسرای عمومی ثبت و پیگیری می‌شود.

توجه:

وکیل روابط نامشروع می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و پرداخت هزینه دادرسی شکایت خود را از جانب موکل ثبت کند تا در ادامه تحقیق در مورد جرم آغاز و با احراز آن پرونده به دادگاه های ارشاد و یا دادسراهای عمومی ارسال شود.

وکالت و مشاوره حقوقی جرایم روابط نامشروع

اگر طرفین متهم به برقراری رابطه نامشروع دفاعیاتی داشته باشند که آن ها مبرا از عنصر معنوی جرم و همچنین انجام عمل حرام کند، دیگر موردمجازات قرار نخواهند گرفت.
وکلای کیفری روابط نامشروع در این زمینه می توانند با جمع آوری شواهد و مدارک، تکیه بر قانون و تجربه بالای خود در مختومه کردن پرونده های دعوای کیفری میتوانند حکم تبرئه را از دادگاه بگیرند.


شما می‌توانید از طریق لینک زیر و یا مراجعه به دفتر گروه وکلای آهوپای، از مشاوره های ارزشمند وکلای دادگستری ما در زمینه جرایم و دعاوی روابط نامشروع بهره مند شده و در جهت احقاق حق و تبرئه خود از اتهامات و شکایات وارده از نظرات و راهنمایی های وکلای ما استفاده کنید.

 

 

وکالت دعاوی روابط نامشروع