اجرای ثبت چک

دریافت مبلغ چک برگشتی از طریق اجرای ثبت

برای بسیاری از افراد پیش آمده است که وقتی جهت دریافت مبلغ چک به بانک مراجعه میکنند با مشکل عدم موجودی کافی در از سمت صادر کننده چک مواجه میشوند. در اینجا، به گمان افراد مرحله ای طاقت فرسا به منظور وصول چک و در نهایت دریافت پول خود، انتظارشان را میکشد. اما وکیل دعاوی مالی و وکیل چک آهوپای با معرفی راهی نه چندان سخت تحت عنوان استرداد چک از اجرای ثبت، راه را برای دستیابی افراد به هدف خود هموار میکند.
چک، سندی لازم الاجراست.

لازم الاجرا بودن سند های تجاری مبین حالتی است که درباره چک هم صدق میکند؛ به این معنا که دارنده چک از نظر ارزشی حق دارد در برابر وصول نشدن مبلغ درج شده اقداماتی نظیر شکایت، ممنوع الاخروج کردن شخصی که چک را صادر کرده و مراجعه به اجرای ثبت را انجام دهد.

وصول چک با اجرای ثبت چیست؟

دریافت و وصول چک از طریق اجرای ثبتی، بر آن است که اگر چکی برگشت خورد، فرد میتواند با مراجعه به ادارات اجرای ثبت درخواست توقیف مال فرد صادر کننده ی چک را بدهد و بانک مکلف است که گواهی عدم پرداخت یا برگشت چک را جهت تسهیل در روند کار صادر کند و اقداماتی نظیر مطابقت دادن امضا هارا انجام دهد، در غیر این صورت اداره ثبت به تقاضای دارنده چک ترتیب اثر نخواهد داد.طبق آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی از مراجع لازم الاجرا درخواست اجرای مفاد اسناد رسمی در مورد وجه یا مال موضوع قبوض اقساطی و سایر مواردی که صدور اجراییه بر عهده ثبت محل یا اداره اجرای ثبت می‌باشد که از طریق دفترخانه اسناد رسمی صورت می‌گیرد. نحوه پذیرش و اقدام نسبت به درخواست اجراییه از دفاتر اسناد رسمی مطابق شیوه‌نامه‌ای است که به تصویب رییس سازمان ثبت خواهد رسید.

 

همچنین در قانون صدور چک آمده است که چک‌‌های صادر شده تنها شامل بانک‌هایی که طبق قوانین ایران در داخل کشور دایر شده می‌شوند .دارنده چک در صورت مراجعه به بانک و عدم دریافت تمام یا قسمتی از وجه آن به علت نبودن محل یا به هر دلیل دیگری که منتهی به برگشت چک و عدم پرداخت گردد می‌تواند طبق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به اجرای اسناد رسمی وجه چک یا باقیمانده آن را از صادرکننده وصول نماید.

 

تبصره: دارنده چک می‌تواند محکومیت صادرکننده را نسبت به پرداخت کلیه خسارات و هزینه‌های وارد شده که مستقیما و به طور متعارف در جهت وصول طلب خود از ناحیه وی متحمل شده است، اعم از آنکه قبل از صدور حکم یا پس از آن باشد، از دادگاه تقاضا نماید. در صورتی که دارنده چک جبران خسارت و هزینه‌های مزبور را پس از صدور حکم درخواست کند، باید درخواست خود را به همان دادگاه صادرکننده حکم تقدیم نماید.
نکته: تنها چک هایی را میتوان به شیوه ثبتی استرداد کرد که وجه چک در صورت به اجرا گذاشتن توسط بانک پرداخت شود و نه موسسات مالی و اعتباری.

 

چک اجرای ثبت

شرایط اجرای ثبتی چک

همانطور که گفته شد هرنوع چک یا سند تجاری ای قابلیت اجرا و پیگیری ثبتی را ندارد و منوط به شرایط زیر است:

۱) صادرکننده ی چک اموالی داشته باشد، و دارنده ی چک نیز آن اموال را به اجرای ثبت معرفی کند؛ لازم به ذکر است که دارنده چک در بازه زمانی مشخصی مهلت معرفی اموال را دارد و اگر از آن حد بگذرد هزیینه اجراییه را خود او پرداخت کند.

۲) فقط علیه صادرکننده ی چک امکان پذیر است؛ یعنی اگر چک طی ظهر نویسی های متعدد دست به دست شده باشد و نهایتا توسط فرد آخر برگشت زده شود، باید نسبت به فرد صادر کننده اول به دوایر اجرای ثبت رجوع کند.

۳) لاشه ی چک هم در این مرحله، از دارنده ی چک دریافت می شود.

 

ادامه فرایند استرداد چک

اداره اجرایی، پس از تشکیل پرونده، مفاد اجراییه را به صادر کننده چک میرساند. بدهکار موظف است در مدت ۱۳ روز از تاریخ ابلاغ، بدهی خود را بپردازد و یا اموالش را به اداره اجرا معرفی کند. در صورتی که بدهکار به اختیار خود بدهی را نپردازد، دارنده چک میتواند با معرفی اموال وی به اداره اجرا، بازداشت اموال و در نهایت وصول طلب را از این محل تقاضا کند و در نهایت اداره ثبت آن اموال را پس از قیمت گذاری به مزایده میگذارد.

نکته: اموال معرفی شده نباید جزو مستثنیات دین باشد( اموال مورد نیاز و ضروری خود فرد)، وگرنه اداره اجرا از توقیف آن خودداری میکند.
عملیات اجرایی در اداره ثبت به طور معمول سرعت بیشتری از پیگیری قضایی دارد، چرا که اقدامات قضایی به طور معمول تابع تشریفات خاص دادرسی است، در حالی که اقدام از طریق ثبت، تابع این تشریفات نیست و در نتیجه، سرعت بالاتری دارد.

اقدام از طریق اجرای ثبت، مقید به زمان خاصی نیست و دارنده همیشه این فرصت را دارد تا با مراجعه به اداره اجرا، تقاضای صدور اجراییه کند، اما در صورتی که دارنده بخواهد از طریق کیفری علیه صادرکننده شکایت کند، باید ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ صدور چک، اقدام به اخذ گواهی عدم پرداخت کرده و ظرف ۶ ماه از تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت نیز اقدام به طرح شکایت کند، وگرنه حق شکایت کیفری او از بین خواهد رفت.

مزایده چگونه است؟

پس از تعیین قیمت توسط کارشناس و فروش اموال، طلب دارنده چک فقط به اندازه مبلغ درج شده بر چک پرداخته میشود و مازاد آن پس از کسر خسارات و هزینه های اجرایی به بدهکار یا صادر کننده چک برگردانده میشود.

 

جمع بندی

دوایر اجرای ثبت همانند اجرای دیگر احکام به دلیل قابلیت لازم لاجرا بودن سند های تجاری من جمله چک، پیگیری های لازم جهت وصول چک و توقیف اموال را عهده هستند. اما از آن جا که طلب چک های برگشتی وابسته به دانسته هایی در زمینه مذکور میباشد، به جهت برخورداری از مشاوره و تسریع در روند خود میتوانید با مشاور و وکیل چک آهوپای تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *